WIFI Mesh - co polecacie?

Cześć.
Ktoś używa wifi mesh? Miałem przez tydzień Linksys Velop, ale działał koszmarnie i zwróciłem. Szukam czegoś przetestowanego w boju.

zefir

1 polubienie

Mam linksysa Velopa. Sprawdza się, stabilny i szybki, ale… nie jest aż tako szybki. Wewnętrzne transfery na 3 routerze to ze 300 Mbit tylko. Łącze internetu mam symetryka 500. Na 3 Node’dzie spada do 150mbit

Z minusów :

  • brak interface’u Web
  • prosty software bez zaawansowanych funkcji
  • nieszpecący design

Czy bym polecił? Chyba tak, ale z drugiej strony mnie minimalnie rozczarował

1 polubienie

Hej, chciałbym podbić ten temat, bo też jestem zainteresowany.

Dość długo sie tym tematem swego czasu interesowałem, ale w końcu postawiłem na eero, które w Polsce jest niedostępne. Ale gdyby było, to bym polecał.
Z tego, co pamietam, to najlepszym rozwiązaniem dostępnym mam polskim rynku jest Orbi, które choć takim prawdziwym pod względem technicznym meshem nie jest, to daje najlepsze efekty. Jest duże i brzydkie, ale podobno śmiga jak złe.

Podobno tplink deco m4/m5 są całkiem niezłe ale to tylko ze słyszenia znam.

Była dzisiaj oferta na iboodzie i kupiłem znów Linksys Velop za 1069zł. Może coś się poprawiło i teraz będzie lepiej niż ostatnio.

1 polubienie

Korzystam z Velopa najmocniejszej wersji. Tu w Singu mam mieszkanie 110m2, wiec nie jest jakieś trudne do pokrycia. Zasięg stabilny i dość mocny. Łącze mam 500/500, w najsłabszym miejscu (łazienka master bedroom - 3 node Velopa) mam 250-300 Mbit do internetu. Do wewnątrz nie wiem bo tutaj tez nie mam takiej potrzeby, aby mieć ultra szybka sieć.

W domu ~160m planuje tez tego Velopa. Zobaczymy tam. Dodatkowo w domu będzie 10gbe, wiec po wewnątrz WiFi będzie najsłabszym ogniwem. Eero, odkąd to Amazon to nie polecam :slight_smile:

Od kilku dni korzystam z Velop (Linksys Velop Mesh WiFi (1200Mb/s a/b/g/n/ac) zestaw 3szt. - Systemy Mesh Wi-Fi - Sklep komputerowy - x-kom.pl) i jak na razie jestem zadowolony. Bezproblemowa instalacja. Wreszcie mam pełne pokrycie mieszkania (60 m2, wielka płyta). Fajna aplikacja na iOS do zarządzania.

Zamówiłem ostatecznie tego Velop. Akurat jest promocja na xcom. Zobaczymy jak to będzie.

2 polubienia

którego Velopa? Tego co @Louisfantom czy z większymi wieżyczkami?

Usunąłem ten post, bo dwie kluczowe informacje, które zawierał były błędne.

Wydaje mi sie, że @6ghost9 ma Velopa od jakiegoś czasu, wiec może tez się wypowie.

Ja Velopa mam od daaaawna i bardzo mi się podoba, natomiast w oryginalnym wątku został wykluczony z poleceń, więc się nie odzywałem. :wink:

Jest to droga impreza, szczególnie za wersję, która sieje jednocześnie 2,4 i 5Ghz, natomiast jest bezproblemowa w obsłudze - apka jest całkiem spoko, update wychodzą całkiem często, więc czuję się bezpiecznie.

Z tych bajerów (backhaul 5Ghz + backhaul LAN) mają to samo co Orbi, a wyglądają trochę lepiej - jedynym ich minusem jest to, że każdy node ma tylko dwa gniazda ETH (a „pierwszy” tylko jeden) - więc jak ktoś chce mieć dużo urządzeń na kabelku to musi się uzbroić w jakieś switche.

Do tego - to już pewnie kwestia mojego braku cierpliwości - nie udało mi się na nich skonfigurować zewnętrznego dostępu do NAS’a, ale to raczej wynika z moich braków (bo trzeba pootwierać jakieś porty w Velopie + w Funboxie Orange’owym) - otwieranie portów oczywiście działa, ale jak to zrobiłem to coś nie chciało śmigać więc wyłączyłem w cholerę.

Nie jest to dla mnie istotne, więc nie chciało mi się dalej grzebać. :wink:

Natomiast pod względem wydajności (na dalszych node’ach podobnie jak ktoś wyżej w wątku - ok 250-300 wyciąga na pobieraniu) jest to w zupełności wystarczające jak na moje potrzeby - Netflix śmiga w 4K, wysyłanie w prędkości 100 (max ile daje łącze), w gierkach wszystko śmiga (choć PS4 korzysta nadal z 2,4Ghz xD).

To chyba tyle. :smiley:

1 polubienie

O, to miałem złe albo nieaktualne informacje.

@luke-g przez Ciebie teraz myśle teraz non-stop o tym Amazonie i szukam, na co eero wymienić :smiley:

Wziąłem te wersję 1300 bo kosztowała w promocji tyle samo co 1200. Na ten najlepszy model mnie nie stać.

Pewnie będzie ok. Ja to AC6600 mam rok i w sumie mogę polecić, ale chciałoby się więcej przepustowości :slight_smile: Generalnie cały ten mesh to lekki zawód. Zanim nie wejdzie pod strzechy na dobre 802.11ax to trzeba uzbroić się w cierpliwość…

Co do Velopa, to mam nadzieję, że wyjdzie update do HomeKita, bo tak jak @6ghost9 wspominał, update’y wychodzą dość często, ale appka nie jest zdecydowanie PRO. To jest rozwiązanie dla użytkowników standardowych, a nie geeków.

Myślisz, ze to szyfrowanie dla HomeKit przyjdzie z updatem? Bo ja zakładałem, ze wypuszcza nowy model.

Zobaczymy… Linksys jak na razie nie spieszy się z nowymi modelami. Odgrzewają kotleta. Wypuścili AC6600 i to co zrobili to dodali mu czarny kolor, a potem zaczęli kastrować wydając wolniejsze wersje oraz bundle’ować lepszego node’a z gorszymi wydając jakieś hybrydy, do puenty przechodząc :smiley: szanse jakieś są, że wydadzą coś nowego, ale patrząc na razie na ich postępowanie to statystycznie większe p-podobieństwo jest na to, że jednak puszczą update.

Ja mam nadzieje, ze Orbi tez dostanie wsparcie dla HomeKit. Wtedy pomyśle o wymianie eero.
Bo dziś bardzo dużo poczytałem i o Velopie, i eero, i Orbi już wiem, który chce.

a to co ma Orbi co Cie przekonało? Ja z kolei myslę nad czymś takim

Oddzielny kanał do backhaulu 1.7Gbps.
Velop wrzuca wszystko razem na dwóch połączeniach 866Mbps.