Sieć domowa

pociągnij kable mogą być po 2 sztuki do wszystkich pokoi (na luzie 6a wystarczy, ale jak bardzo chcesz to pociągnij 7). konsole i PC i tv podłącz po kablu (jak jest taka potrzeba).
na taki metraż olej dodatkowe apeki - kup dobry router co najmniej AC może być AX ([przyszłościowo) i tyle.
ja polecam i sam używam na 60 metrach z kawałkiem jednego mikrotika i wszystko śmiga, bez problemow opóźnień. po kablu mam tylko moja stacjonarkę podłączoną reszta jedzie po wifi - konsola, telefony, tablety, laptopy radia interentowe, tv który z stacjonarki ciągnie filmy (2160p), gogle do vr podpięte do pc etc…
jak nie kcesz sie chrzanić z konfiguracja to wez UniFi Dream Machine
nie ma co przesadzać z ilościami sprzetu - po co?
ale zrobisz jak zechcesz:)
ja robiłem remont zeszłego roku i wszędzie pociagnolem kable w ścianach i są, ale ich nie używam oprócz jednego do PC tak jak pisałem. wszystko śmiga z maksymalna prędkością AC, jak z balkonu sprawdzałem na tablecie i laptopie to wszystko śmigało około 850-900Mb/s, takie same wartości pokazuje Oculus jak się łączy do PC żeby pograć przez Virtual Desktop.

tutaj masz roznice w kablach opisane

3 polubienia

U mnie tylko moje skrzywienie nie pozwala mi używać urządzeń all in one, ale dobry router powinien załatwić sprawę w sumie.

UDM :heart_eyes:

A tak w ogóle to UniFi Access Points nie są brzydkie co! :stuck_out_tongue: Ja tylko takich używam. :wink:

@tomasz, jak już były ccnp i to starej daty powianiem być jeszcze bardziej skrzywiony:) ale sorry nie ma obecnie żadnej różnicy czy masz oddzielnie router i wifi, no oprócz tego ze potrzebujesz przy mojej wersji jednego zasilania i mniej sie trzeba jebać z konfiguracją:) wiec 2:0 a pewnie jeszcze kilka powodów bym znalazł:)
ja wole jednak Mikrotika - za nieskończoną ilość możliwości konfiguracyjnych:)

Mi po prostu religia zabrania, ja mam w domu oułt… yyyy, szafę rack 42U wiec wiesz… :stuck_out_tongue:

1 polubienie

A mnie zawsze dziwi po co? W domu w którym teraz mieszkam jest coś takiego i do niczego mi to nie pasuje, psuje tylko wygląd ściany a w tym miejscu TV moim zdaniem nie pasuje, więc nawet jakbym go chciał zakupić to by tam nie stał :slight_smile:
Ale ja to dziwny jestem i u mnie TV to jedynie w opcji jest jako tańszy zamiennik 50" monitora :slight_smile:

jakie to jest ładne! :slight_smile:

Panowie, jeszcze raz dziękuję za wszystkie porady i sugestie. Kable bedą cat6a (wydaje mi się, że do domowych warunków w zupełności wystarczy), wszystko spięte w skrzynce poleconej przez @avatar25

TP-Link 16p TL-SG1016D Rack (16x10/100/1000Mbit) - Switche - Sklep komputerowy - x-kom.pl

a co do reszty, to mam nadzieję, że skończy się na Dream Machine – Ubiquiti Inc. jeśli Żona mnie nie zabije :wink:

w każdym razie tak jak pisałem na wstępie, dziękuje raz jeszcze kochane Wąsy.

5 polubień

Pytania:

  1. Jeśli w ścianie zamontowali mi jeden kabel a chciałem 2 (mam 2 gniazdka) to mogę jakoś rozdzielić ten jeden kabel na 2 gniazdka czy to bez sensu? (Łopatologicznie czyje żeby podłączyć 1 gniazdko do tego kabla i jeśli potrzebuje w danym pomieszczeniu więcej urządzeń na kablu to w nim wstawić switch ale może jest inaczej?)

  2. Mam drukarkę sieciowa po wifi. Czy jeśli podłączę iMac po kablu ale w ramach jednej sieci co wifi (w ogóle mogę tak powiedzieć?) to czy ona będzie widoczna czy muszę mieć albo 2x kabel albo 2x wifi?
    Chce to zrobić tak ze ze ściany wychodzi kabel który łącze noda velopa, który rozsiewa wifi i do wolnego gniazdka wpinam switch i niektóre sprzęty będą po kablu. Czy to tworzy 2 różne (niewidzące się wzajemnie) sieci?

Jak miało być dwa a jest jeden to bym tego co montował za krawat pociągnął i kazał naprawiać. :sunglasses:

A tak serio to toretycznie można, używane są tylko dwie pary, ale z praktycznego punktu widzenia nie polecam. Dobry switch od tpkink to jakieś 50zl

Chyba wiem co masz na myśli :wink:

Jak na routerze nic ciekawego nie robiłeś to kabel i wifi to zawsze jest jedna sieć by default, więc drukarka po wifi zobaczy się ze wszystkim co jest na kablu i na wifi.

1 polubienie

Kabel ethernetowy to nie kabel prądowy, nie rozdzielisz sobie ot tak na 2 wejścia w gniazdku. Albo ciągniesz 2 kable od routera do gniazdka albo wpinasz switch za tym pojedynczym gniazdkiem.

1 polubienie

Na niewielkiej odległości zadziała, tam są 4 pary, tylko dwie są używane, ale to i tak głupie rozwiązanie. :wink:

Chociaż jak coś działa to czy jest głupie? :laughing:

WoW, takie rzeczy są jeszcze w sprzedaży!

https://www.amazon.co.uk/dp/B004SJXRP4/ref=cm_sw_r_cp_api_fabc_Xco-Fb95MGCPW

Tak to rozumiałem ale wolałem się upewnić zanim zacznę teraz się drapać prawa ręka za lewym uchem. Muszę sieć inaczej pociągnąć niż zakładałem a do tego fizycznie okazuje się ze jest mniej gniazdek…

3 dom jak wybuduje to już będzie na tip top!!!

2 polubienia

Trzymam kciuki :blush:

Doprecyzowując- w 100 megabitowym. W gigowym wszystkie 4 pary są potrzebne

Podepnę się pod temat, bo potrzebuję pomocy z rozbudową.

Mam światłowód z Orange z Funbox 6, który stoi daleko od miejsca, w którym idealnie stać powinien.
Zasięg wi-fi jest generalnie dobry w całym mieszkaniu, jednak pierwotnyu plan był taki, aby do funboxa podpiąć swój router, do niego to co mogę po kablu (tv, bramka Tradfri, Xbox/ps4, streamer audio) a dopiero resztę po wi-fi (kilka smart urządzeń do 2,4 Ghz i sprzęty z jabłkiem do 5Ghz)
Funbox nie obsługuje trybu bridge, czego nie sprawdziłem przed instalacją - w tym wypadku podpięcie routera do routera spowoduje podwójne natowanie i ze względu na pracę z domu przez VPN i parę serwisów które mogą tego nie polubić, nie zamierzam tego sprawdzać, tylko zdusić problem w zarodku.

Wygląda na to, że rozwiązaniem będzie duet Switch + Access Point wpięty do niego…?
Proszę o poradę, co mógłbym kupić w budżecie 500-700 zł? (czyli około 150-200 switch, 350-500 AP)

Access Point na metraż 63m, ale mieszkanie na pół dzieli gruba ściana nośna, Ubiquiti AP AC Lite wystarczy?
Switch najlepiej 8 portów, np. taki TL-SG1008P, bądź TL-SF1008P, bo nie wiem jaka jest różnica między nimi…?

U mnie w UK na ~120m2(dwa piętra) mam 1x UAP-AC-LITE i switch US‑8‑60W (powinieneś się zmieścić na styk z kasą).

AP mam w garażu skierowany do góry i w sypialni na 2 piętrze wszystko działa aż miło.

W PL mam 3xAP, jeden na piętro ale tylko dlatego, że mam wszędzie żelbetonowe stropy.

Tak więc o zasięg wifi na 60m2 bym się w ogóle nie martwił, pod warunkiem, że będzie gdzieś w centralnym miejscu.

Możesz AP powiesić na ścianie i kierować sygnał przez mieszkanie. Zwłaszcza jak nie masz możliwości powiesić go w centralnym miejscu na suficie. Chociaż ja nie rekomenduje specjalnie tego rozwiązania.

1 polubienie

W większości miejsc gdzie mieszkałem miałem podwójny NAT i VPN bez problemu. Jedyny problem był z ustawieniem Playstation do gry po sieci.

1 polubienie

Może inaczej. Sam dla siebie bym pewnie tak ogarnął i się martwił później, ale że to Żona pracuje z domu przez VPN, to nie zamierzam próbować i zrzucać na nią późniejszych ewentualnych problemów z połączeniem, bo ten jej pracowy VPN już teraz stwarza hece bez powodu, to co będę kusił go bardziej…

z tym switchem wyjdzie nieco drożej za komplet, ale czy warto za niego aż tyle zapłacić w porównaniu do np. tych TP linków? (jeżeli tak, to nie mam problemu)

będzie w dobrym miejscu, ale nie na suficie, a raczej na ścianie bądź na meblu

Oba zrobią robotę, ale ja z kilku powodów wole US-8-60W. w Polszy mam USW-Pro-24-POE więc w sumie może po prostu jestem za bardzo skrzywiony na tą firmę.

TP-linki są spoko, a ostatnio kopiują to co dobre od Ubiquiti więc same plusy. :slight_smile:

1 polubienie

Oba switche są PoE. Potrzebujesz PoE?