Sieć domowa

Witam serdecznie kochane Wąsy, znowu przychodzę z problemem, który mam nadzieję po raz kolejny pomożecie mi rozwiązać. Sprawa wygląda tak. Przeprowadzam się do nowego mieszkania. Chcę tam ogarnąć porządny internet. Dostawcą będzie UPC. Trochę czytałem w internecie informacji natomiast chciałbym was prosić o porady. Zamysł jest aby w każdym pokoju pociągnąć kabel bitner utp 6 (chyba że Polecacie coś innego). Wszystko w systemie gwiazdy i spiąć to w jednym miejscu razem z routerem od UPC który będzie dawał sygnał, natomiast dwa routery w domu będą robić wifi. Generalnie w pokoju chłopców będą 2 kable pod konsole + kabel do routera. Pokój córki 1 kabel do tv i pewnie przyszłościowo jeden w zapasie jak by coś. Salon to kabel do tv, do konsoli, i pewnie jeden w zapasie. To już 8 kabli i jeszcze pewnie jeden w przedpokoju do jakiegoś wzmacniacza sygnału co by się dobrze na kibelku śmigało po necie :wink: jak to wszystko spiąć w jedną skrzynkę żeby wszystko działało wzorowo? Nie potrzebuję top sprzętu ale nie chce też jakiejś chińszczyzny. Każda porada na wagę złota.

1 polubienie

Ja ostatnio wszystko spinałem tym:

3 polubienia

Czyli wszystkie kable które spotykają się w skrzynce podpinam do tego i spinam z routerem UPC i już?

Tak, dokładnie.

Bajka, dzięki :slight_smile: a kable bitner 6 wystarczy czy lepiej dołożyć parę groszy i zrobić na 7 co by na lata ta instalacja starczyła i nic nie ograniczała? I generalnie każda sugestia jest na wagę złota :wink:

Jeśli planujesz tam mieszkać długo i masz fundusze to może warto. Pytanie czy i kiedy będziesz potrzebować 10Gbps? Wydaje mi się, że 1Gbps całkiem wystarczy w domu.

4 polubienia

dobry kabel cat6 puści nawet 2.5/5Gbps jak masz taką kartę sieciową, więc jak dla mnie nie ma co się napalać na cat7

1 polubienie

1Gbps w czasach kiedy NASy i karty sieciowe od lat można mieć w domu 10Gbps, to jak proszenie się o wymianę wszystkiego chwilę po założeniu.

Nie za dużo tych routerów tam? :slight_smile:

Przydało by się więcej szczegółów, mieszkanie na jednym piętrze? Ile m2?

Dobry cat6a spokojnie pociagnie 10Gbit/s.

Jak to nie problem logistyczny i finansowy to ciągnij kabel gdzie się da nawet po 2 pary, nawet do kluchni :slight_smile:

Zamiast routerów(?) w każdym pokoju? To jeśli się da to pociągnij skrętke po suficie do najbardziej centranego miejsca w domu wtedy jeden dobry i nie drogi AP załatwi wifi w cały domu. Chyba, że te mieszkanie ma piętra i 200m2 :smiley: to wtedy więcej punktów. Można by to załatwić Mesh-em ale jest mega drogi, a skoro planujesz ciągnąć kable to to jest zawsze lepsza opcja.

Jeśli budżet pozwoli to Unifi, a jeśli nie to TP-link, który nie jest jakoś tam mega gorszy.

To ja tylko zaznaczę że kat. 6a to nie jest kat. 6.

Niby tak… ale ceny 10Gbps są aktualnie zaporowe :smiley:

Jak chcesz, to można robić instalację i na cat8, ale kogo na to stać?

1 polubienie

Ale jednak tańszy od 7-ek, 8-ek, 9-ek… :wink:

pociagnij ile sie da kabli, choc znajac zycie 90% urzadzen i tak bedzie wisiec na WiFi :smiley:
Rozwazylbym jeszcze pociagniecie kabli koncentrycznych. Sa dwa przypadki uzycia:

  • sygnal TV (kablowka lub SAT)
  • internet od dostawcy

Nie wiem jak podpinany jest swiatlowod w domach - czy idzie tam zwykla skretka czy inne wynalazki, ale na wszystko nie da sie przygotowac :wink:
10Gb potrzebuje porzadnych kabli gdy faktycznie chcesz osiagnac 100m odleglosci i miec to gwarantowane. Nie wiem jaka jest roznica w cenie, ale jak to nie jest duzy wydatek, to im lepszy kabel tym lepiej. Ja mam w scianach jakies najtansze paści z marketu i smigaja na 1Gb, ale kable nie sa dluzsze niz 20m.

1 polubienie

Co do skrętki do TV to do każdego dekodera daj dwa kable. Często dekoder wymaga dwóch sygnałów z multikonwertera, żeby móc oglądać co innego i ewentualnie mieć możliwość nagrywania czego innego.

1 polubienie

to nie skretka tylko koncentryk :wink:

2 polubienia

Ogólnie z kabelkami to nie można przesadzić, jak ktoś remontuje i wszystko wcześniej do gołej cegły zrywa to aż żal nie zrobić tego raz a porządnie. Tym bardziej mnie dziwią nowe domki, które nawet głupiego koncentryka nie mają do salonu pociągniętego.

Ja rozumiem, że ktoś może nie być techniczny i może mu się wydawać to nie potrzebne(ale może się przyda nowemu właścicielowi), ale moim zdaniem majstry zawsze powinny doradzać takie rozwiązania.

U mnie poszło chyba już 200m, a to dopiero pierwsze piętro, oczywiście ja rozumiem, że ktoś nie musi być tak nie normalny jak ja. :smiley: Ja mam jednak prostą zasadę, tam gdzie gniazdko elektryczne tam też idzie skretka lub najczęściej dwie, plus sufitem idzie do AP. Na wifi mam tylko niezbędne minimum i zawsze staram się kupować urządzenia z kartą sieciową.

Dziękuje Wam za wszystkie sugestie. Dla lepszego rozeznania zrobiłem szybki szkic gdzie co ma być.

Zmieniłem routery na AP, będzie to zapewne lepsze rozwiązanie. Teraz pytanie, czy kable 6 starczą do strumieniowania Video z jakiegoś plexa i nie będą zapychać łącza - będzie Upc 1Gb.

Możesz pociągnąć skrętkę sufitem? Ja bym zamontował AP w miejscu “się” i będziesz miał załatwione wifi w całym domu. No chyba, że każda ściana u Ciebie to żelbet. :smiley:

Jak chcesz pociągnąć przewody? Pod panelami czy w ścianie? Ja u siebie 95% ryłem w ścianach ale ja miałem wszystko zerwane do gołej cegły i kładłem od razu nową elektrykę.

Można w sumie jeszcze użyć specjalnych listew przypodłogowych ale nie zawsze się one sprawdzają.

Skrętka to minimum cat6a, nie jest dużo droższa od Cat6, a jest bardziej przyszłościowa. Jeden myk ze skrętką jest taki, że Cat5e było by Ci najłatwiej położyć, nawet ekranowana nie jest aż tak sztywna, no i 5-tka jest głupoto-odporna :D. Im dalej w las tym gorzej :smiley: 6-7 ekranowana już taka miła nie jest ale to w sumie też zależy od producenta. Ja oczywiście szedłbym tylko w ekranowaną, ale ja to ja. :smiley:

Nie napisałeś ile chciałbyś wypalić kasy na tą inwestycję? Bo sprzętowo to można od 100 do 10000.

Niestety AP na suficie nie przejdzie, Żona estetka nie wyraża zgody :wink: co do prowadzenia kabli to są gołe ściany więc wszystko pójdzie w jakimś peszlu i pod tynk. Budżet - jak się da zmieścić w 2k to będzie super :wink: