Walka przeglądarek

Dobra, bo to jest równie dobry temat do dywagacji jak klient pocztowy - w czym i na czym przeglądacie internet? Ja toczę wewnętrzną walkę pomiędzy Chrome (na Mac, ale na iOS też) a Safari.

Na plus Safari jest to, że prywatność, ale też zjada zdecydowanie mniej baterii, na iOS to jedyna, domyślna przeglądarka i bardzo dobrze radzi sobie z synchronizacją zakładek.

Chrome jednak… działa sprawniej? Szybciej? Bardziej gładko? Na iOS podoba mi się interfejs (szczególnie szybki dostęp do wyszukiwarki jest bdb). Dodatki do Chrome są też dużo lepsze niż w Safari (1Password X! Mailvelope czy OneTab). I jest jeszcze jeden problem - większość narzędzi, z których korzystam w pracy, wymaga Chrome jako przeglądarki, na której najlepiej działa produkt. Na Safari da się zrobić rzeczy, ale wiatraki zaczynają wirować i trwa to dłużej, więc ostatecznie często odpalam Chrome.

Bez bicia powiem, że kiedyś próbowałem Firefox, ale nie wiedzieć dlaczego - nie podchodzi mi. Już prędzej wrócę do Safari w pełni, niż zacznę jeszcze eksperymentować w stronę FF.

A jak to wygląda u Was?

  • Safari
  • Firefox
  • Edge
  • Chrome
  • Brave
  • Opera
  • Inna (jaka?)

0 głosujących

Probowalem naprawde sporo przegladarek bo Chrome nie jest idealny. MS Edge calkiem fajny i szybki - nie ma tylo addonow. Firefox z addonami nie ma problemu jednak czasami ma problemy z samym soba :slight_smile: najwiekszym problemem przegladarek nie opartych na Chromium jest to ze potentat Google wprowadza zmiany do silnika z nikim nie konsultujac. wiele razy sie zdarzylo ze jakas funkcjonalnosc sie rozjechala W Edge lub Firefoxie wlasnie dlatego, ze jasnie Google mialo wszystkich w powazaniu. I Dev musieli goraczkowo latac. ja sie nie dziwie ze najpierw Opera a teraz MS juz maja tego dosyc. Opera od jakiegos czasu jest na silniku Chromium, nowy edge tez juz powstaje. to jest niestety smutne, ale taka jest rzeczywistosc.
Oczywiscie moglbym sie postawic i uzywac na przyklad tylko Firefoxa, ale ja nie jestem aktywista i lubie wygode.
Tak wiec na Windowsie uzywam Chrome, Opera i Vivaldi. Linux to Chromium i Vivaldi. Android w sumie tylko Chrome (niestety to jest tak dobrze zintegrowane ze naprawde mi osobiscie ciezko przejsc na cos innego) iOS - Safari (ale z iPhone’a to ja prawie nie korzystam w sumie)

1 polubienie

Na iOS tylko Safari.
Na macOS w 99% Safari. Chrome tyko w przypadkach, jak ewidentnie strona nie współgra z Safari (albo jak mi zimno).
W pracy na Windows: Chrome i okazjonalnie Firefox.
Bawiłem się Brave, ale nie czuję tego.

1 polubienie

Safari. A jeśli już muszę coś opartego o silnik chromium to wolę Operę. No i czekam na edge - tu liczę na to że wyemigruję z opery na rzecz Edge(IEChrome)
W pracy chrome i FF (przymusowo, nie ma aktualnej wersji Safari na windows)

1 polubienie

Firefox
Nie potrzebuję synchronizacji między telefonem, a desktopem (lisek ma sync, ale ja tej opcji nie włączam), a samą przeglądarkę mocno modyfikuję grzebiąc w jej zaawansowanych ustawieniach i dorzucając wtyczki (blokada reklam, trackingu, skryptów, ogólnie temat prywatności). Do tego lubię customizować wygląd systemu na komputerze i w telefonie, więc przeglądarka też musi mieć taką możliwość (/r/FirefoxCSS).

Jako dodatkową przeglądarkę mam Vivaldi, na której czasem jakąś stronę odpalę jak na Firefoxie coś się wysypuje.

1 polubienie

Na Androida niedawno wyszedł Tor Browser https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/35872-przegladarka-tor-browser-dostepna-na-androida-w-stabilnej-wersji.html zdarza mi się jej używać jako zapasowego przeglądacza.

Ciekawą koncepcję ma również Mozilla ze swoim projektem Fenix.

Cytat Przeglądarka Mozilla Fenix charakteryzuje się przede wszystkim unowocześnionym silnikiem, a także zmodernizowaną szatą graficzną - dobre wieści: jest tryb nocny. Użytkownicy nowego programu mogą liczyć także na lepsze zarządzanie zakładkami, a także jego płynniejszą pracę na mniej wydajnych urządzeniach.

1 polubienie

iOS: Safari
macOS: Safari/Firefox (jak jakieś strony się wykrzaczają i nie działają w Safari)

przeczołgałem się już po wszystkich przeglądarkach i jakieś 3 lata temu dałem sobie spokój. Ostatnią przeglądarką przed Safari był Chrome i po przesiadce tak mi komputery odżyły, że nie chcę do tego wracać. I pasuje mi “czystość”. Jedyny dodatek to 1password i już naprawdę nie chce nic przy przeglądarce kucować. Ma działać i mnie nie denerwować (acz denerwuje jak muszę odpalić FF zamiast).

1 polubienie

Na iOS Safari, poza iOS aktualnie Brave. Mój Mac w pracy nie odstaje aktualizacji Safari, więc mi nie zależy, a mój komputer w domu ma ograniczoną ilość RAM’u, więc tym bardziej nie-chrome.

1 polubienie

Szkoda, że 1Password X nie ma i nie będzie na Safari… Tak właściwie tego mi najbardziej brakuje. No i tego, że jak czasami wracam na Windowsa, to nie ma lekko i trzeba się posiłkować innymi przeglądarkami, bo Safari tam jest nieistniejące.

A Bitwarden jest na wszystkim, w tym na Safari :wink:

a czym się bardzo różni 1Password X od tego rozszerzenia, które jest dostępne na Safari? Ono tylko nie umie w autouzupełnianie numerów kart kredytowych czy ja czegoś nie zauważam? Przyznam, że z “X” nie korzystałem nigdy.

X jest osobnym 1p. Jak masz X to w ogóle nie musisz już mieć 1p na komputerze. Działa… Bardziej niewidzialnie. Sam wpisuje hasła gdzie trzeba. Sam uzupełnia wszystkie pola - nie trzeba kopiować kodów ani nic z tych rzeczy. Jest po prostu lepiej zintegrowany z przeglądarka. Na Chrome albo FC tylko 1pX, jest dużo sprawniej.

A, 1P jest też na Safari. Chodzi o to, że ten “lepszy” 1P jest tylko na Chrome i FF.

Ah, ok. Tylko nie rozumiem po co to ograniczenie do jedynie tych dwóch przeglądarek. W Bitwarden z którego korzystam nie musisz mieć aplikacji zainstalowanej, wystarczy wtyczka w przeglądarce, a ma też opcję że od razu po wejściu na stronę sam wkleja dane do logowania. Z tego co piszesz to wnioskuje, że “standardowy” 1P działa na takiej zasadzie jak KeePass, który jest lokalnym sejfem na urządzeniu, a wtyczka jedynie wyciąga z niego informacje potrzebne do logowania.

W Safari się po prostu tego nie da zrobić. Jest dokładnie tak jak mówisz z KeePass - wtyczka wyciaga rzeczy z lokalnego sejfu. 1PX potrafi wyciągać bezpośrednio z sejfu w chmurze.

1 polubienie

A i taka ciekawostka: spróbowałem dziś przejść na Firefoxa, tak dla hecy - nie było to trudne, bo wystarczy parę przycisków i bierze rzeczy z Chrome/Safari. Doinstalowałem dodatki, których nie miał (niewiele!) i… trzy karty w firefoxie zajechały mi procesor. Nie żartuję. Nie wiem dlaczego, ale odpaliłem FF i miałem pik, 100% na procesorze… Nie wiem czy to wina FF, ale wcześniej było ok, odpaliłem i nagle taki efekt. :confused: A szkoda, bo bardzo chciałem spróbować…

U mnie Safari i Brave.
Safari podstawowa odkąd mam Maca, Brave testuje od miesiaca. Nic wiecej nie potrzeba.

Bawiłem się różnymi opcjami i na Windowsie i na iOS (bo tego używam na co dzień) i -mimo, że czasami odchodzę pobawić się czymś innym- to regularnie wracam na Windows do Chrome, a na iOS do Safari.

Na Windowsie przeglądarka jest tym co głównie używam, a większość aplikacji które potrzebuje mam jako rozszerzenia w Chrome (np. notatnik), albo jako sama funkcja wyszukiwarki/przeglądarki (np. kalkulator). I to to sprawia, że nigdzie się nie wybieram, a każdy flirt z inną przeglądarką rozbija się o rozszerzenia (wtedy i tak trzymałbym chrome do stremowania komputera na chromecast i zdalnego pulpitu).

Na iOS żadna inna przeglądarka nie daje mi tego, że mogę swipnąć w dół i wpisać co potrzebuje i dopiero kliknąć “wyszukaj w sieci”, zanim wchodząc w przeglądarkę zapomnę co chciałem wpisać. Poza tym jest dla mnie w opór intuicyjne - wszystkie gesty, przytrzymania, 3D touch, Chrome mi tak nie leżał. Ale to pewnie przyzwyczajenie, pamiętam co, gdzie i jak jest.

Żyję sobie z tym rozwiązaniem i jest giciu, poza jednym. Synchronizacja kart. No jak rany, super w chrome tu i tu, czy safari tu i tu, było to, że sobie mogłem te same strony zobaczyć siadając do innego sprzętu.

Swoją drogą, mamy temat o rozszerzeniach safari? W wyszukiwarce nie widzę, a myślę, że take ludzie mogą stworzyć fajną bazę fajnych rozwiązań.

1 polubienie

BTW. Czy ktoś poza mną używa Chrome na iOS? Bo działa bardzo, bardzo sprawnie. Dużo lepiej niż Safari. A do tego ma milion razy lepszy UI.

Broń Cię Panie Boże.

4 polubienia

no właśnie mówiłeś o tym w jednym odcinku (nie wiem, który odcinek, ale mówiłeś to w momencie kiedy akurat przejeżdżałem koło Lidla przy starej zajezdni, może to jakoś naprowadzi), to ja spróbowałem “tak jak Pan Paweł powiedział” i bardzo szybko wróciłem na iOS do Safariego.
Wspominałeś też, że pasek adresu na dole jest dużym plusem - imo niekoniecznie.

2 polubienia