Wszystko o tworzeniu podcastów

Założyłem ten temat, by dowiedzieć się nieco więcej o technicznej stronie tworzenia podcastów. Liczę oczywiście na aktywność @6ghost9 i @pawelorzech, ale może ktoś z Wąsów też się na tym zna.

Na czym nagrywać (chodzi zarówno o software jak i hardware), gdy hostingować, może jakieś workflow montowania? Wydaje mi się, że nie tylko mnie ciekawi backstage.

7lajków

No tak jak orzech mówił wcześniej to nagrywać nawet na ajfonie można na początku bo jakość jest znośna, jak nie dobra c:

1lajk

Lada dzień puszczam wreszcie odcinek z @6ghost9 o kulisach nagrywania YWP - trochę zeszło, ale dwa kanały podcastowe jako side project jednak zabierają za dużo czasu.

Ja jestem mega przeciwnikiem nagrywania “byle czym” i “nagrywania w szafie”. Dzisiaj Węglarczyk w Onet Rano, którym był Karol Stryja z podcastu Zawodowcy powiedział piękną rzecz - W obecnych czasach nie ma miejsca na media kiepskiej jakości.

Co do sprzętu to musisz się zdecydować czy mobilność czy nagrywanie stacjonarne.
Ja nagrywam trochę w terenie też i mam Tascam DR-40 v2 i Shure SM58. W drugim podkaście mamy 5 prowadzących więc korzystamy z zaprzyjaźnionego studia radiowego.

Software ja jestem team Adobe Audition, ale w darmowym Audacity + online Auphonic też będziesz miał super rezultaty. Pierwsze odcinki składał w… Final Cut Pro bo go znałem :wink: Da się! :slight_smile:

Co do nagrania intro, które dobrze brzmi i jest całkiem tanie polecam https://musicradiocreative.com - robiłem tam już sporo rzeczy i zawsze super. W obu podcastach mamy intro z tego serwisu.

Jak coś to pytaj - chętnie rozwinę temat.

5lajków

Nie no, wszystko super, tylko nawet nie powiedziałeś jak się ten Twój podcast nazywa :smiley:

1lajk

Przedsiębiorcy z Wyboru i Kreatywne Zagłębie :wink:

6lajków

Gdzieś w polecanych mikrofonach znalazłem TEN . Oczywiście do nagrywania stacjonarnego.
Kiedyś prowadząc kanał na YT wzięliśmy się za podcast (dobre 5 lat temu). Teraz chcemy do tego wrócić.

1lajk

Co do mikrofonów to jeszcze podstawowa kwestia jest taka gdzie nagrywasz. Bo to klucz przy wyborze dynamicznego lub pojemnościowego.

Ja w studio, w którym nagrywamy PzW mam SM7B - ale na nim słychać naprawdę wszystko - jakość jest mega, ale trzeba się przyzwyczaić :wink:

Studio to raczej nie będzie :wink: raczej salon/biuro.

1lajk

Uważam, że jeśli jeszcze nie wiemy czy podcastowanie jest dla nas, to można to robić iPhone’em, przy użyciu Anchor. TYLKO BEZ SŁUCHAWEK!

I to serio jest OK na początek. Zadbajcie o ciszę w miejscu, w którym nagrywacie. Mówcie do dołu telefonu (tam, gdzie jest złącze lightning) i to serio nie będzie złe. Jak już stwierdzicie, że to dla was i załapiecie bakcyla - wtedy większość z tych rzeczy można zupgrade’ować.

@Pawel_Badura ma rację z mikrofonami, że zależy gdzie się nagrywa. Marco zrobił kiedyś o tym ładny tekst, mimo upływu lat on jest wciąż na czasie:

https://marco.org/podcasting-microphones

U nas setup jest taki, że Wojtek nie mam pojęcia jaki ma mikrofon. Ja mam Blue Snowball. Rozmawiamy razem na Skype, nagrywamy - każdy siebie lokalnie - do mp3 (mono, 44khz) w Audio Hijack Pro. Potem Wojtek (albo okazjonalnie ja) łączy to w Adobe Audition. Ja tego nie mam, ale Wojtek ma jakieś specjalne filtry, które usuwają szumy, hummy, itd., po czym dokłada do tego intro od BMC. Potem ten plik wrzucamy do auphonic gdzie dostaje dodatkową obróbkę, tagi, okładkę, etc. Następnie taki pliczek .m4a leci na serwer i wystawiamy to wordpressem w świat.

Czy nasz setup ma sens? Powiedzmy, że tak. Można oddać teraz trochę pracy innym firmom/narzędziom np. Anchor, ale mamy tę swobodę, że sami się hostujemy. Sami zarządzami plikami itd. Gdybym nie był techniczny, to mógłby być to problem, ale jestem, więc nie jest.

Z podcastem mamy też taki podział, że Wojtek zajmuje się rzeczami audio i socialem, ja natomiast zajmuje się stroną techniczną - jeśli widzicie jakieś rzeczy na forum/yeswas.pl - to moja sprawka. Wszystkie opisy odcinków, opisy na stronie, linki, pluginy, etc. - to ja klikam.

I tak już leci piąty roczek. Myślę, że w końcu zdecyduję się na zmianę mikrofonu, bo ten który mam to jednak nie jest najlepsza opcja na taki długi czas (no i za bardzo zbiera tło+to co jest wokół). Poza tym - cała reszta działa całkiem ok, więc nie ma chyba potrzeby zmiany.

7lajków

Ja tylko uzupełnię, że mam mikrofon Rode NT1-A (cały kit z pop filtrem), który to jest podłączony kablem XLR do interfejsu audio Steinberg UR 22 mk2, a ten już do kompa przez USB. Już od bardzo dawna lecę na tym setupie i myślę, że jeszcze dłuuuugo pociągnie, chyba, że coś padnie. :wink:

„Na mieście” nagrywam teraz Zoomem F1 z kapsułą stereo (ta gdzie mikrofony są ustawione pod kątem 90 stopni do siebie).

4lajki

U Wojt z takim klasycznym setupem to może zaczniesz nagrywać jakieś rapsy? :slight_smile: (NT1-A to pierwszy polecany mikrofon dla początkujących “raperów”)

Wojtonafide? :slight_smile:

Dwie, co prawda nietechniczne, rzeczy to:

  • nie napierdzielać w klawiaturę podczas nagrywania
  • i zadbać o w miarę zmiejszenia echa w pokoju… nie mówię, żeby wytłoczkami wyklejać ściany od razu, ale jakieś ubrania itp polepszają akustykę wnętrza w dużym stopniu.
2lajki

A najlepiej to nagrywać w szafie i to wcale nie jest żart. :smiley:

A co do rapsów - nie wiedziałem, że ten jest taki rapolubny - w takim razie muszę sprawdzić. xD

3lajki

Ja nagrywałem raz w szafie! Chyba że trzy odcinki Lol

2lajki