👌 Ten pozytywny temat

Płatność karta jest wygodniejsza i bezpieczniejsza.

Tu się nie zgodzę

2 polubienia

To dawaj argumenty

Płacąc ApplePay nie wyobrażam sobie jak można to zrobić szybciej czy bezpieczniej blikiem.

9 polubień

Dziś w końcu zdrapaliśmy miejsca na mapie, w których byliśmy. Zostało jeszcze tyle miejsc do zwiedzenia!

2 polubienia

Płacąc kartą podajesz jej dane - w bliku tylko jednorazowy kod :man_shrugging:

Jeszcze rozumiem to przesyłanie kasy, ale dalej nie rozumiem czemu jest to wygodniejsze od… płatności kartą?

W sensie miało być wygodnie a opis na pol ekranu xD

Nawet bez Apple Pay, co dziś i tak jest już rzadkością, coś mi się wydaje, ze kartą będzie prościej i szybciej.

1 polubienie

Ale mordeczko, dziś to można karte tak ustawić dzięki 3D secure, ze już naprawdę trzeba fikołki solidne porobić (zaczynajac od przejęcia numeru telefonu), żeby kogoś okraść.

Owszem. Ale po co? Blik wpisuje na stronie gdzie płacę, potwierdzam i już. To trochę jak używanie Apple Pay.

Chce wysłać komuś kasę? Wpisuje jego numer telefonu i kod.

Chce zapłacić zblizeniowo w sklepie - też blik da radę (choć tu wolę Apple Pay).

Ciężko to opowiedzieć, ale jak się używa (ja głównie do płatności w necie) to jest wygodne.

Na tyle wygodne, że jak mam płacić kartą albo blik to zawsze wybiorę blik. A nie wszędzie w pl jest Apple Pay, a prawie wszędzie blik.

2 polubienia

Apple Pay jak jest dostępne to jest najwygodniejszą opcją do płacenia praktycznie zawsze tbh.

Blik jest w teorii trochę wygodniejszy od klasycznego płacenia kartą online z 3d secure na desktopie, bo tu i tu koniec końców zwykle robisz potwierdzenie apką banku, a przy bliku nie musisz wpisywać 16+4+3 cyfr z plastiku, tylko 6 z apki, które się jeszcze łatwiej kopiują do clipboarda. W praktyce płacenie online jest generalnie proste jaką metodą byś tego nie robił, o ile merchant wybitnie nie spieprzył czegoś w UX. Mimo to Polacy sobie tu tego blika cenią, bardziej ufają i po prostu go lubią. Ja nie widzę tego uroku, ale jako merchant bym z tym nie dyskutował, bo brak blika = utracone koszyki.

Jak robisz dużo płatności u jednego merchanta to czasami łatwiej się płaci z card on file niż blikiem za każdym razem podając kod, ale to wynika zwykle z niedopracowanej implementacji blika w sklepie, tzn. tak się dzieje jak nie zaimplementują „blik bez kodu” czyli takiego odpowiednika card on file właśnie.

W bankomatach w PL blik zjada karty, bo nie musisz mieć przy sobie plastiku, nie przejmujesz się skimmerami i generalnie przyjemnie się z tego korzysta. Bankomaty zbliżeniowe rozwiązują te same problemy, ale blik nie wymaga specjalnej maszyny, więc ma dużo lepsze pokrycie. Blik ma też na bankomatach czasem lepszą implementację software, np. bankomatem zbliżeniowym zrobisz tylko wypłatę, a blikiem zrobisz też wpłatę gotówki. Czasem blik też jest za darmo, gdy wypłaty kartą nie, ale to taka ezoteryka z oferty kilku banków.

Zaletą Visa/MC jest ciągle chargeback (chociaż ludzie od blika pracują nad tym z tego co wiem), a zaletą blika jest to, że działa nawet, jak nie wyrabiasz sobie karty do konta, więc można czasem uniknąć opłat (ale again, to taka pierdoła raczej).

Blik przelew na telefon w ogóle nie ma nic wspólnego z tymi kodami, to jest po prostu przelew na nr telefonu w apce banku tak jak apple cash w imessage itd. Jest zajebisty, bo działa dobrze, niezawodnie, szybko, i ma go cała Polska.

Jest też coś takiego jak blik zbliżeniowy, ale to takie pokraczne dziecko współpracy operatora blika z mastercardem, działa to tylko na androidzie, tak samo jak apple/google pay tylko gorzej.

7 polubień

Ja się zastanawiam jak działa Apple Pay w Allegro. Na stronie nie ma a w aplikacji jest taka forma platnosci.
U mnie proces zakupowy wyglada tak ze na stronie wyszukuje i dodaje do koszyka (bo jest prościej, jak coś znajdę to często klikam jeszcze w „inne przedmioty sprzedającego” żeby wysłać to ewentualnie jedna paczka) a potem biorę tel do ręki i finalizuje zakup w aplikacji (czasem są za to jakieś Allegro monety)

1 polubienie

No działa dokładnie tak jak mówisz, tzn. apple pay jest zaimplementowane w apce, a w wersji webowej nie. Tak samo zresztą jak spłacasz rachunek Allegro Pay, przez apkę ajfonową da się apple pay, a inaczej nie.

Blik to nie żaden cud świata ale online place tylko tak. Mając kilka kont łatwo wybrać z którego place, nie muszę wpisywać numerów kart, 3dsecure ma czasem fatalny ux (na telefonie masakra), nie muszę dbać o przyznanie i aktywację kart i ich opłaty. Generalnie wszystkie niedogodności kart znikają.
W sklepie nie płacę blikiem, bo przepisywanie kodu zajmuje dużo więcej czasu niż przyłożenie telefonu do terminala.

6 polubień

No właśnie przez 3d secure karty przestały być wygodne, jeszcze jak jest na stałe podpięta można mówić o wygodzie, ale wole wklepywac kod blik zamiast numeru karty. Już nie mówiąc o tym, że blik może działać bez przepisywania numeru w zaufanej przeglądarce.

No wiem ze tak działa. Chodziło mi o to dlaczego to tak działa? Jaki może być powód?

To a propos bezpieczeństwa. A propos wygody to wystarczy dodać kartę do managera haseł i trzeba wpisywać już tylko 3 cyfry :slightly_smiling_face:
A Apple Pay jest jeszcze bezpieczniejsze i wygodniejsze.

Wypłacanie kasy z bankomatu bez karty, czy przesyłanie z nr telefonu jest w apce banku (tu nie wiem jak jest w PL).

A niektóre menadżery haseł nawet i CVV przechowują, więc wtedy odpada wpisywanie czegokolwiek :slight_smile:

3 polubienia

Koncert Woodkida, przekładany czterokrotnie, odbył się dzisiaj. Byłem tam i jestem przeszczęśliwy.

9 polubień

Zazdroszczę.

1 polubienie