🐘 Wąsacze na Mastodonie

Nope, {calc,found,miss}key używa zupełnie innego API, inspirowanego twitter api v1, które jest beznadziejne

Co się naklnąłem obsługując to, to moje

1 polubienie

Idę spać!

Wait what? Jeszcze coś innego? Już się powoli gubię. Po Twitterze jeżeli dobrze liczę to był social.lol, social.yeswas.pl, micro.blog, Bluesky, a teraz Calckey. I to wszystko w 4 miesiące z hakiem. Niezłe tempo :sweat_smile: Mam nadzieję, że do końca roku sytuacja się ustabilizuje, chociaż znając historie @pawelorzech nie ma na to szans :smile:

8 polubień

E to nie idę w to :slight_smile:

1 polubienie

Jakiś sposób na życie to jest.
Ale obawiam się, że Twitter na tym wygrywa. Po prostu jest tego za dużo i ludzie nie wiedzą gdzie pójść.

1 polubienie

Ja zostaje tam gdzie byłem i nic nie robie, ale Calckey to alternatywa dla Mastodona, rozmawia że sobą bo to ActivityPub I po prostu postawiłem dla ludzi, za darmo, zupełnie niepowiązana z podcastem, instancję :slight_smile:

Tylko póki co jest chyba jeden klient na ios, a to tylko dlatego, że to klient misskey, którego calkey jest forkiem :stuck_out_tongue_winking_eye:

Więc alternatywa może i tak, ale taka biedna jak dla mnie.

Wersja mobilna strony działa całkiem nieźle plus - szybko się rozwija i dodają Mastodon API więc pewno będą działać mastodonskie aplikacje

2 polubienia

Taka ciekawostka prosto z Server List | Calckey :smiley: (a obrazek w tle niedługo się tam pojawi)

A w sumie to czym to Calckey jest? Kolejną wariacją na temat Twittera?

To nie tak do końca, to fediverse, możesz normalnie pisać i wzajemnie przenikać się treściami z mastadon i nie tylko.

1 polubienie

Tak do końca to chyba nawet twórcy nie wiedzą.

Zaraz, moment, przecież to jest trochę tak jak z klientami do maila. One ze sobą wszystkie rozmawiają, ale niektóre z nich są prostsze, inne mają więcej funkcji. To ja korzystając z tego porównania powiem, że Calckey jest dużo przyjemniejszy niż Mastodon. Ale i jedno, i drugie generalnie jest do tego samego:)

Na stronie są też wypisane różnice między Mastodonem a Calckey. Chociażby już dziś Calckey ma Quote RT oraz więcej interakcji niż sama gwiazdka jak na Mastodonie. Nie jest super kolorowo - bo np. ma tylko jedna aplikację na iOS, ale to zwiększa konkurencję na rynku software do Fediverse.

4 polubienia

Można się gdzies dokopać do info, że będą wspierali klienty mastadon? jakaś road mapa czy cos w podobie?

No elo

2 polubienia

Uwierzyłem @pawelorzech, że mastodon taki fajny i jak chcesz, możesz szybko przenieść zabawki z jednej piaskownicy do drugiej. Ale się wczoraj nakląłem, na czym ten świat stoi. Przeniosłem się na wspanialy.eu - a co tam, jak szaleć to szaleć.

  • przekierowanie, export, import. I pierwszy zgrzyt, eksportu się nie zaimportuje. Bo nie. Fuck me. klikaj se plik za plikiem ręcznie ładuj.
  • Ale coś lista śledzących i śledzonych mniejsza jest na nowej instancji - why? Because fuck me second time.
  • Śledziłem hashtagi - fuck me third time - możesz sobie nowe zacząć śledzić…
  • historia postów - nope, przekierowanie tak nie działa
  • obserwowani i obserujący - i zaś muszę czekać, aż np. @Tadek pozwoli mi się obserwować…

Chromolę, więcej się nie przenoszę. To nie było fajne.

A to ja dam parę informacji!

To prawda, painful. Dodatkowo co ważne - nie można zaimportować np. postów. A jak importujesz bookmarki, to jeśli wspanialy.eu ich nigdy nie widział, to te bookmarki nie będą w nim widoczne.

W obu wypadkach na 99,9% wynika to z tego, że konta które śledziłeś/śledziły Ciebie już nie istnieją.

Yep.

Yep.

Yep.

Niestety są pewne ograniczenia przy przenosinach, prawda. Plusem - że to się jednak da zrobić…

Tadek zapomniał że ma Mastodona.

2 polubienia

W moim przypadku w zasadzie żadni obserwowani się nie przenieśli. Tylko obserwujący. Chociaż tyle. Nic mi się poza tym nie przeniosło bo twierdziło, że plik jest skorumpowany. Ale ja ostatnio też zapomniałem o mastodonie chociaż ice cubes dalej na pierwszym ekranie ale po prostu tam nie wchodzę.

3 polubienia