Retro gaming 🕹️

Mój post w Chwalimy się: :calling: Świeże zdobycze elektroniczne wzbudził zainteresowanie, więc pomyślałem, że może warto by było założyć osobny temat poświęcony starym grom i sprzętom na których można je ogrywać.

Kojarzę, że swego czasu @6ghost9 i @pawelorzech kupowali konsolki PocketGo, nie pamiętam jak się to skończyło ;), kojarzę, że Orzech tnie w Pokemony na telefonie (i nie tylko).

Ja jeszcze przed nimi kupiłem PocketGo, żeby ożywić swoje wspomnienia z GameBoy-a, ale szybko zaległ w szufladzie ze względu na mizerną wydajność, ekran, soft. W końcu poszedł na OLX - przynajmniej odzyskałem kasę. GameBoy z mojego dzieciństwa dalej działa, nawet moje dzieciaki na nim giercowały, ale jak w domu pojawił się ich Nintendo Switch to trafił do kąta jako ciekawostka. Każde pokolenie ma swojego GameBoya. Ale gdzieś moja potrzeba ogrania gier w których nie miałem okazji przejść, lub miałem za mało zaparcia, znajomości języka, umiejętności, etc. została dalej niezaspokojona. Chodził mi po głowie Analogue Pocket, ale cena wydaje mi się za duża, jak na rekreacyjne granie gdy znajdę 5 minut. Zresztą druga sprawa - wygoda - kupowanie kartridży, polowanie na nie, konieczność ich wymiany gdy chcę ograć coś innego, oraz zamknięcie tylko na przenośne konsole również mnie przed Analogue Pocket zblokowały. A miałem smaka również na gry z NES i SNES.

I tak trafił do mnie Anbernic RG35XX który spełnia moje oczekiwania - ma wystarczającą moc, dobry wyświetlacz, na którym mogę ogrywać GB, GBA, NES, SNES, DOS a nawet PS1. Jest trochę zabawy żeby wgrać customowy system, ustawić emulację, znaleźć gry, ale jak to jest zrobione, to granie to bajka. Mam 5 minut, wznawiam grę gdzie skończyłem ostatnio, kończy mi się czas, jeden przycisk i chowam konsolkę. Jest trochę kombinowania i dużo funu - to co tygryski lubią.

Ograłem już Tetrisa (na fali filmu z Apple TV+ :wink: ), Wario Blast featuring Bomberman, odpaliłem Jazz Jackrabbit, Prince of Persia, ogrywam właśnie The Legend of Zelda: Link’s Awakening, a w kolejce jest Prehistorik, Aladdin, Lion King i Rollcage z PS1.

A wy - w co gracie z retro gier, na czym gracie, do czego macie największy sentyment?

6 polubień

teraz konkretnie o moim RG35XX:

Gdzie dorwałem pisałem już tu - Chwalimy się:📲 Świeże zdobycze elektroniczne - #4869 przez nikielmcn

Źródła wiedzy wszelakiej o tej konsoli:

Są dostępne 4 różne softy Firmwares - RG35XX :

  • Stock, od producenta - szału nie ma, ale działa
  • GarlicOS, obecnie używam w wersji 1.4.6 i jest stabilnie, wspiera overlay (ramki do GB, GBC, GBA), chyba najwięcej systemów, dużo do kustomizacji, można znaleźć na rediicie czy rg35xx.com różne skórki i ikonki.
  • MinUI - prosty interfejs, najlżejszy i chyba najszybszy, nie wspiera tylu emulatorów co GarlicOS, raczej podstawowe, mało opcji, ale i niższy próg wejścia
  • Batocera - na razie raczej eksperyment, ale pozwala uruchomić N64 czy PSP.

GarlicOS:

Skąd brać ROMy:
Gdyby to było takie proste i można by kupić legalne kopie gier u producentów… Niestety takie nie jest i trzeba samemu kombinować. Gry pod DOS skonfigurowane pod DosBOX można kupić całe szczęście na GOGu. Na reddicie można natomiast znaleźć linki do całych pakietów gier. Osobiście polecam “Tiny best set GO” - fajna kolekcja, czego mi brakowało szukałem sam. Oczywiście nie polecam piractwa, jeśli można kupić legalną kopię. Jeśli nie ma takiej możliwości - cóż, moralnie szara strefa, skoro wydawca nie chce moich pieniędzy.

Ja kupiłem Pocket Go 2, miałem nosić ze sobą i grać.

Skończyło się na tym, że leży w szufladzie i raz w miesiącu gram przez 10 min w Tetrisa.

Troszkę smuteczek, a z drugiej strony jest to typowy life cycle konsol u mnie w domu.

Dla przykładu: dostałem na urodziny parę lat wstecz retro konsolę Nintendo Classic Mini, pograłem jeden dzień w Zeldę, poszła do pudełka. Przeleżała tak 3-4 lata, podpiąłem ją pod monitor w biurze żeby grać w przerwach w pracy - pograłem dzień, znów trafiła do pudełka (BTW, jakby ktoś chciał to odstąpię, za powiedzmy 150 zeta, do negocjacji).

2 polubienia

No to i ja się pochwalę. Kupiłem PSP (ponownie). Tak wiem, że nieco kloc, że ekran nie za dobry ale bardzo podoba mi się ta konsola. Mam do niej sentyment i bardzo lube na niej grać. A jak zainstaluje się na niej customoqe oprogramowanie to możliwości stają się o wiele większe. Możliwość emulacji sporej liczby starszych konsol zapewnię możliwość grania w ogrom gier.

3 polubienia

Ja właśnie po twoim poście przypomniałem sobie o handheld emulatorach. Retro granie w czasach kiedy nie było jeszcze retro mocno mnie onimeło. Miałem niby pegazusa, z którego głównie pamiętam mario, duck hunt i tank 1990. Z gameboyem miałem styczność jak kuzyn kolegi z niemiec przyjechał. Pierwszy komputer kupiłem sobie na 18 urodziny.

Z handheldów miałem rosyjską podróbkę game and watch czyli słynne “wik i jajka” od Elektroniki. No i miłość do tetrisa pielęgnowałem podczas setek godzin spędzonych przy gierce 9999 in 1.

Jesli chodzi o ostatnie lata to mam ps vitę na której niby zainstalowałem retroarch ale ogrywałem na niej głównie gry przeznaczone na tą konsolkę.

Bardzo marzyło mi się coś w form faktorze gameboya na czym możnaby stare gry ograć, zarówno te kilka które znam jak i poznać to co mnie ominęło. Z tego powodu w pewnym momencie kupiłem bottboya, który szybko wylądował w szufladzie że względu na średni katalog gier, równie średnią płynność działania i coś co przelało czarę goryczy. Jest to sprzęt na tyle mały, że nie byłem w stanie wygodnie go używać i zabierało to resztki przyjemności z zabawy.

Próbowałem też kupić współczesną wersję ukochanej przeze mnie konsolki 9999 in 1, ale to co teraz można dostać u chińczyka jest jakościowo tragiczne i nie ma podjazu do tej samej zabawki z lat 90tych. Egzemplarz który kupiłem miał ekran czytelny jedynie pod dziwnym bardzo nienaturalnym kątem, a przy patrzeniu na wprost wszystko było wyblakłe i ledwo widoczne, całość strasznie trzeszczała a nawet plastikowa obudowa miała nie odcięte nadlewki z formy.

Na kilka lat zapomniałem o retro graniu. Twój post na nowo ożywił pragnienie które mocno przygasło. Sprzęt który kupiłeś wydał mi się spoko. Zdecydowanie mocniejszy a przede wszystkim większy od bittboya, z porządnym ekranikiem i lepszymi możliwościami. Na szybko porównałem jeszcze z Miyoo mini plus ale zostałem przy RG35XX ze względu na to właśnie, że na wszystkich porównaniach wygląda na odrobinę większy.

Zamówiłem na Alliexpress, zobaczymy czy przyjdzie bo zamówione ponad tydzień temu a jeszcze nie wysłane (a szacowana dostawa jutro :joy:). Od razu zamówiłem sobie też większą baterię do której link znalazłem na reddicie. Ona akurat już leci.

O wrażeniach będę opowiadał jak dojdzie. Poza mario i tetrisem nie wiem jeszcze w co będę grał. Pewnie będę próbował wszystkiego po kolei.

2 polubienia

:heart: 999 in 1 zawsze w serduszku. I wilk i zając.
My z bratem odkładaliśmy na GB chyba ze 2 lata, po czym dorzucili się jeszcze rodzice i został sprowadzony przez ciocię mieszkającą w Austrii. Ból był taki, że nikt z okolicznych dzieciaków nie miał GB, więc nie było się z kim grami wymieniać.

Inne konsole mnie ominęły, bo od początku lat 90-tych mieliśmy w domu PC, choć nigdy nic topowego, z kolei gdy zaczęła się rewolucja VooDoo i NVidia (akceleratory + w końcu grafika 3D) to akurat kasy na modernizację PC nie było, a potem już do grania nie wróciłem. Nie licząc gier na telefonie - najpierw jakieś gierki javowe, a potem już iPhone (to już czasy studiów, pierwszą generację kupiłem po wakacjach pracujących w NL).

a od GB pocket jest ciut mniejszy. Mi się na nim gra wygodnie. Nie za mały, nie za duży. Ale ja mam małe ręce :rofl:
Przyszedł mi w 2 tygodnie, też przez ponad tydzień status miał ‘oczekuje na wysyłkę’. Baterii nie zamawiałem większej, przyszła mi wersja już z 2600mAh. Na ile realnie grania wystarcza - nie wiem, bo sloty na granie znajduję 5-10 minut :rofl: więc nie wiem czy 4h grania ciągiem wytrzyma, ale wydaje mi się, że chyba przynajmniej.

Polecam wszystkie Mario, Wario, Yoshi, Zeldy i Bombermany.

1 polubienie

Przez ponad dwa tygodnie moje zamówienie alliexpres widniało jako nie wysłane. Wczoraj zmieniło się na wysłane a dzisiaj dotarła paczuszka

Ale będzie wgrywane, modowane i grane.

A jakby kogoś ciekawiło to wstawiam porównanie wielkości z Bittboyem, bo sam szukałem w sieci i nie mogłem znaleźć

Zdecydowanie przyjemniejszy rozmiar… :smirk:

7 polubień

ten szary wygląda wyśmienicie, choć czarna ramka ekranu wyglądałaby chyba lepiej

Jest bardzo retro vibe. A ramka się robi jak się ekran włączy :joy: ale wiem o co chodzi.

Bardzo na plus jestem zaskoczony jakością wykonania. Konsola jest dużo cięższa niż się spodziewałem a plastik sprawia wrażenie solidnego, grubego. Fakturą przypominający stare sprzęty. Za bardzo byłem gówniakiem, żeby pamiętać jaki w dotyku był oryginalny gameboy, ale ta chropowatość to taki co najmniej plastik a’la obudowa Nokii 3310.

Na minus jak na razie tylko dorzucany screen protector. Nie jest to wymiaru ani ekranu ani ekranu z ramką. Coś pomiędzy. Dodatkowo ekran w konsoli nie jest idealnie płaski więc na rogach to szkło ochronne się ciągle odkleja. Pewnie niedługo wyleci.

Fakt, że mogę na tym maluszku grać nawet w rzeczy typu Silent Hill czy Gran turismo z PS1 rozwalił mi czaszkę

a jak jeszcze w ustawieniach pokombinujesz, można uzyskać lepszą rozdzielczość PS1, a potem podpiąć pada, RG35XX przez HDMI do TV, i dopiero szczena opada

1 polubienie

rzucisz jakimś linkiem do kabelka, którym mógłbym to podpiąć do TV?

Wyciągnąłem z szuflady przejścióweczkę mini HDMI na HDMI. Nie wiem skąd miałem, ale działa.

wygląda tak samo, tylko moja jest biała:
https://allegro.pl/oferta/adapter-hdmi-mini-przejsciowka-wtyk-4k-full-hd-9592038685

1 polubienie

Po miesiącu z RG35XX mogę powiedzieć - fantastyczne wrażenia. Gram całkiem dużo, już mniej się bawię w tuningowanie i ustawienia. Daily driverem jest GarlicOS 1.4.9, to tego theme Sativum od Marco Miranda (dostępny za free wraz z wieloma innymi na jego Patreonie).

Gry z pakietu Tiny Best Set GO! okroiłem do Nintendo i PS1

Najgorsze jest to przenoszenie gier (ROMów) między kartami pamięci.

nie odczułem, ale ja mam 2 czytniki kart :sweat_smile:

Wiem, że już kilka osób ma model RG35XX, niektórzy jeszcze czekają.

Chwalcie się w co gracie, czy i jak udało Wam się zainstalować garlicOS, itd. itp.

Co do :garlic:OS to chyba będę musiał jakiegoś brytyjskiego Wąsa poprosić, żeby mi temat ogarnął i wysłał kartę pocztą :sweat_smile: niestety nie posiadam w domu komputera a na tych w pracy nie za dużo da się zrobić.

Można by połączyć temat z już istniejącym Retro gaming 🕹️ @administratorzy dałoby radę?

Tetris, Zeldy - jedna za drugą, bombermany wszelakie. Postawiłem na ROMY z platform Nintendo i PS1, nintendo z sentymentu, a PS nigdy nie miałem, ale jest pare Gierek które lubiłem u znajomych lub chciałem zobaczyć.

To było banalne - wypakować obraz GarlicOS 7zip-em, za pomocą Balena Etcher obraz wgrałem na kartę SD, a potem już tylko ROMy na drugą kartę i można szpilac. Nie wiem jak to zrobić bez komputera, ponoć są sposoby zrobić to z telefonu z Androidem jak masz czytnik kart zewnętrzny.
Ja już obcykalem i na Macu i na windowanie, wiec zawsze mogę pomóc - pisz jakby co :sweat_smile:

2 polubienia

Mam i ja!

IMG_9485

A co do garlicOS to chyba dam radę. Wczoraj myślałem, że będzie ciężko, bo nie czytało mi dobrej karty i myślałem, że czytnik się zepsuł. Dziś zaczął działać, wiec i ja będę działał :slight_smile:

3 polubienia

Oho, jest nadzieja!

5 polubień