🤓 Smart home

Wyszedł Conbee 3, więc to nowa opcja na bramkę zigbee

Napiszę to jeszcze raz.

HA jest super! HA jest systemem, na którym faktycznie może stanąć smart dom (HK nie potrafi nawet ustawić automatyzacji pt. wyłącz światło po x min jak nie wykryjesz ruchu), HA to są backupy, logi, itd.

I jak to działa to super!

Ale mi nie działa czasami. I się doktoryzuję dlaczego. I fajnie jeśli są na to jakieś logi, coś można wkleić w internet i znaleźć.
Naprawdę sporo się przez ostatnie 2-3 mies. nauczyłem. Ale tym więcej nie wiem.

Co mnie ostatnio wnerwia i zrzera czas?!
Najprostsze czujki ruchu, które po prostu mają mega delay albo w ogóle w randomowych sytuacjach odmawiają posługi. Działały przez prawie miesiąc bez ingerencji. A teraz przestały być bezproblemowe. Przez pół dnia działają a potem nie działają. Albo wyślą sygnał po min od wykrycia ruchu. Nie ma na to żadnego debuga bo nie wysyłają informacji. Albo nagle wyślą 3 info. I nie wiadomo czemu.
Restart HA nie pomaga.
Ale jak mu wrzucę hard reset i wstanie fizycznie od nowa to czujki przez jakiś czas działają dobrze.

Taka pierdoła a siedzi mi w głowie już 3 dzień i wierci.

Piszesz, że u Ciebie aqara działa na Sonofie + ZHA i pewnie automatyzacje masz natywnie HA.
Ja mam Conbee2 + zigbee2mqtt i automatyzacje w node red. I teoretycznie obydwaj mamy dobrze. Ale właśnie może się okazać, że ja mam nie OK ale tego się dowiem dopiero jak zmienię wszystko na Twój setup o sprawdzę. No jest to trochę roboty.
HA stoi na lenovo 410 i5 + 8 GB ram. HA OS.

I to jest ten aspekt, który pisał @luke-g . HA jest tu OK, nie jego wina. Tylko to może być wina osprzętu, który mam a on ze sobą nie gada albo ma gdzieś lagi.

Może to jest kwestia, że chciałem HA mieć domowym sumptem i nie kupowałem (oprócz Conbee) do niego nic dedykowanego. I to się gdzieś odbija czkawką.

Prawda jest też taka, że jak sobie pomyśle, że mam wrócić do HK + Aqara to jakbym nagle dostał przepaskę na oczy. Tracę bardzo dużo kontroli.
No ale na HK wszystko działało tak jak chciałem chodź przy prostych automatyzacjach.

Wymień te conbee na coś nowoczesnego, ja z @luke-g wykorzystywałem bramkę, która zalinkował (od pewnego czasu mam coś innego na Ethernet) mi tam działało i działa wszystko jak złoto a mam masę producentów pomieszanych.

właśnie mam w koszyku tą od HA i chyba sobie zrobie prezent bo mi już na głowę siadło :wink:

edit. wymiana bramki to parowanie urządzeń od nowa?

Brzmi dobrze. Kurwa, szkoda, że tak mało z tego rozumiem xD chyba kiedyś wezmę jakiegoś speca, który mi to ogarnie :sweat_smile:

@Romiczek
Tak jak wspomniałem, Conbee II to już stara bramka, rzadko aktualnie polecana, a nawet chyba straciła wsparcie. Wyszła kilka dni temu Conbee III (Conbee III wydane! Co nowego w tej bramce ZigBee?) z tym samym chipem, co ma Sonoff oraz SkyConnect od HA.

Co do automatyzacji:

No tak, tak mam. Kolega ma bramkę Sonoffa (bodajże ta: https://allegro.pl/oferta/sonoff-zigbee-3-0-usb-dongle-bramka-zigbee2mqtt-12566748580) oraz Zigbee2MQTT i też w HA robi automatyzacje. Szczerze nie wiem czemu robisz automatyzacje w oddzielnym sofcie.

bo ja się nie znam na programowaniu a tu jest to fajnie graficznie zwizualizowane.
To był mój pierwszy strzał i tutoriale ziomków, który na YT ogarniają HA nie pokazywały czerwonych flag czemu tego nie robić.
Może sprawdzę natywne automatyzacje? W sensie widzisz, że to może być powód?

za raz ją zmienię bo jeśli to faktycznie jest główny powód to kosztowała mnie już dobre 15-18 h ślęczenia w google i latania po piętrach żeby debugować…

Zdecydowanie spróbuj w Home Assistant. I nie musisz programować żeby stworzyć automatyzację w HA - też masz interfejs graficzny i instrukcje wybiera się z gotowej listy. Po prostu sobie dopasowujesz co chcesz osiągnąć. Są też Blueprinty, czyli zrobione przez kogoś automatyzacje, które adaptujesz w taki sposób że tylko podajesz np. nazwy urządzeń, których ma dotyczyć automatyzacja i jest gotowe.

patrzyłem na to i to jest super fajna sprawa ale znowu - działa jak rozumiem przy integracji ZHA.
zigbee2mqtt wydaje mi się przyjaźniejsze. Ale fck it. Jeśli ma działać stabilnie to ja poproszę.

Zainstaluję nową bramkę i sprawdzę 2 stronę mocy czyli ZHA i automatyzacje w HA. Może wtedy przestanę tu wylewać moje frustracje :wink:

Dzięki za porady!!! :pray:

U mnie poza oświetleniem, oszczędza kasę wyłączając dystrybutor wody na czas snu (czyli lodowacenie i ogrzewanie wody). Eve energy się zwróciło parę razy w ten sposób.

1 polubienie

Ja mam jeszcze inaczej - ZHA i automatyzacje w node-red, jak dla mnie to dobry balans między rozszerzalnością i łatwością użycia

1 polubienie

Nie ma znaczenie czy zha czy z2mqtt, jak jest encja w homeassistant to od kopa jest do wybrania w natywnych automatyzacjach, ja dla odmiany nie wyobrażam sobie przesiadki na nodered, dla mnie to antyintuicyjne, automatyzacje w HA mają wszystko co potrzeba nawet przy złożonych scenariuszach.

4 polubienia

ok czyli z tego co piszecie nie ma to specjalnie znacznia czy ZHA +HA autom, czy z2m + HA/node-red. Jeśli jest poprawnie skonfigurowane to powinno działać.
Czyli stanęło na tym, że “romiczek wywal tego starocia, wepnij w usb coś sensownego i wtedy pogadamy”. Robi się.
Teraz tylko biję się z myślami czy Skyconnect czy sonoffa. Ale, że lubię “natywne” rozwiązania i na razie na yt nie widzę specjalnie przestróg przed Sky (oprócz tego, że nadal jest eksperymentalny dla z2m) to chyba po prostu za niego zapłacę.

A właśnie ja mam takie automatyzacje w HK, które wyłączają światło po x czasu braku ruchu. Mam też takie, które sprawdzają prognozę pogody obliczają średnią i na tej podstawie mi ogrzewaniem sterują. Z HK używam homebridge. Oczywiście próbowałem HA na Synology. Miałem docker ale w jakimś momencie odmówiła mi posłuszeństwa i wywaliła się. Coś chyba DSM od synology zmienił więc straciłem na razie zapał.

1 polubienie

Tak jak @arsen powiedział, jak masz encję w Home Assistant to nie ma znaczenia skąd pochodzi urządzenie. To jest w zasadzie nieważne, a różnice pomiędzy Z2M a ZHA są tutaj nieważne. Ważne jest żeby uzyskać stabilną platformę.

A żeby pokazać jak bardzo nieważne jest pochodzenie encji, to przycisk z Ikei podłączony przez ZHA steruje fontanną dla kota Petoneer podłączoną poprzez LocalTuya - to taka integracja pochodząca z HACS (Home Assistant Community Store) :sweat_smile:.

Oto właśnie chodzi w Home Assistant - urządzenia/usługi, które teoretycznie nie powinny ze sobą współpracować, współpracują i możesz robić CO TYLKO CHCESZ. Nawet nie ma problemu, żeby napisać automatyzację (i to w minutę), która sprawia, że jak masz 2137 zablokowanych reklam w PiHole/Adguard/NextDNS to włącza Ci się barka na telewizorze, a oświetlenie świeci na pomarańczowo.

6 polubień

Nie ma się co bić z myślami. SkyConnect jest od twórców Home Assistanta i ma ich wsparcie plus wspiera Thread & Matter

2 polubienia

gdzie nie spojrzysz tam różne opinie. Jest kilka tematów na formum HA i reddicie like this one Conbee II vs SkyConnect performance - Hardware - Home Assistant Community

Czym w sumie różnią się poszczególne dopuszkowe switche? Mam na myśli Aqara, Sonoff, Tuya czy no name. Sonoff kosztuje na Allegro połowę tego co Aqara, a no name są jeszcze tańsze. Czy istnieją jakieś sensowne porównania tych kontrolerów?

Oż ty kur.a
Teraz będę myślał jak to zrobić zamiast spać…

3 polubienia

Różnią się rozmiarem i tym co wspierają. Jeśli ktoś ma HA to pewnie może wykorzystać wszystkie i jest ograniczony rozmiarem puszki. Ja nie mam HA więc dla mnie najlepsze jest aqara bo działa z HK i jest dość małe. Sonoff jest większe i ledwo się mieści w zwykłej puszce, ale znowu pozwala na fleshowanie i w tych zmieniałem firmware na taki pod HK.

1 polubienie