WIFI Mesh - co polecacie?

tańsze:)
ja jestem zjebany jesli chodzi o meshe, vlany, szypkosc wifi, etc, ale odpuscilem 6e bo to jest rozszezenie standardu, a nie nowy.

1 polubienie

założenia mam takie ze sprzet na kwadracie wymienię dopiero jak:

  1. 10 gb po miedzi bedzie prawie u wszystkich dostępne
  2. standard wifi7 będzie conajmniej rok
    wcześniej nie tykam urządzeń warstwy 2/3 w mieszkaniu.
2 polubienia

wlasnie sie dowiedzialem ze jak chce mesh to musze wymienic router bo tplink onemesh nie obsluguje backhaul po kablu. A w swiecie tplinka obsluguje go tylko Deco.
W zwiazku z tym pytanie - jaki najtanszy mesh z dwoma wezlami (router+dodatkowy AP) polaczonymi kablem?

Co koniec końców kupiłeś?
Sam teraz szukam Mesha tylko z trzema Nodeami do 1500 pln i nie wiem w w co iść, z początkowego researchu wynika, że do gry wchodzi
Netgear Orbi WiFi6 RBK353 (1800Mb/s a/b/g/n/ac/ax) 3xAP - jak na razie faworyt bo wiem, że ma porty LAN w satelitach, potrzebuję tego bo mój Desktop nie ma WiFi.
W innych Meshach nie jest to pokazane ani opisane, że z satelity można podłączyć coś kablem, Velopy i TPLinki też to mają?

Chyba że polecacie coś innego, mieszkanie ok 70 m2.

Moje mieszkanie ma 73.7m2 i bez problemu obskakiwałem prawie całe z pojedynczego noda TP-Link Deco x20.
Jedynie jedno pomieszczenie, oddalone od routera czterema ścianami, miało problem (garderoba, więc zerowe potrzeby posiadania tam sieci).
Drugiego noda x20 dokupiłem dopiero jak zdecydowałem wyrzucić NASa do innego pomieszczenia (właśnie do tej garderoby) i musiałem dokupić dodatkową jednostkę bo NAS działą tylko po Ethernecie.
Ergo: TP-Link x20 oferuje 2x gigabitowe porty WAN/LAN który możesz rozszerzyć podstawowym switchem (przy głównym nodzie mam ośmioportowy switch do którego wpięte są wszystkie urządzenia typu Playstation, nVidia Shield, bramki do Smart Home itd.; do drugiego jest wpięty tylko NAS).

Nie wiem jaki ma układ Twoje mieszkanie i gdzie masz “wejście” internetu do domu, ale jeżeli to nowe budownictwo i router będzie centralnie to myślę, że trzy nody mogą Ci być absolutnie zbędne.

EDIT: Trzy nody od dowolnego dostawcy dadzą Ci pokrycie na dom 300-320m2, więc jestem niemal 100% pewny, że trzy nody to maksymalny overkill :smiley:

1 polubienie

Velop połączenie po kablu :white_check_mark:
Jeśli masz homekit to ja na velopie nie mam żadnych problemów z brakiem odpowiedzi urządzeń a wiem, że na któryś rozwiązaniach był z tym problem.

1 polubienie

Właśnie nie mogłem doklikać się specyfikacji na stronie TP- Link, szukałem gdzieś na samym dole strony a nie zauważyłem tych zakładek na górze :man_facepalming: Dzięki dobrze wiedzieć, że TP Linki też mają taką opcję.

Stare budownictwo - kamienica, wejście od internetu w centrum przy wejściu do mieszkania, ale chyba i tak pójdę w 3 Nody, bo wolałbym mieć możliwość podłączenia po LAN zarówno w salonie (konsola, apple tv) jak i w biurze (pc). Więc dwa nody na pokoje, jeden przy samym routerze od dostawcy.

1 polubienie

Deco M5 od TPLinka też ma po kablu, mam podłączonego docka od maka do niego i bangla elegancko.

1 polubienie
  • Kupilem 2 takie routery za w sumie 460zl: https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-router-xiaomi-ax3200-dwuzakresowy-12285017587
  • zainstalowalem na nich OpenWRT
  • jeden dziala jako router WAN i AP
  • drugi dziala tylko jako AP
    Po kablu wycisnalem pelne 600Mb (takie mialem lacze), po WiFi 6 z Maca niewiele mniej
    Trzeba byc swiadomym ze nie jest to rozwiazanie plug and play. Instalacja OpenWrt zajela mi jedno popoludnie, nauka i konfiguracja OpenWrt drugie popoludnie.
    Ale odkad wszystko skonfigurowalem, nie dotykam i dziala. Zmienilem ostatnio operatora internetu, i calosc zmian to bylo przepiecie wtyczki.
1 polubienie

Połączenie Nodeów po kablu? Czy podłączenie z Node do jakiegoś urządzenia też?

Dobrze wiedzieć, bo mam homekit :smiley:

Najs, ale w moim przypadku odpada. Do samego Xiaomi mam awersję jako marki. Za postawienie OpenWRT szanuje, ale sam bym się raczej nie podjął :smiley:
Przy sprzęcie sieciowym swoje kucowanie chciałbym ograniczyć do wydania kasy, podpięcia i zapomnienia o tym że istnieje.

4 polubienia

both, jeden node ma 2 wejścia ethernetowe. Jednym łączysz z innym nodem i masz jedno wolne do urządzenia lub do switcha (ja wykorzystuje to rozwiązanie w obydwu konfiguracjach - działa bardzo stabilnie)

to jest właśnie to gdzie z czasem dowiadujesz się za co płacisz. Na początku jest drożej i ja się faktycznie zastanawiałem dlaczego jestem głupcem bo np. panel administracyjny tego velopa to dla mnie średni żart (jest ładny ale moim zdaniem jest za bardzo okrojony).
Ale poczytałem o problemach homekit na innych rozwiązaniach i cieszę sie, że ich nigdy nie odczuwałem.

1 polubienie

W takim razie super, powiedz mi jeszcze który konkretnie model masz?

1 polubienie

Ja mam też te większe Velopy ax i one mają 3 porty LAN i jeden WAN.

A próbowałeś przez www? Jest brzydziej, ale jest tam więcej funkcji niż w aplikacji.

1 polubienie

musiałem poszukać historii zamówień.
2 szt. mam na pewno te Linksys Velop Mesh WiFi (2200Mb/s a/b/g/n/ac) zestaw 2szt. - Systemy Mesh Wi-Fi - Sklep komputerowy - x-kom.pl
I widzę, że są teraz w super cenie. Jak kupowałem w 2k18 to kosztowały 1400 zł…
Do tego mam dokupione jeszcze 2 szt. prawie identyczne ale widzę w oznaczeniu, że to model v02.

jak chcę coś zrobić to tylko przez www. Imho nadal jest tak sobie.

2 polubienia

Tylko uwaga, to jest AC nie AX (Wi-Fi 5 nie 6).

AX to Atlas 6 (3000Mbps | Wi-Fi 6) lub Atlas 6 Pro (5400Mbps | Wi-Fi 6E)

3 polubienia

Za to teraz te z wifi 6 mają chore ceny, ale była promka na IBOOD, 2xAX5300 za 1174zł.

tak to prawda. To jest starsza technologia stąd też cena.
Zastanawiałem się, czy zrobić upgrade ale mi wystarczyło połączenie nodów po kablu i działa to bardzo dobrze. Teraz wpiętych jest 19 urządzeń. Wieczorami jest pewnie około 30-40. Stream wideo na  tv, yt na tel czy tablecie + normalna praca +homekit. I naprawdę nie potrzebuję w tym momencie nic więcej.

Tak tylko wspominam bo jednak to są już dwie generacje Wi-Fi do tyłu. Dla większości użytkowników AC wystarcza, mało też co wspiera obecnie Wi-Fi 6E, ale jak chcesz wyrzucić torbę siana to warto brać to pod uwagę.
A z doświadczenia wiem, że ludzie nie patrzą na te literki i cyferki :wink:

1 polubienie