Wszystko o tworzeniu podcastów

Założyłem ten temat, by dowiedzieć się nieco więcej o technicznej stronie tworzenia podcastów. Liczę oczywiście na aktywność @6ghost9 i @pawelorzech, ale może ktoś z Wąsów też się na tym zna.

Na czym nagrywać (chodzi zarówno o software jak i hardware), gdy hostingować, może jakieś workflow montowania? Wydaje mi się, że nie tylko mnie ciekawi backstage.

7 polubień

No tak jak orzech mówił wcześniej to nagrywać nawet na ajfonie można na początku bo jakość jest znośna, jak nie dobra c:

1 polubienie

Lada dzień puszczam wreszcie odcinek z @6ghost9 o kulisach nagrywania YWP - trochę zeszło, ale dwa kanały podcastowe jako side project jednak zabierają za dużo czasu.

Ja jestem mega przeciwnikiem nagrywania “byle czym” i “nagrywania w szafie”. Dzisiaj Węglarczyk w Onet Rano, którym był Karol Stryja z podcastu Zawodowcy powiedział piękną rzecz - W obecnych czasach nie ma miejsca na media kiepskiej jakości.

Co do sprzętu to musisz się zdecydować czy mobilność czy nagrywanie stacjonarne.
Ja nagrywam trochę w terenie też i mam Tascam DR-40 v2 i Shure SM58. W drugim podkaście mamy 5 prowadzących więc korzystamy z zaprzyjaźnionego studia radiowego.

Software ja jestem team Adobe Audition, ale w darmowym Audacity + online Auphonic też będziesz miał super rezultaty. Pierwsze odcinki składał w… Final Cut Pro bo go znałem :wink: Da się! :slight_smile:

Co do nagrania intro, które dobrze brzmi i jest całkiem tanie polecam https://musicradiocreative.com - robiłem tam już sporo rzeczy i zawsze super. W obu podcastach mamy intro z tego serwisu.

Jak coś to pytaj - chętnie rozwinę temat.

5 polubień

Nie no, wszystko super, tylko nawet nie powiedziałeś jak się ten Twój podcast nazywa :smiley:

1 polubienie

Przedsiębiorcy z Wyboru i Kreatywne Zagłębie :wink:

6 polubień

Gdzieś w polecanych mikrofonach znalazłem TEN . Oczywiście do nagrywania stacjonarnego.
Kiedyś prowadząc kanał na YT wzięliśmy się za podcast (dobre 5 lat temu). Teraz chcemy do tego wrócić.

1 polubienie

Co do mikrofonów to jeszcze podstawowa kwestia jest taka gdzie nagrywasz. Bo to klucz przy wyborze dynamicznego lub pojemnościowego.

Ja w studio, w którym nagrywamy PzW mam SM7B - ale na nim słychać naprawdę wszystko - jakość jest mega, ale trzeba się przyzwyczaić :wink:

Studio to raczej nie będzie :wink: raczej salon/biuro.

1 polubienie

Uważam, że jeśli jeszcze nie wiemy czy podcastowanie jest dla nas, to można to robić iPhone’em, przy użyciu Anchor. TYLKO BEZ SŁUCHAWEK!

I to serio jest OK na początek. Zadbajcie o ciszę w miejscu, w którym nagrywacie. Mówcie do dołu telefonu (tam, gdzie jest złącze lightning) i to serio nie będzie złe. Jak już stwierdzicie, że to dla was i załapiecie bakcyla - wtedy większość z tych rzeczy można zupgrade’ować.

@Pawel_Badura ma rację z mikrofonami, że zależy gdzie się nagrywa. Marco zrobił kiedyś o tym ładny tekst, mimo upływu lat on jest wciąż na czasie:

https://marco.org/podcasting-microphones

U nas setup jest taki, że Wojtek nie mam pojęcia jaki ma mikrofon. Ja mam Blue Snowball. Rozmawiamy razem na Skype, nagrywamy - każdy siebie lokalnie - do mp3 (mono, 44khz) w Audio Hijack Pro. Potem Wojtek (albo okazjonalnie ja) łączy to w Adobe Audition. Ja tego nie mam, ale Wojtek ma jakieś specjalne filtry, które usuwają szumy, hummy, itd., po czym dokłada do tego intro od BMC. Potem ten plik wrzucamy do auphonic gdzie dostaje dodatkową obróbkę, tagi, okładkę, etc. Następnie taki pliczek .m4a leci na serwer i wystawiamy to wordpressem w świat.

Czy nasz setup ma sens? Powiedzmy, że tak. Można oddać teraz trochę pracy innym firmom/narzędziom np. Anchor, ale mamy tę swobodę, że sami się hostujemy. Sami zarządzami plikami itd. Gdybym nie był techniczny, to mógłby być to problem, ale jestem, więc nie jest.

Z podcastem mamy też taki podział, że Wojtek zajmuje się rzeczami audio i socialem, ja natomiast zajmuje się stroną techniczną - jeśli widzicie jakieś rzeczy na forum/yeswas.pl - to moja sprawka. Wszystkie opisy odcinków, opisy na stronie, linki, pluginy, etc. - to ja klikam.

I tak już leci piąty roczek. Myślę, że w końcu zdecyduję się na zmianę mikrofonu, bo ten który mam to jednak nie jest najlepsza opcja na taki długi czas (no i za bardzo zbiera tło+to co jest wokół). Poza tym - cała reszta działa całkiem ok, więc nie ma chyba potrzeby zmiany.

7 polubień

Ja tylko uzupełnię, że mam mikrofon Rode NT1-A (cały kit z pop filtrem), który to jest podłączony kablem XLR do interfejsu audio Steinberg UR 22 mk2, a ten już do kompa przez USB. Już od bardzo dawna lecę na tym setupie i myślę, że jeszcze dłuuuugo pociągnie, chyba, że coś padnie. :wink:

„Na mieście” nagrywam teraz Zoomem F1 z kapsułą stereo (ta gdzie mikrofony są ustawione pod kątem 90 stopni do siebie).

4 polubienia

U Wojt z takim klasycznym setupem to może zaczniesz nagrywać jakieś rapsy? :slight_smile: (NT1-A to pierwszy polecany mikrofon dla początkujących “raperów”)

Wojtonafide? :slight_smile:

Dwie, co prawda nietechniczne, rzeczy to:

  • nie napierdzielać w klawiaturę podczas nagrywania
  • i zadbać o w miarę zmiejszenia echa w pokoju… nie mówię, żeby wytłoczkami wyklejać ściany od razu, ale jakieś ubrania itp polepszają akustykę wnętrza w dużym stopniu.
2 polubienia

A najlepiej to nagrywać w szafie i to wcale nie jest żart. :smiley:

A co do rapsów - nie wiedziałem, że ten jest taki rapolubny - w takim razie muszę sprawdzić. xD

3 polubienia

Ja nagrywałem raz w szafie! Chyba że trzy odcinki Lol

2 polubienia

Pozwolę sobie odkopać temat. Jesteście zadowoleni z publikowania podcastu za pomocą Wordpress + bluberry? Czy raczej polecacie szukać alternatyw?

Daje nam to - w dalszym ciągu - bardzo dużo swobody, więc tak - jesteśmy. Wszystkim “nowym” polecamy Anchor, bo jest dużo prostszy, ale my byśmy raczej naszego flow nie zamienili

Jak już wejdziesz w jedno bagienko to się też dość trudno wygrzebać. Wordpress i Blubbry jest dobry dla bardziej ogarniętych, bo faktycznie się ma największą kontrolę nad procesem. Anchor jest trochę taki wiecie, wrzuć plik, naciśnij PUBLISH i módl się, że wszystko zadziała (ofkors, zawsze działa, no ale… ;)).

A jak nie zadziała? To na Anchorze nic nie zrobisz, a na Wordpressie jak umiesz to jeszcze coś dokucujesz (przykład: RSS do iTunes nie może ważyć za dużo, bo jak waży za dużo to się przytyka i nie wrzuca nowych odcinków - @pawelorzech ogarnął i poszło). Przykład 2: RSS do iTunes nie może mieć więcej niż 300 pozycji i usuwa najstarszą dokładając najnowszą. Zupełnie nie wiem jak Anchor sobie z tym radzi, chociaż pewnie jest podobnie jak na Wordpressie, czyli: na Anchorze dostępne wszystko, a na iTunes tylko “ostatnie” 300 odcinków. :wink:

2 polubienia

After Darkowicze będą wiedzieć jak to się stało, że doszedłem do tego, ale…

Dam tutaj znać też, że będę zmieniać setup. Dla ciekawskich, będzie następujący:

  1. Shure SM7B
  2. Rode PSA1
  3. Focusrite Scarlett 8i6 3gen

Czyli tak zwany “setup ostateczny”. Mikrofonu nie zmienię chyba już wtedy do końca życia, ramię to ramię, a interfejs audio to się może przydać jak będziemy robić stacjonarnie podcast w 6 osób xD

6 polubień

Mam dwa pytania, z ciekawości:

  1. Czemu 7B a nie np. SM58
  2. Rozumiem, że interfejs z 7 wejściami jako future proof? Żeby za x czasu nie kupować czegoś nowego?

Bo 7B to w tym momencie trochę top of the top i dalej nie będę musiał jechać (a do tego wygląda bardzo dobrze na wideo) oraz interfejs z 7 wejściami żeby obsłużył SM7B oraz tak - zdecydowanie future proof. Ten setup pozwoli mi przestać myśleć o mikrofonie przez najbliższych 10 lat

1 polubienie

Hej,

Piszę tutaj bo jako jedyni wyskoczyliście na frazę w Google: podcasty forum :slight_smile:

Posiadam aktualnie stronę www z blogiem o zdrowiu. Nie ukrywam, że też ze sklepem z własnymi treściami i zarabiam na tym. Mam profile w social media i też jest z tego korzyść. Nagrywanie filmów mnie nie pasjonuje ale za to bardzo lubię rozmawiać i ponoć mam fajny głos. Chcę stworzyć swój podcast i wrzucać odcinki co tydzień.

Jeśli chodzi o tematykę, rozmówców, treść, sprzęt, montowanie to sobie już poradziłem.

Problemem dla mnie jest znalezienie odpowiedniej platformy hostingowej. Trochę czytałem już na ten temat w sieci. Na czym mi zależy?

Chcę być właścicielem swojego podcastu. Chcę mieć możliwość wstawienia miniplayera na stronę www (wordpress), statystyki, wrzucam link i z automatu mi wstawia podcast we wszystkich popularnych i najważniejszych serwisach do podcastów. Bez reklam, możliwość wstawienia swojego zdjęcia czy logo, link do odcinka do wstawienia w blogu, stopce email czy w social media. Na początek jakiś okres próbny ale z tymi opcjami co wyżej potem mogę płacić ja będę dalej nagrywał i się nie zniechęcę. Jeden odcinek to 40 minut i mam już kilka ale problem jest aby to publikować bo to dla mnie coś nowego.