Sieć domowa

W takim razie zobaczę, na ile uda się rozciągnąć budżet i może wezmę i tego switcha od Ubi - z ich produktami miałem same pozytywne i bezproblemowe relacje, więc czuję się przekonany do marki na tyle, żeby nawet nieco przepłacić, albo mieć coś na wyrost

przyda się, żeby zasilić Access Point

Zawsze możesz ogłaszać SSID z obu routerów. Ja tak będę w ten weekend podpinał sieć u siebie; IoT wyląduje na sieci UPC a cała reszta poleci na sieci TP-Linka. Najprostsza metoda segregacji sieci :wink:

Oj nie, dwa osobne SSID mam teraz z jednego routera ze względu na rozdział 2,4 i 5 Ghz - na jednym SSID connectbox sobie nie radził i urządzenia 5Ghz przydzielał i tak do 2,4 i to z niepełną prędkością (100 mbps, a teoretyczny maks to 300-450?), ale to przynajmniej nadal jedna sieć.
A jak podepnę router do routera, na obu będę miał osobne SSID i podepnę do nich urządzenia, to będą się widziały wzajemnie lokalnie w sieci? Jeśli nie, to odpada absolutnie, bo nie wszystkie IoT mam z wyjściem na miasto, niektóre tylko w lokalnej sieci są widoczne.

W teorii jak wepniesz drugi router na port LAN a nie WAN (czyli Ethernet do LAN na głównym i LAN na drugim) i wyłączysz DHCP to będziesz miał dwa routery w tym samym VLANie. Tylko będziesz sobie musiał zmienić kanały żeby się nie gryzły.

1 polubienie

Z tego co wiem ustawienia auto wyboru kanału jest najlepsze, routery są już na tyle inteligentne aby wybrać taki nie zakłócający się

1 polubienie

Ehh, dobra… Chyba i tak jestem już gotowy na dwa urządzenia (switch+AP) zamiast jednego routera, zwłaszcza, że w switchu będę miał więcej portów niż routerze, a jak kupię tylko 4-portowy router i później przyjdzie mi dokupować switch, bo zabrakło mi portów, to będę sobie pluł w brodę…

No i AP będzie bardziej ustawny, bo zasilany z PoE, a switch schowany w szafce, więc czynnik WAF większy, bo mniej rzeczy na widoku

1 polubienie

To ja się podepnę.

Orange dzwoniło ws. światełka i z tej okazji chciałbym zrobić upgrade sieci.

Wiem, że mam się upierać przy ONT do tego światła, więc będę potrzebował routera (nie wifi) + switche + AP. Ubiquiti UniFI wygląda fajnie, tylko co ja mam podpiąć bezpośrednio pod ONT?

Sieć ma wyglądać tak:

ONT → router (jaki?) → switch 1 → AP

Tak samo dla drugiego switcha.

Np. Edgerouter X jest spoko. Albo USG.

Chyba właśnie mi uświadomiłeś, gdzie popełniłem błąd, mianowicie mogłem wziąć sam internet bez routera…?

Można w ogóle gdzie kolwiek sam net bez routera?

W ogóle że FB nie ma opcji modem only to jakiś chory żart jest.

Mam USG(:heart_eyes:) i Edgerouter-y i obie “rodziny” mogę polecić.

Chociaż wydaje mi się, że to nie są zabawki dla zwykłego Kowalskiego, który chce tylko podłączyć i zapomnieć, wtedy to faktycznie nawet zwykły TP-Link zrobi robotę bez wydawania dużych pieniędzy.

Z Ubiquity jest tak, że musisz wiedzieć, że to chcesz i tego potrzebujesz, a nie, że jakiś ziomek typu ja, Ci to polecił w Internetach. :wink:

1 polubienie

Pan od klawiatur twierdzi, że można

1 polubienie

można tylko przy instalacji musisz sie uprzeć ze tak chcesz, bo jak nie to idziesz do konkurencji. w upc jest pod tym względem luz bo każde (z ktorymi miałem doczenienia przez 13 lat posiadania u nich łacza) ich urządzenie moze być albo routerem albo jednym pstryczkiem przełączasz w bridge.

2 polubienia

No to USG + US-8-60W + AP-Lite. :sunglasses:

… trochę tylko przekroczy budżet, ale za to satysfakcja gwarantowana.

Tylko jeśli chcesz wszystkie bajery typu IPS/IDS to USG Pro… Zwlacza przy łączach powyżej 100mbps, bo zwykle USG zadziała tylko do 80mbps. No chyba, że Ci nie zależy na tych rzeczach to luz.

czyli ile wychodzi całość, bo ciekaw jestem, ja opędziłem cały kwadrat (2gii lv, 60m2, wielka płyta) za 500pln dwa lata temu i wszędzie zapierdala po ac. Dodatkowo zasięg na jakieś 50-60 metrów z przodu i z tyłu bloku tak, że można prze signala, telgrama gadać z ludzmi.

Ok to teraz dla laika - jeśli się zaloguje do pudła od ISP i przestawię w tryb bridge a swój router ustawie przy pomocy tych haseł PPPoE to będzie coś lepiej? Łącze 700/700

w orange trzeba jeszcze jakis tysiac paramtrów pustawiać. ale np w takim upc ustawiasz auto i po sprawie.

Ale będzie lepiej ?

A takie coś się nada?

Żartuję oczywiście chociaż chodzi mi ten pomysł po głowie. Powodów jest kilka:

  • mam dużo urządzeń a będę miał więcej
  • będę dobudowywał piętro w domu i wtedy jednocześnie zrobię całe okablowanie w dodatkowych pomieszczeniach + obecnych
  • rozmiar skrzynki nie ma znaczenia bo celem jest doprowadzenie światełka do garażu, który mam w obrysie domu, obok garażu jest mój gabinet gdzie będzie switch + AP w tej części domu, do góry pójdzie jeden kabel i tam będzie switch na AP i sprzęty z salonu
  • za jakiś czas na pewno zainwestuje w NASa, więc dojdzie kolejne urządzenia

Wstępne informacje mam takie, że światełko będzie 300/50 (taka okolica) chociaż jutro będę wiedział więcej. Który router najlepiej to ogarnie (w tym układzie bez wifi bo planuje AP)? Nie upieram się przy tej firmie, może być Mikrotik itp. ważne, żeby miało to pewien zapas “mocy”, nie widzi mi się wymienianie klocków za 2 lata.

1 polubienie

https://hejdom.pl/blog/28-smart-rozwiazania/321-swiatlowod-orange-i-wlasny-router-ont.html

1 polubienie

O ktoś użył mojego routerka :smiley: