Sieć domowa

obojetnie co włożysz bedzie git. mikrotik ma interfejs „z dupy” i troche sie trzeba znac ale troche poczytasz fora i masz załatwione, przede wszystkim jest szybki, zrobisz na nim praktycznie wszystko, ma wsparcie prawie nieskończone i wszystkie urządzenia oparte o ros maja takie samo międzymordzie.
ale do takiego łącza sugeruj sie tylko cena bo nie ma to znaczenia, nawet ja bedziesz mial 500/500 czy nawet 1gb/1gb to każde nowoczesne urządzenie da rade - oczywiscie mówimy o zastosowaniach domowych:)

2 polubienia

Czekam(już z 6 lat) aż mój używany(jak go kupiłem) USG się popsuje i wtedy najpewniej kupuje Dream Pro.

Podstawowy USG pociągnie spokojnie łącze 1gbps tylko bez tych wszystkich zaawansowanych bajerów do aktywnej ochrony.

Pro ma w papierach, że pociągnie 1gbps z włączonym IPS/IDS. Ja i tak uważam, że te bajery nie przydają się do domowego użytku, tu zwykły firewall wystarczy.

No i kupiłem, podłączyłem, wygląda na to że działa

Co prawda funbox w szafie wyciąga bez problemu 600mbps po 5ghz, a wolnoleżący UAP AC Lite “raptem” 480-500, ale i tak wczoraj było jeszcze 200-300, dziś coś pozmieniałem w kanałach i innych opcjach i jest więcej, jak będę miał czas to pogrzebię bardziej.

Pytanie co do switcha - planowałem go schować do szafki ale skurczybyk się mocno grzeje… nie dogadamy się pewnie, żeby przestał się grzać, więc pytanie czy schowanie go do szafki bez aktywnej wentylacji, czy nawet większych otworów na pasywne chlodzenie może mi i jemu bardzo zagrozić…?

1 polubienie

Bardzo ciasno w tej szafce? To będzie jedyne aktywne urządzenie w tym miejscu?

Wiesz to jest switch “desktop-owy”, jak by miał pracować w wentylowanych szafach sieciowych to by dołączali uszy do zestawu lub jakby potrzebował aktywnego chłodzenia to by miał zamontowane wiatraki.

Montuje Unifi w różnych miejscach i nigdy w sumie temperatura nie była a thing.

Z drugiej strony to jest PoE i grzać się będzie, nie wieszał bym tego za grzejnikiem. :wink:

Unifi celuje w biznesowego klienta więc ma dobre komponenty.

Schowaj do szafy, używaj przez tydzień i sprawdzaj.

1 polubienie

Raczej jedyne takie urządzenie, bo reszta sprzętu stoi na szafce, w środku tylko switch i przedłużacze oraz kilka zasilaczy (gniazdka mam schowane również w tej szafce). Trzymałbym na wierzchu, ale będzie świecił za mocno. Schowam i spróbuję, najwyżej wstawię tymczasowo jakiś termometr i zbadam sytuację.

Wziąłem ubiquiti właśnie ze względu na to, że rozwiązania enterprise w firmach się sprawowały bez zarzutu, więc niech mi w domu też tak dobrze służą

2 polubienia

Wąsy potrzebuje waszej pomocy!
Wydaje mi się, że musze kupić router, niestety ten od isp nie ogarnia chyba takiej ilości urządzeń jaką mam podpiętą. Główny problem jest z dwoma homepodami mini, powinny działać w stereo, ale jeden ciągle rozłącza się z siecią i nie może się z nią ponownie podłączyć, a ciągłe odłączanie i podłączanie do prądu co 20-30 minut, żeby stereo działało mnie już totalnie wkurwia. Dodatkowo ostatnio pojawił się też u mnie jakiś problem z urządzeniami w homekit (niektóre żarówki nie odpowiadają), długo działały bezawaryjnie, więc myśle, że to wszystko może być winą routera.

Mam światłowód 600/100. Nie chce wydać mega dużo, myśle że do 350zł to jest maks. Zazwyczaj do sieci podpiętych jest około 20 urządzeń, z czego 10 z nich to lampy/żarówki.

Po minimalnym researchu myśle nad którymś z poniższych:

  • TP-Link Archer AX10 (~280zł)
  • TP-Link Archer AX20 (~310zł)

Czy ktoś z wasz może posiada któryś z nich? Warto? Jeżeli nie te powyższe to co kupić?

Mam AX20 - jest to router spoko - wybór padł na niego (a nie AX10) ze względu wsparcie technologii OneMesh. UI jest dość mocno rozbudowany, poszczególnym urządzeniom można nadać odpowiedni priorytet. Nie ma problemu z obsługą ponad 20 klientów. Serdecznie polecam :ok_hand:t2:

1 polubienie

Czy ktoś mi może wyjaśnić jakie to ma konsekwencje jeśli mam Funbox 6 od Orange, który podobno nie ma bridge. Wyłączyłem w nim WiFi i podłączyłem Linksys Velop. Po mojemu wszystko działa, WiFi jest ok, choć szału nie ma i nie wiem gdzie leży problem. Mam niby 1Gb od Orange, a w speedteście mam jakieś 400-600Mb.

w wypadku dwóch routerów wchodzi w grę podwójne NATowanie, które może, ale nie musi stanowić problemu

Ja mam podobny #firstworldproblem z prędkoscią, bo wifi z Funboxa 6 osiąga bez problemu nominalne 600mbps, kiedy z UAP AC Lite 'tylko" 500 mbps

czy powinienem coś jeszcze grzebać w ustawieniach kanałów access pointa, bądź w switchu?
umiejscowienie nie ma wpływu, bo testowałem UAP w miejscu, gdzie nie było żadnych przeszkód dla sygnału, dla porównania Funbox jest schowany w szafie

Ja mam poustawiane na auto, tzn kilka razy robiłem scan żeby się zorientować co mam w okolicy ale ogólnie za bardzo się nie rozczulałem, zawsze mam max, tylko ja mam tu łącze 350.

W Polsce ostatnio bylem jak miałem 500 i było ok, od jakiegoś czasu mam 600 ale nie mam jak fizycznie sprawdzić.

Zrób jednocześny speed test na kilku urządzeniach na Funbox i na Lite i zobacz czy jest różnica.

1 polubienie

no to puść z jednego komputera do drugiego w sieci, nie będzie Cię łącze ograniczać
…for science

Wiem, pomyślałem o tym jak już napisałem post, się zrobi. :wink:

Ale póki co nam to:

AP mam w garażu na szafie rack skierowany do góry:

355 w pokoju obok garażu
374 salon nad garażem
271 sypialnia na drugim piętrze

Jako bonus, smiechowe LTE:

Nie takie śmieciowe, ma lepszy upload

Iperf3 jest na VM-ce na Mac-u i przechodzi przez kilka switch-y. Kusi mnie żeby podłączyć drugi AP bezpośrednio do serwera i wtedy będzie bardziej real life scenariusz.

Kurde Święta są, jak ja żonie wytłumaczę, że to jest bardzo ważna sprawa. :rofl:

Testowane na iPhone XR.

Tak jak w sumie myślałem pominięcie VM-ki i odpalenie iperf3 na Mac-u nic nie zmieniło, ale za to odkryłem ciekawostkę…

z VM-ki do Mac-a mam 'tylko" 5 Gbits, ciekawe czy to limit Parallels-a czy coś innego:

iperf3

do czego tego używasz?

Parallels-a? “Lokalny” lab, w miniaku mam 64GB RAM-u więc nawet nie muszę się specjalnie ograniczać. Po za tym czasami szybciej jest odpalić VM-kę z Windows-em niż iść po laptopa. :wink:

2 polubienia

Dzięki za polecenie, dzisiaj przyszedł. Lepszy zasięg, homepody wreszcie nie świrują, a nawet backup Time Machine po sieci jest

4 polubienia

Odkopię trochę temat, może się nikt nie pogniewa :innocent:
Stoję przed wyborem internetu do mieszkania. Obecnie mam 150/15 Mbps (35 zł / msc), ale przede wszystkim upload mnie dobija. Mam przed sobą oferty 300/40 Mbps (40 zł / msc, bez zobowiązania) lub 1200/90 (50 zł / msc, po roku 55 zł). Mój wewnętrzny geek mówi “wybierz 1200” zwłaszcza że za takie same pieniądze mogę mieć 600/60 Mbps. Rozsądek mówi jednak “weź 300, bo 1200 to zbędny bajer”. Może ktoś z was mnie naprowadzi na właściwą decyzję :sweat_smile: