#331 - Drapie jak swędzi

Originally published at: https://yeswas.pl/ywp/331-drapie-jak-swedzi/

Zostań naszym patronem, wesprzyj YesWas | Podcast!

To był Paweł i Wojtek z YesWas. Dostawaj powiadomienia o najnowszych odcinkach na: Twitterze, Facebooku lub dołącz do naszego forum albo grupy na Telegramie.

Identyfikacja wizualna: Antoni Kwiatkowski
Intro: Breakmaster Cylinder

Do usłyszenia za tydzień!

3lajki

Coś się bot przytkał. Odcinek dawno przesłuchany, a tutaj dopiero pojawia się wpis. :wink:

Odcinek poleciał wcześniej, a publikacja na stronie itp. dopiero teraz, bo dopiero wróciłem do domu :smiley:

1lajk

I dobrze. :smiley: Się człowiek nie denerwuje, że nie ma jeszcze w apce

Uprzejmie donoszę:

3lajki

Co do koronawirusa, szczerze mówiąc dziwię się, że jest tak mało zarażeń. W Katowicach są cotygodniowe, 5 dniowe imprezy koło Spodka, na których jest multum ludzi. Człowiek na człowieku, szpilki nie wsadzisz. Na Mariackiej (ulica imprezowa z samymi knajpami) jest nawet gorzej. Sytuacja wygląda tak, jakby nic się nie stało, pandemia nie istnieje. Świetnie pasuje tu zasłyszane hasło:
“Koronawirus zmutował, z gardła przeniósł się do dupy”
Jest to mega przykre.

Z innej beczki, @pawelorzech są aplikacje agregujące różne rzeczy do wynajmu na minuty. Masz tam podgląd hulajnóg, samochodów, rowerów miejskich itp. Ja używam take&drive na Androida, pewnie będzie też coś na iOS.

3lajki

Raczej mało zrobionych testów a nie mało zarażeń.

5lajków

Jak ktoś zna alternatywę na iOS to poproszę o podpowiedź :smiley:

Ta apka jest na iOS :stuck_out_tongue_winking_eye:

3lajki

Pytanie o tę Aqarę i Logitecha- czy żeby one działały jako monitoring podczas nieobecności w domu, to nadal trzeba mieć huba homekitowego w domu, np apple tv albo ipada?

Nie wiem jak z Aqarą, podejrzewam, że podobnie, ale kamery Logitecha mają aplikację, których możesz używać równolegle z homekitem i do połączenia z kamerą z zewnątrz niczego więcej nie potrzebujesz.

W sumie moje zawory do kaloryferów Netatmo mają i apkę i są widoczne w Homekit. Korzystam tylko z apki, bo daje dużo większe możliwości konfiguracji niż Homekit.
Jeśli podobnie jest z kamerami, to chyba jedyną zaletą homekita jest ten zapis do iclouda.
Przy używaniu kamery jako niani zapis czasem się przydaje- naszego malucha „szpiegujemy” ezvizem z karta SD i kilka razy trzeba było przewijać nagrania z nocy (np żeby stwierdzić, czy włączający się alarm bezdechu był prawdziwy, czy to tylko fałszywy alarm, albo o której to w nocy mały płakał, bo rano to się już tego nie pamięta)

Zaskoczyło mnie dziś, że na Maca jest już nowa wersja Due :slight_smile: O niebo lepiej wygląda, aż kupiłem roczną subskrypcję, a potem się wkurzyłem, że na iOS jest płatna osobno :confused: A używam prawie wyłącznie na telefonie :stuck_out_tongue:

1lajk

Słysząc o zapalaniu lampki przez homekit po detekcji ruchu poczułem się trochę uzytkownik portalu elektroda.pl który ma ból dupy bo ktoś użył arduino do migania diodą XD

https://dlaelektrykow.pl/sterowanie-oswietleniem/15645-czujnik-ruchu-pir-sufitowy-360-stopni-bialy-dr-06w-ff.html xd

3lajki

Ale tego czujnika nie podłączysz do Homekita przez WiFi :smiley:

Pytanie po co go podłączać jeśli jedyna funkcja jaką pełni to zapalanie światła po detekcji ruchu?

Zdrowe podejście :slight_smile:

2lajki

A jak ustawię, żeby nie zapalał światła w dzień? Bo tutaj HomeKit mi akurat pomoże. :wink:

Jak już buduję inteligentny dom to chcę mieć wszystko dostępne w jednej apce. Bo dzisiaj chcę światło u małego zapalać a za parę miesięcy pewnie znajdę inne zastosowanie, więc staram się dobierać rozwiązania możliwie uniwersalne. :slight_smile:

jest takie okreslenie w informatyce “single point of failure”
jak masz np zamki swiatlo ogrzewanie itp na smartdomie, i ci padnie jakis element co spowoduje niedzialanie wszystkiego, to nawet do domu nie wejdziesz, a jak wejdziesz to nic nie zobaczysz, a jak juz zobaczysz to zamarzniesz :wink:
Jest mala szansa ze te wszystkie elementy niepolaczone w jeden system padna jednoczesnie.
A jak ci sie haker wlamie do takiego smartdomu, to juz w ogole jazda, na kamerce sprawdzi kiedy cie nei ma i gdzie masz cenne rzeczy, zdalnei otworzy sobie drzwi i wyniesie wszystko.

Wiem ze troche przesadzam, ale warto miec z tylu glowy z czym to sie wiaze. Uwielbam automatyzacje, ale zrobie dopieroo wtedy gdy naprawde bedzie warto. Poki co pobawilem sie, i kamerka, oczyszczasz i smart gniazdko sa unplugged.

1lajk

Haha oczywiście rozumiem to podejście i szanuję. Ja po prostu ufam Timowi Cookowi, że HomeKit jest wystarczająco bezpieczny, żeby na nim budować rozwiązania. :wink:

Jeszcze inteligentnego zamka do drzwi nie zainstalowałem, ale mentalnie już chyba jestem na to gotowy. Trochę mnie ośmiela Norbert Cała (serio!) który od lat już nie nosi ze sobą kluczy i nigdy mu się żaden fail nie wydarzył. Przykład anegdotyczny, ale jego zaufanie do HK napędza moje zaufanie. :smiley:

1lajk