馃摑 To-do appki

W艂a艣nie widz臋!

Wi臋kszo艣膰 moich zada艅 to zadania powracaj膮ce z mniejsz膮/wi臋ksz膮 regularno艣ci膮 i w ko艅cu mog臋 je mie膰 sensownie rozpisane. Tutaj np. zadanie newsletterowe. Deadline na wtorek - bo wtedy leci newsletter. Ale zadanie widz臋 ju偶 od pi膮tku. I za ka偶dym kolejnym powt贸rzeniem te偶 tak b臋dzie, 偶e w pi膮tek ju偶 mi si臋 pojawi jako 鈥渞obialne鈥. Kurde, no poza tym, 偶e mocno boli mnie brak przyjemnego interfejsu do dodawania zada艅, to jest spoko.

A mo偶esz rozwin膮膰 kwesti臋 skr贸t贸w Siri? Bo nie widz臋 nic w Shortcuts?

Najbardziej podoba mi si臋 to zaanga偶owanie jak opisuj膮 w podca艣cie 偶e to ju偶, 偶e znale藕li taki 艣wietny program, 偶e nic lepszego nie ma. I brzmi膮 jakby w to wierzyli!

4 polubienia

w duszy, po cichutki jestem niefajnym cz艂owiekiem :smiling_imp:

1 polubienie

Hmm, mam ca艂膮 sekcj臋 dla OmniFocus, da艂e艣 dost臋p Siri do aplikacji?

Mo偶esz r贸wnie偶 z poziomu aplikacji doda膰 kolejne perspektywy do skr贸t贸w.

A dodatkowo masz jeszcze 艂apanie task贸w z Reminders, wi臋c OmniFocus nie musi by膰 twoim narz臋dziem do dodawania task贸w, a jedynie zarz膮dzania :smiley:

1 polubienie

Ja ca艂ym sercem, za ka偶dym razem - zawsze wierz臋. A potem dochodz臋 do wniosku, 偶e 鈥渁le fajniej by艂oby gdyby鈥︹ i je艣li si臋 da w tym co u偶ywam - super. Ale czasami si臋 jednak okazuje, 偶e si臋 nie da. No i wtedy - jak bardzo mnie to boli. Czasami nie boli mnie to a偶 tak mocno i wtedy 鈥渘o trudno鈥. A czasami mam tak, 偶e mnie to super turbo wkurza i wtedy szukam innych opcji.

Oko艂o 4-5 lat temu zdiagnozowa艂em przyczyn臋 mojej prokrastynacji, s艂abej efektywno艣ci i wydajno艣ci. G艂贸wn膮 winowajczyni膮 okaza艂a si臋 pogo艅 za narz臋dziami maj膮cymi t膮 efektywno艣膰 poprawi膰. Testowania, sprawdzanie, tworzenie system贸w, dopracowywanie ich. Nie robi艂em time trackingu ale by艂 okres w moim 偶yciu gdy te czynno艣ci zabiera艂y co najmniej 30-40% (a mo偶e nawet wi臋cej) czasu teoretycznie przeznaczonego na prac臋. Taki paradoks dzisiejszych czas贸w. Nie uda艂o mi si臋 ca艂kowicie pozby膰 tej przypad艂o艣ci ale staram si臋 nad ni膮 panowa膰.
Od kilku lat tylko Todoist+Evernote. Od czasu do czasu pojawia si臋 jaki艣 nowy 艢wi臋ty Graal efektywno艣ci, ale staram si臋 szybko ukr臋ci膰 艂eb tej hydrze i ostatecznie zawsze wracam do mojego zestawu.

11 polubie艅

Nie tylko Ty na to cierpisz :stuck_out_tongue:
Ja do dzi艣 szukam idealnej aplikacji do notatek, kalendarz jest w porz膮dku, w OmniFocus ju偶 si臋 osiedli艂em na tyle, 偶e jedyne co mnie zmusi do ucieczki to porzucenie ca艂ego macOS. Jedynie notatki, te od Apple s膮 dopuszczalne, ale czekam a偶 co艣 ciekawego si臋 pojawi na rynku.

Ja wbrew pozorom nie po艣wi臋cam na to a偶 tak du偶o czasu, ale鈥 Po艣wi臋cam na sprawdzenie tego co si臋 zmienia do艣膰 regularnie. W interesie mojej dzia艂alno艣ci jest dzia艂alno艣膰 jak najsprawniej. I w zwi膮zku z tym szukam nowych rozwi膮za艅 nie tylko zwi膮zanych z zadaniami, czy notatkami, czy czymkolwiek takim. Ale w kwestii sprz臋tu, software do nagra艅 czy ju偶 pracy niskopoziomowej.

I jest te偶 tak jak m贸wi臋 - im dalej w las, tym wi臋cej rzeczy widz臋, 偶e mog臋 robi膰 lepiej. 99% ludziom nie jest to potrzebne, ale ja ju偶 dochodz臋 do 艣cian w miejscach gdzie widz臋, 偶e mog臋 zoptymalizowa膰 istotnie (to wa偶ne) proces. Teraz to z czym walcz臋 to 偶ebym widzia艂 zadania ka偶dego dnia takie, kt贸re faktycznie s膮 mo偶liwe do wykonania. Przy niewielkiej skali - jasne, co za problem jak wyskoczy co艣, co si臋 przesunie na jutro. Ja mam w todosach ponad 800 zada艅. Powracaj膮cych, zaplanowanych po prostu w przysz艂o艣膰, pe艂nych du偶ych projekt贸w i list kt贸re wracaj膮. W poprzednich aplikacjach jako艣 sobie radzi艂em, widz臋 teraz mo偶liwo艣膰 optymalizacji (projekty, gdzie jak nie sko艅cz臋 1 zadania to nie widz臋 2? Super!) to w t臋 stron臋 id臋 i sprawdz臋 czy to zadzia艂a.

Wiem 偶e wychodz臋 mocno na kogo艣 kto pa艂uje si臋 procesem, ale to jest silnik, kt贸ry chce podrasowa膰. 99% mojego czasu to jednak zapierdalanie. Tam - jak ju偶 pisa艂em wy偶ej - te偶 s膮 procesy, kt贸re staram si臋 optymalizowa膰. Ale tutaj - na 艂amach tego tematu - pa艂uje si臋 nad aplikacjami i systemami i ich mo偶liwo艣ciami. I je艣li komu艣 wystarczaj膮 przypomnienia i kalendarz - jestem zachwycony i szczerze zazdroszcz臋!

2 polubienia

Podziwiam. Ja jednak, przynajmniej zawodowo, mam pe艂en chaos i ci臋偶ko mi co艣 planowa膰 bo u mnie specyfika pracy jest taka, 偶e nie wiem co mi wpadnie za 5 minut i pi prostu reaguje i wybieram kt贸ry po偶ar gasi膰 najpierw.
I czasami zazdroszcz臋 ludziom kt贸rzy maj膮 uporz膮dkowany dzie艅 w pracy, kt贸rzy w poniedzia艂ek wiedz膮 co b臋d膮 robi膰 w pi膮tek itp.

2 polubienia

Jak pieni膮dze nie s膮 problemem to Amazing Marvin wydaje si臋 te偶 ciekaw膮 opcj膮 - mo偶e kto艣 przetestuje? XD

2 polubienia

Sprawdz臋, i tak ju偶 jestem rozgrzebany

1 polubienie

U mnie te偶 by by艂a, ale wychodz臋 z za艂o偶enia, 偶e nikt nie umrze przy mojej pracy. A jednak p艂ac膮 mi za dobre decyzj臋, nie za to, 偶ebym jak najszybciej przenosi艂 taczki z zadaniami

Zazdro. U mnie, zar贸wno w poprzedniej firmie jak i w obecnej, business justification: 鈥減eople may die鈥 pojawia si臋 zaskakuj膮co cz臋sto.

No to w艂a艣nie specyfika pracy. U mnie s膮 takie a nie inne wymagania i do tego si臋 musz臋 dostosowa膰.
Ale i tak zazdroszcz臋 - ja s艂u偶bowych zada艅 to mam z pi臋膰 na li艣cie

Te偶 kiedy艣 tak mia艂em i generalnie doszed艂em do wniosku, ze mog臋 zacz膮膰 zmian臋 od siebie i wymaga膰 tego w miejscu, w kt贸rym pracuje. Ale to osobna zupe艂nie dyskusja!

1 polubienie

Moje zarz膮dzanie zadaniami

Stwierdzi艂em, 偶e podziel臋 si臋 jak dok艂adnie zarz膮dzam zadaniami, bo jest to do艣膰 ciekawy system i w sumie ma艂o popularny w艣r贸d tych milion贸w aplikacji TODO.
Ju偶 gdzie艣 wy偶ej wspomina艂em, 偶e zacz膮艂em u偶ywa膰 Emacsa (przez sendmail xD). Oh boy, org-mode to jest z艂oto. Pomi艅my, 偶e jest to alternatywa do markdowna, o wiele bardziej rozbudowana.

Staram si臋 stosowa膰 ZTD, bo GTD mnie przyt艂acza艂o, ale to dopiero ostatnio. Generalnie mo偶na bardzo du偶o zaaplikowa膰 system贸w, nawet Kanban, je艣li tylko si臋 chce w postaci plugina.
Mo偶na go bardzo fajnie obs艂u偶y膰 z andruta, a na iOS te偶 jakie艣 aplikacje s膮.

Workflow wygl膮da mniej wi臋cej tak, 偶e w odpowiednim pliku (wszystkie notatki i todosy og贸lne mam w folderze ~/dox/org). W zale偶no艣ci jakiego projektu to dotyczy, w takim pliku si臋 to znajduje, pretty straightforward. Oczywi艣cie mog膮 by膰 poza folderem g艂贸wnym, tu nie ma znaczenia. Kolejne podprojekty to nowe nag艂贸wki, w ka偶dym nag艂贸wku mo偶na zagnie偶d偶a膰 kolejne, jak g艂臋boko tylko si臋 chce. Wrzuci艂em w konfiguracji 3 statusy jako jeszcze 鈥渄o zrobienia鈥 i 2 jako 鈥済otowe鈥. A mianowicie TODO, NEXT, IN_PROGRESS oraz DONE i ABANDONED. Pomaga mi to, bo cz臋sto jakie艣 taski s膮 porzucone, du偶o jest w trakcie, bo zadanie d艂ugoterminowe, a NEXT jest to zadanie do zacz臋cia jako nast臋pne.
Prawie ka偶de zadanie ma seri臋 checkbox贸w razem z opisem.

No i jest to, za czym Orzeszek tak p艂aka艂 - 2 terminy. Scheduled i Deadline. Tego chyba nie musz臋 t艂umaczy膰. Planuj臋 z zapasem, a deadline to 鈥減eople may die鈥.
Stosuj臋 te偶 jako list臋 zakup贸w, ale to nie jest jakie艣 mega zaawansowane.

4 polubienia

Wiem, rozumiem, nie oceniam, nie krytykuj臋. Napisa艂em o moich do艣wiadczenia kt贸re absolutnie nie musz膮 przek艂ada膰 si臋 na Twoje.

Natomiast tutaj widz臋 藕r贸d艂o problemu. Jak s艂ucham w Cortexie (albo u Was), 偶e ludzie wpisuj膮 sobie w ToDo czynno艣ci typu 鈥渨yrzuci膰 艣mieci鈥, 鈥渨ypi膰 szklank臋 wody鈥 itp, to powiem szczerze tego poj膮c nie mog臋 :slight_smile:

3 polubienia

Akurat wyrzuci膰 艣mieci bym wpisa艂, ale wypi膰 szklank臋 wody ju偶 nie :smiley:

1 polubienie

Hmmmm czy warto teraz si臋 zainteresowa膰 Things 3 w pe艂nej cenie czy zn贸w czeka膰 na obni偶ki (ostatnie by艂y chyba jako艣 na pocz膮tku roku)?

Pytam bo szukam czego艣 dobrego dla siebie: Nozbe co艣 ostatnio mi si臋 nie sprawdza, Reminders.app za ma艂o rozbudowane dla mnie, To-do od Microsoft te偶 mi jako艣 nie le偶y i tak b艂膮dz臋 w odch艂ani od kilku tygodni.

Oczywi艣cie zale偶y mi na rozwi膮zaniu nie za miliony monet.

1 polubienie

Jest jeszcze Todoist.