Smartfon dla mamy za osiem stówek

Witam. Z racji, że jest to mój pierwszy post na forum, to chciałbym przywitać wszystkich.

Temat wałkowany wszędzie i wielokrotnie, jednak zróżnicowanie modeli jest spore.Plusy, Lite , pro,mi, redmi i masa innych oznaczeń które tylko utrudniają zadanie. Ja nie śledzę już rynku i niewiem jakie są teraz rzeczy ważne.
Obecnie jest LG mini2 a kolejny smartfon ma posłużyć przynajmniej 2-3 lata, więc jakieś wsparcie by się przydało.
Cudów też raczej nie będzie bo budżet to około 800 zł.

Wymagania raczej standardowe: Aparat, bateria, zależy mi na tym aby uniknąć śmieciowego softu, a co za tym idzie łatwość obsługi.
Mimo wszystko chyba nie chcę huaweia ani innych klonów.
Ważne jest też legitne żródło z polskiej dystrybucji, najchętniej dostępność gdzieś w jakimś salonie czy innym sklepie, aby pacjent mógł iść i sobie telefon obejrzeć,pomacać przed zakupem.
W szufladzie mam zapasowego iphona 6s, jednak nie udało mi się przekonać do iOS. no cóż :smiley:
zapraszam do dyskusji

1 polubienie

Nie znam się (na Androidzie), to się wypowiem.
Z moich (możliwe, ze kompletnie błędnych) informacji wynika, że Motorola ma jeden z najmniej śmieciowych systemów operacyjnych.
W tej cenie znalazłem to:

Cztery giga ramu, wielka bateria, Android 9 bez syfu.
Ekran nie full HD, ale iPhone XR tez ma nie full HD, a jest super. 64 giga pamięci i możliwość rozszerzenia o SD. Aparat nie wiem, ale pewnie da się to sprawdzić w jakichś recenzjach.

3 polubienia

PIOTER KURŁA TO BEDZIE TO

A tak serio to naprawdę świetny telefon, jestem w trakcie oglądania jakichś recenzji.
Bardzo mocny kandydat.
Dzięki :slight_smile:

1 polubienie

Sprawdź, czy nie da się włączyć trybu prostego - większe i najpotrzebniejsze ikony

Jeżeli chcesz się pozbyć zbędnych apek, które są fabrycznie zainstalowane w telefonie i normalnie da się usunąć to można to zrobić przez ADB.

1 polubienie

Ale tym narzędziem śmieciowych nakładek typu wannabe-Apple Huaweia nie usuniesz chyba?

https://www.x-kom.pl/goracy_strzal/18541
Jeszcze do 09:59 aktualne, są ciągle 2 na stanie :smiley:

albo starszy model iPhone, kilka miesięcy temu tak sprawiłem teściowej prezent żeby zdjęcia córki były w miarę dobre no i facetime robi robote :slightly_smiling_face:

Ale za max 800 to kupisz co najwyżej używanego ip6, może ip6s jak się trafi

no tak, a po co jej nowszy jak i tak go nie wykorzysta? a cały czas mają wsparcie i update systemu do najnowszej wersji, z nową baterią podziała jeszcze spokojnie 3 lata

Ip6 już ios13 nie dostanie a poza tym się zgadzam.

Wspomniałem wcześniej ze mam iPhone 6s który leży w szufladzie jako zapasowy jednak nie udało mi się przekonać mamy do niego.

Spróbuje jeszcze jednego podejścia bo wydaje się to bardzo rozsądna opcja. przy okazji mam do niego kilka pokrowców i innych kabelków czy szkieł na ekran które to rzeczy i tak trzeba było by dokupić z czasem.
Sprawność baterii to na dzień dzisiejszy 86% i pojemność 16gb

Najbardziej boli ta pojemność ale pytanie jakie potrzeby ma twoja mama. Jeśli będzie obić dużo zdjęć to jej braknie szybko.

Będzie robić dużo zdjęć i filmów bo niesamowicie podobają się jej zdjęcia z mojego ajfona a w szczególności live photos :slight_smile:
Pozostaje chmura icloud, gdzie koszt niby nie jest duży jednak problemem może być niestety ograniczona ilość internetu(słaby sygnał) w przypadku braku wifi. Można niby dokupić gigabajty albo zmienić operatora ale zaczyna się wpadać w kombinacje alpejskie co w przypadku starszej osoby mija się z celem.

Nie, jedynie launcher da radę wyłączyć. Jeżeli chce się pozbyć kompletnie nakładek od producenta to trzeba wgrać inny system, np LineageOS czy Pixel Experience.

1 polubienie

Dokupienie gigabajtów to nie jest żadna kombinacja alpejska :joy:

Miałem parę dni temu podobne zadanie. Miałem znaleźć telefon mamie mojej dziewczyny i po tych paru dniach wydaje się być zadowolona c:.
https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe/xiaomi-redmi-note-7-4-64-gb-niebieski.bhtml?gclid=Cj0KCQjwjMfoBRDDARIsAMUjNZrSJJiDEn1m1XKX5FJaQOlWTA_Bj0YBu_c8kR6LRaYZRf81DhlvEyoaAgecEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Wersja 4/64 wydaje się w zupełności wystarczająca, a i sam telefon myślę, że na dobre 4/5 lat może wytrzymać u starszej osoby.

Mały offtop
Właśnie przeprowadzam dziadka (87 lat) z Noki 3510 (rocznik 2003) która by podziałała ale pierwszy raz od nowości padła bateria (kiedyś się dało zalotnicy porządnie) jeszcze z 2 msc temu wytrzymywała tydzień na ładowaniu.

A zakupiłem mu jeden z tych kalkulatorów z funkcja telefonu dla starszych ludzi.

Miałem nie jedne xiaomi, ostatni model mi6 czyli flagowiec, moja dziewczyna note 5. Nigdy nikomu nie polece xiaomi. Co z tego, że najnowsze snapdragony, dobra ilosc ramu, jak system jest gówniany. Co miesiąc aktualizacje i co miesiąc nowe bugi.
Zdecydowanie lepiej jakąś motorole czy nokie z czystym androidem. Będzie śmigać i nie zacinać się, resetować, przestawać działać aplikacje.

2 polubienia

Między innymi też dlatego wśród tej marki urosła bardzo duża społeczność związana z custom romami. Jak jeszcze masz taki telefon to spróbuj, gorzej chodzić nie będzie, a raczej na pewno przyśpieszy i może bateria dłużej będzie trzymała. :slight_smile:
Ja custom romy wgrywam do swoich telefonów od czasu Galaxy S2, a jednym z pierwszych był MIUI od Xiaomi, zanim jeszcze mieli w planach stworzenie pierwszego telefonu :slight_smile: Wtedy motywacją do instalacji była chęć posiadania ładnie wyglądającego UI, bo na TouchWiz od Samsunga nie dało się patrzeć.