🤓 Smart home

A ja się pochwalę moim małym projektem.


Stworzyłem sobie ze starego tabletu prosty hub do sterowania urządzeniami. Na razie jest tu tylko robot odkurzajacy i jedno gniazdko w listwie, bo tyle mam z IoT, ale już idą do mnie pojedyncze gniazdka i zamówię jakieś Yeelighty niedługo.
Obsługę manualną zrobię sobie chyba poprzez przyciski z IFTTT bo Google Assistant i Home na razie mnie rozczarowują. Tablet można też przewiesić jeszcze bliżej kuchni (jest na magnesie) i wyświetlać na nim przepisy albo Netflixa.

5 polubień

Tu bym uważał, bo na 500+ brakuje więc kontrole są :smiley:
No i najważniejsze to jeśli jesteś na b2b to mieć od czasu do czasu wystawioną jakąś inną fakturę (dla innego klienta) nawet na jakąś śmieszną kwotę żeby nie wpaść w grupę “unikających UoP”.

Jakie polecacie żarówki z gwintem E14? Najlepiej żeby pracowały z IFTTT i Google Home. Znalazłem jakieś dobre niedrogie od Xiaomi Phillips, ale pracują tylko z aplikacją MiHome, która nie chce pracować z IFTTT. A Yeelighty z takim gwintem pracują chyba tylko przez BT i bramki. I jeśli mogę być taki wybredny, chciałbym zwykłą żarówkę a nie kształt świecy. Ewentualnie taką reflektorową płaską.

patrzyłeś na Ikea tradfri? wiem że z HomeKit działają ale może i z Google też

Z Google tak, ale nie pracuje z IFTTT, który wybrałem sobie jako miejsce tworzenia scen itp oraz skrótów na ekranie głównym żeby mieć wszystko jednym kliknięciem. Chyba te 1-3 żarówki do domu z E14 kupię od Philips Hue, a resztę to Yeelighty. Wydaje mi się to najlepszym rozwiązaniem od sprawdzonych firm.

jak kiedyś próbowałem IFTT używać do automatyzacji to się okazało że nie nadaje się ten serwis. Często miał za dużą zwłokę względem tego co się działo. Np jak dotarłem do domu chciałem uruchomić audio - nic się nie wydarzyło do puki telefonu nie odblokowałem… generalnie wszelakie zdarzenia tam miały sporego laga - być może coś sie poprawiło?

Lol.

I łącznie :stuck_out_tongue:

Nie do końca. Jak uruchamiam gniazdko to jest wyraźnie odczuwalna przerwa, jakieś 2, 3 sekundy. Ale mi to nie przeszkadza a jest proste w obsłudze.

Ja mam cała chałupę postawioną na LifX i nie mogę się nachwalić tych żarówek. Pod względem jasności i intensywności kolorów absolutnie miażdżą Hue, które z kolei miażdżą konkurencję.
Także LifX > wszystko

Jest jednak minus - wszystko działa po WiFi, bez bridge’a, wiec czas reakcji bywa ciut dłuższy, ale tylko czasami.

Bierzcie, jeśli tylko macie okazje.
Pracują z IFTTT, Alexą, Google Home, HomeKitem i nawet z Cortaną :smiley:

Ale oni w ogóle nie mają gwintów e14 a niestety adapter doda za dużo wysokości i wyglądałoby to u mnie bardzo brzydko. :confused: Ale w takim razie może rzeczywiście zamiast Yeelight użyję tych, które polecasz.

Z adapterem to faktycznie nie, bo one są i tak większe od takich na przykład Hue.
Ale naprawdę jest moc.

Philips Hue jeśli chodzi o żarówki. Tylko i wyłącznie. Zigbee do tego nadaje się idealnie i nie zaśmieca WiFi.

Co do LifX to ja z kolei mam doświadczenia różne. Ogólnie w necie jest dużo o nich skrajnych opinii. Philips Hue to taki może nawet i średniak, ale solidny. W domu, w którym planuję 50 źródeł światła lekko licząc, na pewno nie postawiłbym na LifX. Philips jest mega stabiliny i z racji tego, że to jest zigbee to nie ma lagów oraz nie zaśmieca WiFi. BTW, ciekawostka… przy takich Velopach, o których mówimy sieć zapcha się na samym świetle :slight_smile: Znajomi mają pokazowy dom bo zajmują się homekitem i nie znaleźli routera coby sobie poradził z 50+ urządzeniami, a sami mają 200+ urządzeń, więc zamiast Velopów w domu to jakieś rozwiązania za 10-15k+ trzeba by stosować do sieci.

Reasumując :slight_smile: Światło na z-wave / zigbee jeśli istnieje taka możliwość, natomiast sam planuję kilka źródeł światła LifX w miejscach, które nawet jak się wysypią to nic się nie stanie - typu podświetlenie ambientowe w gabinecie

1 polubienie

Przesadzasz. Naczytałeś się w internecie.

Mam około dwudziestu żarówek od LIFX i trzy przedłużane stripy, a.k.a. nie mam źródła światła, które nie jest LIFXem, wliczając w to te żarówki, które kiedyś były punktowymi halogenami, światła w łazienkach (nie pytajcie dlaczego) i na tarasie.

Mysle, ze kupiłem ostatnie na początku zeszłego roku, wiec półtora roku już są, z czego byłem w chałupie przez jakieś 12 miesięcy. W tym okresie miałem problemy trzy, może cztery razy z pojedynczymi żarówkami. Nie przesadzałbym tez z obciążeniem sieci. Mam jedno eero na dolnym poziomie mieszkania, jedno na gorze i jedno przyklejone pod stołem na tarasie. Sieć mi pokrywa 140m mieszkania i 40m tarasu i na 300Mbitowym łączu wyciągam na dole 270-280Mbit i ponad 200 na gorze i tarasie.
Tez się o to martwiłem przed zakupem, dlatego kupowałem żarówki po 6 i uznałem, ze w mniej newralgicznych miejscach przerzucę się na Hue, jak sieć zacznie się sypać.

Ale wcale się nie sypie.

I mysle, ze jak policzę każda żarówkę, głośniki, komputer, telefon, PS etc + rzeczy do homekita to wyjdzie właśnie 40-50 urządzeń.

I wszystko mi pieknie działa i ze scenami, i z automatyzacja. Tylko, ze ja przy kolorach często nie dłubie. Mam kilka różnych scen do sypialni, łazienki i salonu, ale to nie jest tak, ze codziennie sobie zmieniam kolor.

Bardziej ważne od liczby klientów w sieci jest ich liczba na AP. U mnie mysle, ze nigdy nie przekracza 20.

Podsumowując: nie straszmy ludzi bez potrzeby zwłaszcza, ze większość będzie miała żarówek kilka, a nie kilkadziesiąt.

1 polubienie

jasne, masz rację. Ja do swojego setupu na pewno nie wezmę LifX, ale każdy robi po swojemu :slight_smile: Nie zmienia to faktu, że to fajna firma jest. Na pewno do gabinetu poza listwą kupię sobie ich panele kwadratowe na ścianę :slight_smile:

2 polubienia

Kurcze, nie załapałem że philips Hue wymaga do pracy jeszcze mostka/bramki, więc muszę jeszcze zapłacić tyle co za dwie żarówki. A potrzebowałem tych żarówek tylko 4.
Update:
Nie będę musiał wydać fortuny jednak, bo do moich potrzeb w zupełności wystarczy mostek 1gen,ktory na olx można kupić już za 40zł. 2gen różni się m. in. tym, że pracuje z Homekit, ale ja mam Google.

2 polubienia

Mały offtopic, ale też follow up.
Taką wiadomość dostałem z allegro tuż po kupnie. Ja zapłaciłem 126z groszami.


Mogłem kupić więcej. :confused:

czekaj czekaj… kup promocyjny zestaw 2 żarówki + mostek + pilot. Cena jest kosmicznie dobra w porównaniu z pojedynczymi rzeczami, a mostek gen2 działa z homekit. Gen1 nie działa

Nie mam sprzętów od Apple więc mi nie potrzebny Home kit. W zestawach są tylko żarówki w obudowie e27 a te mam już z Yeelight i potrzebowałem tylko e14. Taniej jednak ma olx kupić gen 1 za 40zł.

Ja u siebie mam samsung smartthings + sensory od xiaomi + zarowki osram na zigbee. Ogolnie polecam pojsc w strone zigbee bo jak wczesniej bylo wspomniane - nie zasmiecaja wifi. Do tego wtyczki od koogeek (wifi), odkurzacz xiaomi, filtry xiaomi, termostat nest. Wszystko ogarniam glownie przez google home mini.

1 polubienie