🤓 Smart home

Historię loguję do Influxa i wtedy możesz dowolną długość czasu przechowywać. Ogranicza cię tylko pamięć.

W czerwcu idę na urlop :slight_smile:
Już wiem co będę robił. Dzięki za garść super informacji :+1:

Wołam Pana Dyrektora @pawelorzech :slight_smile:

1 polubienie

Czy ktoś z Was myślał o “kompletnych” rozwiązaniach?

Ja rozważam dwie opcje od Grenton-a i Lexone.

Ale tak na 85% to będzie Lexone ze względu na prostotę rozwiązania.

Jestem teraz na etapie instalacji więc dodanie jednego przewodu więcej nie zrobi mi różnicy.

Będę się starał zrobić jak najwięcej rzeczy w technologii “Tree” czyli przewodowo. Obok tradycyjnej instalacji dodam przewód od Lexone (~1200zl za 200m :eyes:) ale po skończeniu remontu będę mógł stopniowo rozbudowywać system już bez kucia ścian.

Ktoś miał do czynienia z Lexone?

… i zamiast “OK Google, turn on łazienka” mam “turn on washing car”… a inne pomieszczenia/nazwy rozpoznaje bez problemu :wink: I co teraz?..

Work in progress. Smart okap.
Sterownik:

Przycisk:

I sterowanie:

3 polubienia

Test przed uporządkowaniem kabli:

Efekt końcowy:

Jako, że żona bardziej analogowa, to ma guziczki. W okapie można ustawić moc wiatraka suwakiem (jak przedtem), ale jego włączenie/wyłączenie wyzwalane jest drugim przyciskiem.
Pierwszy jest od oświetlenia pod okapem, trzeci włącza pod szafkami, a czwarty nad wyspą.

12 polubień

W przeciągu kilku miesięcy czeka mnie przeprowadzka/kupno domu. W tym, który mam na oku, maksymalna prędkość internetu ma wynieść 35mbps. Obecnie mam ok 75mbps. Czy przy podłączanym Smart domu z kilkoma żarówkami, sensorami, kamerą, do tego tv, ATv, Ps4, laptop, tablet, 2 telefony ten internet to pociągnie?

Wszystko zależy w jakie rozwiązania chcesz pójść, przykładowo HomeKit czy rozwiązania własne działają nawet bez internetu (chyba, że chcesz sterować z zewnątrz, ale to tez nie wymaga internetu niewiadoma jakiego). To ogólnie bardzo małe pakiety.

2 polubienia

Internet pociągnie nawet jeżeli są to urządzenia wifi jeżeli tylko będziesz miał odpowiednio mocny router który nie zapcha się ciągłymi zapytaniami. Ale zrobienie wszystkiego lokalnie, tak jak pisze @arsen to lepsze rozwiązanie.

Na 35mbps możesz mieć tylko problem z urządzeniami które konsumują dane w większych ilościach, np. jednocześnie oglądając Netflixa, pracując na VPNie i torrentując.

Pytanie też jak wygląda upstream.

1 polubienie

Cześć,
Mam pytanie. Mam mostek z Ikei, do tego ten przycisk sparowany z tym sterownikiem i dzięki temu mogę sobie w Apple Home włączać i wyłączać światło. iPad w domu też podpięty, więc wszystko ładnie śmiga. Ale skoro już coś tam mam, to chętnie bym rozbudował. I tutaj mam pytanie:

1. Wystarczy, że kupię na przykład te żarówki i sparuję ze sterownikiem który już mam (podobno obsługuje do 10 źródeł światła) i dzięki temu będę mógł każdym oświetleniem zarządzać w aplikacji indywidualnie?

2. Czy każda żarówka musi mieć swój indywidualny sterownik, żeby można było pojedynczym źródłem światła sterować? I wtedy trzeba kupić ten zestaw.

Coś tam szukałem w necie, ale z tego co widziałem na YouTube, jak się podepnie do jednego sterownika kilka żarówek, to fizyczny przycisk włącza i wyłącza je wszystkie na raz. A ja chciałbym w apce sterować indywidualnie.

Dzięki za pomoc :slight_smile:

A ja mam takie pytanie:
Chciałbym sobie od czasu do czasu posłuchać jakiegoś plumkania na Google Home…

• Lepiej podłączyć Spotify czy Youtube Music?
  • Czy YtMusic jest razem z YtPremium?
  • Co można jeszcze alternatywnie podłączyć (z netu, nie przez BlueTooth) do GH?

Wielkiej różnicy pewnie nie ma, GAssistant działa z tym i tym zadowalająco. Nie bez pwoodu pozwala na wybranie Spotify jako domyślnego playera

Tak

2 polubienia

O tym wiem, chodziło mi bardziej o wielkość biblioteki muzycznej.

Dawno mnie nie było na Spotify (i nie wiem czego słuchasz) ale nie miałem nigdy problemu ze znalezieniem niczego na YT Music. Z tego co widzę Spoti ma ~50mln utworów, a YTM ~45mln.

Porównanie w detalach np. tu: YouTube Music vs Spotify - SoundGuys

1 polubienie

@karol.morawski pytanko mam. Widzę że kupowałeś Osram Smart+

Jak Ci się sprawdzają? Przez to że zmienił się branding (teraz to Ledvance Smart+) widzę że taśmy są w całkiem przyzwoitych cenach a potrzebuję kilka. Świeci to jakoś znośnie?

I drugie pytanie do ogółu: łączniki do ledów w kształcie L (do zakręcania pod kątem 90 stopni) - bawił się ktoś tym? Może coś polecić?

Działa po updacie Software nawet znośnie. Bywało na początku, ze z HK potrafiły się rozparować i wypaść lub być nieosiągalne.
Niestety to komunikacja po BT i zdarzają się 2-3 sekundowe lagi. Podświetlam nimi jedynie biurko więc problemu to nie sprawia. Najlepiej świecą na kolor biały, czerwony i fioletowy. Reszta to jakieś nieporozumienie.
Postaram się dzisiaj wieczorem zrobić kilka zdjęć i podeślę :grinning:

1 polubienie

Głównie interesuje mnie biały :slight_smile:

Z tego co ja czytałem i sprawdzałem w necie, to sterownik jest potrzebny tylko jako łącznik do bramki.
Jak kupujesz zestaw żarówka + sterownik, to są sparowane i możesz używać out of the box. Aby podłączyć pod HomeKit, parujesz sterownik z bramką, bo samej żarówki się nie da.
Ale w tym momencie żarówkę można odparować od sterownika i będzie działała sama przez bramkę, więc zarządzisz nią w aplikacji.

Wygląda więc na to, że możesz sparować tych 10 żarówek, podpiąć pod appkę Ikea/HomeKit, po czym odłączyć sterownik i użyć go do parowania i sterowania innych urządzeń, bądź nie używać wcale, jeśli masz bramkę.

1 polubienie

Jest jakiś sposób, żeby G2H pokazała po ciemku, przez szybę coś więcej niż poniższy obrazek? Z ciekawości ustawiłem kamerę na widok ogrodu i trochę lipa.