Wszystko o tworzeniu podcastów

Chłopaki już jakiś czas temu z selfhosted przeszli na Anchor, wydaje mi się, że powinno pasować do wymagań, ale to trzeba bardziej pytać @pawelorzech w tym temacie.

O Anchor czytałem wiele negatywnych opinii w internecie. Natomiast wiele pozytywnych opinii ma Spreaker i najwięksi pocasterzy z Polski go wykorzystują. Zastanawia mnie jedno. Czy na Spreaker w darmowym planie też jest wysyłanie pocastu do wszystkich usługodawców w tym Spotyfy, Apple, Google i inne. Nie zależy mi na monetyzacji podcastu tylko na udostępnianiu do mediów, łatwym zarządzaniu, linku na stronę wordpress, odtwarzaczu na stronie i braku reklam, krótkim opiie, moim logo. A po 2 miesiącach przejdę wtedy na plan płatny 6$ miesięcznie ot nie tak dużo. Chyba, że polecacie coś innego?

Zdecydowanie nie bawiłbym się w płatny hosting jak Spreaker i skorzystał w tym momencie z Anchora. Jeśli zmienisz zdanie i będziesz jednak chciał się przenieść, to nie ma z tym absolutnie żadnego problemu. No i nasz YesWas i Nagrany stoją na Anchorze.

OK. Zaufam Tobie. Więc skorzystam z Anchora.

Hehe, nie wiem czy można ufać @pawelorzech jeżeli nie wiąże się to z wydawaniem pieniędzy. :sweat_smile: :money_mouth_face:

4 polubienia

Od bardzo dawno chodzi za mną nagrywanie podcastu i wygląda na to, że w końcu się uda. Jakiś czas temu na forum mojej uczelni (DTU w Danii) pojawił się post, że szukają nowych osób do radia studenckiego do audycji na żywo/podcastów. Wysłałem swój pomysł i zaprosili mnie do siebie :slight_smile: jest to bardziej taki kolektyw studentów w Kopenhadze, zupełnie luźna współpraca, dostępne dwa super studia ( załączone zdjęcia) (patrzcie na mikrofony :wink: ), generalnie udostępniają wszystko i można korzystać ile się chce i będę miał też warsztaty ze sprzętu itp. Chciałem mówić o technologii ale pojawiły się też inne opcje i na tym popracujemy. Na pewno się pochwalę jak się coś urodzi :smiley:
IMG_7002 ThACG. SHURE SM7B

10 polubień

Fajny mikrofon ( ͡° ͜ʖ ͡°)

3 polubienia

Bajer! U mnie na polibudzie dopiero planują coś takiego otworzyć, a za mną też chodzi podcast, więc może się u siebie słyszę xD

1 polubienie

Mam pytanie sprzętowe. Przymierzam się do nagrywania podcastu. Na start, wybór padł na dyktafon. Nie mam miejsca na mikrofon, ramię itd. do tego, nie będę zawsze nagrywał w tym samym pomieszczeniu. Gdyby z podcastem nie wypaliło, potencjalnie mogę go wykorzystywać w pracy (wiem, że w moim przypadku tel. by starczył ale…).

Byłem przekonany do zakupu ZOOMa H2N który, jest polecany przez “internety” - na start. I teraz mam pytanie do @pawelorzech - czemu H5 a nie H2 lub inny np. H6 (a może pytanie bardziej do @6ghost9 bo to Ty wybrałeś, o ile uszy mnie nie pomyliły).

Czy te rekordery da radę podpiąć do kompa lub iPada, aby robiły za zewnętrzny mikrofon np. przy rozmowie na zoomie (hehe zoom do zooma). I czy ten program do edycji dźwięku który dodają jest sensowny?

BTW
Może warto połączyć te dwa wątki.

H2 nie ma wejścia XLR żadnego więc jest po prostu “zamknięty” na nagrywanie tylko jego własnymi mikrofonami. H5 daje opcję podłączenia dwóch mikrofonów zewnętrznych więc nawet przy rozmowie dwóch osób się przyda. :slight_smile:

Jest zatem bardziej uniwersalny.

Co do softu - chyba bym poszedł w Ferrite na iPadzie bardziej (będziemy za chwilę testować z Orzeszkiem). Tego co dają razem z Zoomem nie znam i nie korzystałem…

Tak, oba Zoomy można podpiąć do kompa/iPada i korzystać tak jak mówisz. :slight_smile:

2 polubienia

Ha, dzięki! Zamawiam w takim razie H5 i czekam na opinię o Ferrite. Coś polecasz jeszcze, aby na start dokupić do tego? Aaa i jakie kable do iPada z Lightningiem?

Edit
Powinniście sprawić sobie YesWąsowy link afiliacyjny.

Na start wystarczy! A do iPada kup tzw. Camera Kit, ale najlepiej taki z wejściem lightning na zasilanie. :slight_smile:

2 polubienia

Ja jadę na bieda Reloop sPodcaster, ale czuję, że czas wymienić sprzęt. Jak patrzę na ceny, to mnie jednak przeraża. Odkryłem za to ostatnio coś ciekawego:

https://www.behringer.com/product.html?modelCode=P0E4J

Konkurencja dla Blue Yeti, która jest 2x tańsza. Zastanawiam się, czy nie kupić. Najwyżej odeslę po 2 tygodniach do sklepu. Jest na razie jeden test na YT, jeszcze ASMR, ale kardioidalny tryb brzmi najdzwyczaj dobrze.

Jak tylko podcasty, to nie szedłbym w yeti-podobne mikrofony, tylko w dynamiczny. Żeby na pojemnościowym mieć ekstra jakość to trzeba w studio nagrywać, albo pomieszczenie w mieszkaniu przygotować, tak żeby całe echo wyeliminować. Na dynamicznym jest dużo łatwiej o dobrą jakość w niestudyjnych warunkach.

2 polubienia

Już rozmawiałem z kolegą, co się nagrywaniem zajmuje… Powiedział, że Scarlett Solo + AT2020 XLR to będzie o wiele lepszy i przyszłościowy zakup, niż jakikolwiek mikrofon na USB. I do tego tańszy, jak to się policzy.

1 polubienie

Tylko AT2020 to jest mikrofon pojemnościowy i jest z nim problem taki jak napisał @Voland. Jak masz w miarę studyjne warunki w miejscu nagrań to spoko. Jak masz problem z echem itp. to ja bym się w pojemnościowy nie zapakował :slight_smile:

1 polubienie

Bo pojemnościowy zbiera bardzo dużo dźwięku otoczenia. Dynamiczny jest tak skonstruowany, że zbiera tylko “z bliska” i o to nam w podcaście chodzi. :slight_smile:

To tak tylko, żeby wiedzieć skąd różnica. :wink:

3 polubienia

Zaczynam ten projekt :wink:

W którym programie najlepiej zmontować cuty + muzykę, żeby zrobić intro?

Coś jak ma LPOTL

2 polubienia

brzmi na coś, co nie wymaga nic poza darmową Audacity czy tam innego Garage Band

weź cokolwiek z tych dwóch, powinno wystarczyć

1 polubienie

Będziesz miał podcast? xD

1 polubienie