🤓 Smart home

Ja mam Gniazdka/Przekaźniki do:

  • [G] Ledy w witrynie
  • [G] Słaba lampka w pokoju (obie mają symulować obecność)
  • [P] Podświetlenie numeru domu
  • [G][P] Lampki świąteczne
    Wszystkie powyższe mają (a te ostatnie będzie mieć) automatyzację, że świecą od zachodu słońca do 22:00

Dodatkowo (włączane ręcznie/asystentem):

  • [G] Ledy u syna w pokoju (robiłem ze starej listwy LEDowej, nie mają włącznika)
  • [G] Podłączone do zewnętrznej kamery, żeby ją zresetować
  • [P] SmartOkap
  • [G] Zarządzanie grzałką boilera i [P] pompkami ogrzewania domu
  • [P] oświetlenie podwórka

Tej ostatniej nie da się podłączyć pod czujkę z powodów praktycznych. Mam nad samymi drzwiami zwykła lampkę z czujnikiem ruchu i jest aktywowana również przez koty i psy. Tam jest ok 10W a na podwórko mam 50W LED, który mogę szybko uruchomić w razie potrzeby (jeden smart włącznik naścienny steruje przekaźnikiem tej lampy)

1 polubienie

Jak macie rozwiązany Google home? Znaczy jest konto domowe i użytkownicy mają do niego dostęp? Czy to jest jakość łączone? I pytanie kolejne - Google home mini czy nest mini? Ciągnie mnie w kierunku pierwszej generacji ze względu na port.

Masz dwie opcje, albo robisz wszystko na jedno konto (np. Twój gmail) i nie zezwalasz na rozpoznawanie głosu i wtedy wszyscy korzystają z Twoich komend (ale też mają dostęp do Twojego kalendarza, kontaktów itd) albo dodajesz wszystkie osoby do jednego domu (każdy osobny @gmail). Wtedy można ustawić personalizowane rutyny (np. moje “dobranoc” robi coś innego niż Oxany).

Google home mini jest wiekowe. Nest mini jest lepsze. O jaki port Ci chodzi?

PS: ja kupowałem Nest Audio + mini w zestawach z TINK.de, sprawdź czy nie ma jakiejś dobrej oferty. Zamawiałem przez mailboxde ale wtedy (2.5 roku temu) opłacało się dużo bardziej niż w PL i CZ, nawet z przesyłką.

Dziękuję za odpowiedź, o tę drugą opcję chodziło. Bo na dzień dobry prosi o konto i rozumiem, że później dodam kolejne.
A co do portów to mój błąd, sądziłem, że w jedynce jest usb-c. Szkoda, że w dwójce go nie ma.

To jest tylko port do ładowania; tego pączka podłączasz raz i zapominasz, nie ruszasz tego za często to i nie ma się co zepsuć; ergo port ładowania jest kompletnie drugorzędny :smiley:

Wyobrażałem sobie ze zgarnę go na taras i podepnę pod powerbank jak będzie potrzebny :slight_smile:

To już lepiej gadać do telefonu :smiley: Działa dokładnie tak samo a nawet lepiej :smiley:

1 polubienie

Mądrego dobrze posłuchać :heart:

1 polubienie

Ja mam w domu gen 1 bo kupiłem za bezcen i działa. Tylko i tak używam tego do sterowania domem

przyjechało, w weekend postaram się porzeźbić.

Acz w tym tyg po hard restarcie, wywaleniu node-red i przepisaniu automatyzacji do HA działa to znacznie sprawniej niż wcześniej.
Ale jak będzie chwila to przepiszę to jeszcze raz. Tym razem może spróbuję via ZHA. Lubię najbardziej natywne rozwiązania. Chodź panelu z2m i mapki będzie mi brakowało.

7 polubień

ZHA mapkę generuje, ale takiego samego panelu nie ma.

widziałem w necie, że generuje ale to nigdzie blisko tego co z2m :wink:

Tak wygląda w ZHA ze schowanymi danymi:

Niestety, nie wiem jak wygląda w Z2M tak “w praktyce”.

z2m w praktyce :smiley:

ale najciekawszy jest ten środek co robi za routery, totalny misz masz :slight_smile:

8 polubień

O kurde :D. ja mam troszkę mniej urządzeń Zigbee :smiley:

@arsen z mapki wynika, że prawie nie masz wall switchy czy modułów dopuszkowych.
Co stało za taką logiką? Chciałeś się po prostu pozbyć kompletnie włączników ściennych?

1 polubienie

może słabo ta widać ale mam jeden podwójny w salonie, mam tam 18 GU10 halogenów i nie chciałem je zastępować smart żarówkami w całości ze względu na koszty. Już wszędzie gdzie indziej mam zmostkowane w puszcze na stałe i na to nalepione przełączniki od Aqara na zigbee i to już steruje się via automatyzacje w HA. Dodatkowa wartość dodana to możliwość skonfigurowania sobie różnych akcji na dwuklik, przytrzymanie itp. mam tego sporo zrobionego np. by przy wyjściu z salonu dwuklik wyłączyć wszystko w salonie łącznie z TV i amplitunerem itp. Już nie mówiąc o sterowaniu RGB (mam alert pod to, np. zalanie kuchni/łazienki to żarówki na chwilę na czerwono), koniec prania pralki to na szybko na zielono migną i wrócą do stanu przed. Zwykłymi bym tego tak fajnie nie ograł.

8 polubień

Potrzebuję pomocy :smile:
Jak podpinam tak, to dwie żarówki migają.
Jak to dziadostwo ma być?

Włącznik idzie do s1 i do s2?

W normalnym trybie gniazdko jest podpięte tak:

brakuje jednej N, przelacznik pod s1 i s2. Faze pod Lin.

Dzięki za odpowiedź.
W takim trybie światła mają też dyskotekę. Czy to znaczy, że bez N nie pójdzie?