🤓 Smart home

Wymień te conbee na coś nowoczesnego, ja z @luke-g wykorzystywałem bramkę, która zalinkował (od pewnego czasu mam coś innego na Ethernet) mi tam działało i działa wszystko jak złoto a mam masę producentów pomieszanych.

właśnie mam w koszyku tą od HA i chyba sobie zrobie prezent bo mi już na głowę siadło :wink:

edit. wymiana bramki to parowanie urządzeń od nowa?

Brzmi dobrze. Kurwa, szkoda, że tak mało z tego rozumiem xD chyba kiedyś wezmę jakiegoś speca, który mi to ogarnie :sweat_smile:

@Romiczek
Tak jak wspomniałem, Conbee II to już stara bramka, rzadko aktualnie polecana, a nawet chyba straciła wsparcie. Wyszła kilka dni temu Conbee III (Conbee III wydane! Co nowego w tej bramce ZigBee?) z tym samym chipem, co ma Sonoff oraz SkyConnect od HA.

Co do automatyzacji:

No tak, tak mam. Kolega ma bramkę Sonoffa (bodajże ta: https://allegro.pl/oferta/sonoff-zigbee-3-0-usb-dongle-bramka-zigbee2mqtt-12566748580) oraz Zigbee2MQTT i też w HA robi automatyzacje. Szczerze nie wiem czemu robisz automatyzacje w oddzielnym sofcie.

bo ja się nie znam na programowaniu a tu jest to fajnie graficznie zwizualizowane.
To był mój pierwszy strzał i tutoriale ziomków, który na YT ogarniają HA nie pokazywały czerwonych flag czemu tego nie robić.
Może sprawdzę natywne automatyzacje? W sensie widzisz, że to może być powód?

za raz ją zmienię bo jeśli to faktycznie jest główny powód to kosztowała mnie już dobre 15-18 h ślęczenia w google i latania po piętrach żeby debugować…

Zdecydowanie spróbuj w Home Assistant. I nie musisz programować żeby stworzyć automatyzację w HA - też masz interfejs graficzny i instrukcje wybiera się z gotowej listy. Po prostu sobie dopasowujesz co chcesz osiągnąć. Są też Blueprinty, czyli zrobione przez kogoś automatyzacje, które adaptujesz w taki sposób że tylko podajesz np. nazwy urządzeń, których ma dotyczyć automatyzacja i jest gotowe.

patrzyłem na to i to jest super fajna sprawa ale znowu - działa jak rozumiem przy integracji ZHA.
zigbee2mqtt wydaje mi się przyjaźniejsze. Ale fck it. Jeśli ma działać stabilnie to ja poproszę.

Zainstaluję nową bramkę i sprawdzę 2 stronę mocy czyli ZHA i automatyzacje w HA. Może wtedy przestanę tu wylewać moje frustracje :wink:

Dzięki za porady!!! :pray:

U mnie poza oświetleniem, oszczędza kasę wyłączając dystrybutor wody na czas snu (czyli lodowacenie i ogrzewanie wody). Eve energy się zwróciło parę razy w ten sposób.

1 polubienie

Ja mam jeszcze inaczej - ZHA i automatyzacje w node-red, jak dla mnie to dobry balans między rozszerzalnością i łatwością użycia

1 polubienie

Nie ma znaczenie czy zha czy z2mqtt, jak jest encja w homeassistant to od kopa jest do wybrania w natywnych automatyzacjach, ja dla odmiany nie wyobrażam sobie przesiadki na nodered, dla mnie to antyintuicyjne, automatyzacje w HA mają wszystko co potrzeba nawet przy złożonych scenariuszach.

4 polubienia

ok czyli z tego co piszecie nie ma to specjalnie znacznia czy ZHA +HA autom, czy z2m + HA/node-red. Jeśli jest poprawnie skonfigurowane to powinno działać.
Czyli stanęło na tym, że “romiczek wywal tego starocia, wepnij w usb coś sensownego i wtedy pogadamy”. Robi się.
Teraz tylko biję się z myślami czy Skyconnect czy sonoffa. Ale, że lubię “natywne” rozwiązania i na razie na yt nie widzę specjalnie przestróg przed Sky (oprócz tego, że nadal jest eksperymentalny dla z2m) to chyba po prostu za niego zapłacę.

A właśnie ja mam takie automatyzacje w HK, które wyłączają światło po x czasu braku ruchu. Mam też takie, które sprawdzają prognozę pogody obliczają średnią i na tej podstawie mi ogrzewaniem sterują. Z HK używam homebridge. Oczywiście próbowałem HA na Synology. Miałem docker ale w jakimś momencie odmówiła mi posłuszeństwa i wywaliła się. Coś chyba DSM od synology zmienił więc straciłem na razie zapał.

1 polubienie

Tak jak @arsen powiedział, jak masz encję w Home Assistant to nie ma znaczenia skąd pochodzi urządzenie. To jest w zasadzie nieważne, a różnice pomiędzy Z2M a ZHA są tutaj nieważne. Ważne jest żeby uzyskać stabilną platformę.

A żeby pokazać jak bardzo nieważne jest pochodzenie encji, to przycisk z Ikei podłączony przez ZHA steruje fontanną dla kota Petoneer podłączoną poprzez LocalTuya - to taka integracja pochodząca z HACS (Home Assistant Community Store) :sweat_smile:.

Oto właśnie chodzi w Home Assistant - urządzenia/usługi, które teoretycznie nie powinny ze sobą współpracować, współpracują i możesz robić CO TYLKO CHCESZ. Nawet nie ma problemu, żeby napisać automatyzację (i to w minutę), która sprawia, że jak masz 2137 zablokowanych reklam w PiHole/Adguard/NextDNS to włącza Ci się barka na telewizorze, a oświetlenie świeci na pomarańczowo.

6 polubień

Nie ma się co bić z myślami. SkyConnect jest od twórców Home Assistanta i ma ich wsparcie plus wspiera Thread & Matter

2 polubienia

gdzie nie spojrzysz tam różne opinie. Jest kilka tematów na formum HA i reddicie like this one Conbee II vs SkyConnect performance - Hardware - Home Assistant Community

Czym w sumie różnią się poszczególne dopuszkowe switche? Mam na myśli Aqara, Sonoff, Tuya czy no name. Sonoff kosztuje na Allegro połowę tego co Aqara, a no name są jeszcze tańsze. Czy istnieją jakieś sensowne porównania tych kontrolerów?

Oż ty kur.a
Teraz będę myślał jak to zrobić zamiast spać…

3 polubienia

Różnią się rozmiarem i tym co wspierają. Jeśli ktoś ma HA to pewnie może wykorzystać wszystkie i jest ograniczony rozmiarem puszki. Ja nie mam HA więc dla mnie najlepsze jest aqara bo działa z HK i jest dość małe. Sonoff jest większe i ledwo się mieści w zwykłej puszce, ale znowu pozwala na fleshowanie i w tych zmieniałem firmware na taki pod HK.

1 polubienie

Pewnie będzie też różnie z trwałością, u mnie podwójne od sonoffa (miałem tam na początku tasmota a później esphome) padły po jakiś 2 latach od montażu. Miałem ich dwie sztuki padły niemal w podobnym czasie na początku objawiając się tym, że bywały niedostępne w sieci Wifi, później już nie było co zbierać. W encji można było sprawdzić temperaturę i w lecie to miały nawet blisko 90 st, C, cholernie dla mnie dużo.

2 polubienia

Przyszły :slight_smile: Teraz jeszcze klient (padło na wyse 5070), do tego z dwa Google mini i stawiamy.
Zigbee na razie odpuszczam bo i tak nic nie mam na niego (tak, wiem, zanim się obrócę już coś wymyślę, że będę potrzebował)

1 polubienie