E-mail z własna domena

Cześć :slight_smile:

Chyba nie było takiego tematu na tym forum a przynajmniej nie znalazłem. :slightly_smiling_face: Czy ktoś mógłby mi doradzić jak założyć e-mail z własna domeną tak żeby był bezpieczny, nikt nie czytał moich emalii i nie był bardzo drogi (najlepiej darmowy ale przy moich warunkach to jest prawdopodobnie niemożliwe). Wydaje mi się, że w którymś odcinku był ten temat poruszany, ale nie pamietam w którym. Chciałbym trochę uwolnić się od Google.

2lajki

Ja od dwóch miesięcy korzystam z Fastmaila + kupiona domena i działa to idealnie, były jakieś problemy z konfiguracją, ale po 3h prób z @k.dabrowski się udało😅 pierwszy rok domeny w moim przypadku 30zł kosztował, a Fastmail 4.5USD miesięcznie. Za free chyba ciężko byłoby znaleźć coś stabilnego i bezpiecznego. Może jakieś rozwiązanie selfhosted byłoby jakimś wyjściem(jest wątek na forum.)

Normalnie Fastmail 5$, z mojego poniższego linka 4.5$😅
https://ref.fm/u23359880

2lajki

Najnowsze zdanie Pana @pawelorzech na temat maili jest w najnowszym odcinku YWP TLDL; (too long didn’t listen) GSuite z podpięta własna domenka.

2lajki

Ja od siebie bym polecił kupić samą domenę (Namecheap/OVH) i podpiąć do ProtonMaila. Używam od dłuższego czasu i też bardzo sobie chwalę. Najlepiej porównać funkcje i ceny i wybrać coś dla siebie :slight_smile:

2lajki

Mamy cały wątek na ten temat tutaj

1lajk

Owszem, ale czekam na hey.com

1lajk

Gdzie się kupuje domenę? I ile to średnio kosztuje?

Np. na ovh gdzie są najtańsze, to pierwszy rok zwykle około 12zł, a potem każdy kolejny - 50

1lajk

Dzięki, myślisz, że jest szansa żeby Apple wprowadziło możliwość założenia swojej domeny?

Nope

1lajk

Kupuję domenę na ovh mógłby mi ktoś powiedzieć co to jest DNSSEC: Zabezpieczenie serwerów DNS podpisami cyfrowymi? I czy warto to wziąć?

zależy od końcówki domeny. Ja korzystam z aftermarket.pl już od jakiś 12 lat.
Chyba nie jest najtaniej ale mają fajny panel i jest to rozwiązanie bardziej jeśli chcesz ew domenami handlować.

1lajk

Do domen od zawsze używam OVH.

DNSSEC jest za darmo więc nie ma nad czym się zastanawiać.

1lajk

Czyli potem nie będzie problemów z skonfigurowaniem?

Nie ma coś takiego jak najtańsza domena. Bo można mieć za darmo. Kluczowe jest ile kosztuje przedłużenie. Mniej wygodne domeny 3 rzędu można mieć nawet za kilka złotych rocznie

ja w ogóle polecam taką opcję, że sobie sam trzymasz pocztę na swoim serwerze.
“Jedyny” moment, kiedy chcesz bawić sie w gsuite (używam i polecam) lub fastmail jest wtedy kiedy wystawiasz mail na świat - w sensie widnieje gdzieś na Twojej stronie internetowej lub używasz jej do rejestrowania się w jakiś śmieciowych serwisach (wtedy Ci pośrednicy służą za spam killerów i dostarczycieli webpaneli do poczty)
Jeśli tego nie robisz i korzystasz i tak z programów pocztowych to trzymasz sobie pocztę u siebie na serwerze i odpowiednio po IMAP konfigurujesz program pocztowy. Odchodzi wydatek ~ 6$/mies.

Ja mam adres na gmail i outlook, które służą do rejestrowania się w usługach internetowych. Adres pocztowy w mojej prywatnej domenie jest tylko do komunikacji z klientami i znajomymi (ew przychodzą mi tam WAŻNE newslettery). W zasadzie nie mam spamu.

9 posts were split to a new topic: Hey.com - poczta od Basecamp

A ja przeniosłem siebie i rodzinę na fastmaila – nie jest to bardzo drogie, łatwo można podpiąć wielość domen i działa naprawdę sprawnie.
Dla mnie najistotniejszą zaletą poczty we własnej domenie jest fakt, że mogę wpisać cokolwiek przed małpą i te maile do mnie dotrą, dzięki czemu wszędzie gdzie się rejestruję mam nie tylko unikatowe hasła, ale i maile.

2lajki

a bo ja się tu nie pochwaliłem
skończyło się u mnie wpięciem własnej domeny w ImprovMX i forward do GMaila za darmo, bo nic tak dobrze nie smakuje jak dobra cebulka (i porządny filtr spamu uczony latami)

Trochę offtop, trochę nie
Nie wie ktoś jak przyspieszyć wyprowadzkę z domeną z OVH? Bo Cloudflare mówi, że niektórzy rejestratorzy pozwalają na to.
jakby ktoś był ciekawy - 20zł taniej na odnowieniu domeny *.xyz wychodzi u CF niż na OVH

3lajki