🤓 Smart home

Hej
Potrzebna pomoc, sprawa wygląda tak, montuje głupie rolety jednak nie mam możliwości doprowadzenia do nich zasilania z przełącznika tylko będzie szło zasilanie do nich przez strych. Chciałbym osiągnąć coś takiego aby obok okna zamontować przycisk na baterie (gdzieś widziałem chyba u @Tadek że takie zakupywał) i do tego jakiś sterownik do rolet po wifi lub innym protokole np. shelly 2.5. Czy jest to możliwe do realizacji? Czy możecie jako doświadczeni kucacze w smarthome m i coś podpowiedzieć.

Można np na Aqarze. Spójrz na sterownik https://allegro.pl/oferta/silnik-do-rolet-aqara-roller-shade-homekit-zigbee-11598105118
On ma w sobie przyciski sterowania i nawet nie wymaga doprowadzenia zasilania.
Do tego jeśli chcesz mieć sterowanie gdzieś dalej (np druga strona okna niż sterownik) to możesz dołożyć przełączniki bateryjne:
https://allegro.pl/oferta/aqara-e1-2-przyciski-bezprzewodowy-12168387494
Do tego jeszcze bramka zigbee- jedna na cały system. Najprostsze to taka standalone https://allegro.pl/oferta/hub-aqara-m1s-centrala-gateway-zigbee-smart-home-12520930594
Można też podłączyć bramkę w formie dongla (np https://allegro.pl/oferta/sonoff-zigbee-dongle-e-usb-bramka-zha-zigbee2mqtt-12614594731 ) do jakiegoś wiecznie włączonego komputera i postawić na tym home assistanta. Wszystko zależy, jak głęboko chcesz wejść w tę króliczą norę :sunglasses:

(Wszystkie linki poglądowe- może można upolować to taniej)

Ok
Przycisk jest tym co potrzebuje.
Silnik rolet jest to do wewnętrznych, ja potrzebuje coś, co będzie sterowało roletami zewnętrznymi z silnikiem na 230V.
Czy będzie coś takiego aby spięło sterownik np shelly 2.5 z tym przełącznikiem Aqara E1?
Czyli przy roletach w kasecie albo przy złączu energetycznym dla tych rolet montuje jakiś sterownik smart i mogę za pomocą Aqary sterować roletami?
Jeżeli chodzi o postawienie jakiejś bramki, domoticza czy tym podobnego nie ma problemu, jest serwer, na którym mogę to zrobić albo i malinka się znajdzie.

p.s. sterowanie dodatkowe na poziomie androida :slight_smile:

Nie doprecyzowałeś że to o zewnętrzne chodzi.

Czy one mają już jakiś silnik który tylko musisz wysterować? Bo taka roleta to już większa masa jest i byle silniczek raczej nie da sobie z tym rady.
Jeśli tak, to w jaki sposób jest sterowany silnik? Ma jakieś złącza które musisz zewrzeć, żeby iść w górę/dół? Podanie zasilania na odpowiednie złącze?

Ja wiem od producenta rolet, którymi się interesowałem, ze oni używają sterowników od somfy, które można wpiąć do smary home.

Może nieprecyzyjnie się wcześniej wyraziłem, ale już myślę, że wszystko jest jasne.

Z tego co już wiem, jest to normalny silnik jednofazowy o mocy około 100W posiadający możliwość sterowania z fizycznego przełącznika roletowego, dwa kabelki do sterowania, podanie napięcia na jeden daje sygnał góra, napięcie na drugi sygnał dół, ogólnie silnik rolety wyposażony w cztery kabelki.

Wstępnie zastanawiam się nad takim zestawem zbudowanym na systemie zigbee tuya
image
Proszę o opinię osób bardziej doświadczonych, czy na podstawie tego systemu będę w stanie sterować roletami (otwieranie/zamykanie) z poziomu właśnie tych przycisków oraz z poziomu aplikacji w telefonie? Jaki zasięg może mieć taka bramka w budynku?

Zgadza się, jednak problem jest taki że zależy mi na jak najmniejszych wymiarach skrzynki roletowej i osiągnę to stosując “durne” silniki. Dostawca rolet posiada także system do sterowania bezprzewodowego ale w przypadku zastosowania silników w niego wyposażonych zmienia się także wielkość kasety pod rolety.

Ten sterownik wygląda jak przeznaczony do puszki podtynkowej do zamontowania za przyciskami do sterowania, ale nie powinno nic się dziać jeśli zostawisz S1/S2 wiszące i sterowanie tylko po protokole. Gdzie fizycznie chcesz to umieścić? Na strychu?

Co do zasięgu- zigbee jest o tyle fajne, że jest protokołem typu mesh i urządzenia podłączone na stałe do sieci stają się repeaterami, więc wystarczy że zbudujesz „drogę”- nie wszystkie pojedyńczo muszą być w zasięgu bramy. Nie dotyczy to jednak urządzeń bateryjnych- te oszczędzają prąd i są tylko „końcówkami” sieci. Czasem trzeba dać gdzieś „przedłużacz”- np intelignentne gniazdko, przełącznik do świateł itp. żeby mieć zasięg w drugim końcu domu.
I tu jedna uwaga- o ile protokół zigbee jest wspólny, to bramki producenckie zazwyczaj (z małymi wyjątkami- np Philips hue obsłuży ikeę) nie obsługują urządzeń zigbee innych producentów. To się da tylko na bramkach uniwersalnych- np usb spod home assistanta lub multibramek w stylu Homey - Prawdziwie Twój dom.

Btw- po co ten pojedyńczy przycisk?

Wstępnie właśnie taki pomysł jest, ewentualnie zobaczę jak będzie z miejscem w puszkach rolet może zastosuje jakieś puszki hermetyczne i w nich to umieszczę.

Z zasięgiem mam nadzieję nie będzie problemy, jeżeli wszystkie sterowniki będą na strychu, bramka w garażu to powinny być wszystkie razem w zasięgu.

Rozumie, że jeżeli przy urządzeniach jest opisane tuya to powinny wszystkie razem ze sobą współpracować mimo, że są różnych producentów?
Możesz polecić jakąś bramkę pod tuye, czy ta co zamieściłem będzie ok?

Przycisk podwójny będzie do sterowania dwoma roletami znajdującymi się na oknie narożnym, pojedyncze przyciski będą do sterowania każdą roletą z osobna. Przyciski posiadają po 3 programy (klik, podwójny klik oraz przytrzymanie). Także wstępny pomysł jest taki aby pojedynczy klik otwierał rolety, podwójny stopował w jakiejś tam pozycji, a przytrzymanie zamykało rolety.

Niestety na Tuyach sie nie wyznaje. U mnie Aqara i Hue dominują plus kilka urzadzen po wifi.
Ale proponuję zamówić jeden przycisk, bramkę i jeden sterownik i spróbować zgrać to „na sucho”- kabel z wtyczką podłączyć do sterownika, wysterować to z bramki i multimetrem sprawdzić czy na wyjściach pojawi się zasilanie. A jak nie to zwrot w 14 dni.
Jedna sprawa to sprawdzenie czy to się sparuje, druga to czy jesteś w stanie automatyzacje zrobić tak jak chcesz. Bramka Aqary i applowy homekit nie potrafią robić zbyt skomplikowanych skryptów. Jeśli sterowanie roletą działa na zasadzie „tak długo jak zasilanie jest podawane na wejście 1, tak długo zasłaniaj; jak długo na wejście 2- odsłaniaj” to zakładając że silnik ma zabezpieczenie przed zbyt długim trzymaniem przycisku i nie spali silnika, będziesz musiał zmierzyć czas całkowitego zamykania/otwierania i po wywołaniu akcji przyciskiem, na tak długo odpalić silnik w zadanym kierunku (nie znasz położenia rolety, nie wiesz od jakiego momentu startujesz). Ale w systemach Aqary i homekit problemem by było zatrzymanie uruchomionej automatyzacji tak jak to planujesz na dwuklik. Czy w tuyi da się to zrobić? W home asistancie da się na pewno :sunglasses:

Po przemyśleniu powinno się dać nawet prostą automatyzacją to załatwić. Ale nie poprzez przerwanie działającej automatyzacji otwierającej/zamykającej, a po prostu wyłączając wszystkie wyjścia sterownika na dwuklik. Działająca w tle automatyzacja po odliczeniu czasu uśpienia po prrostu wyłączy ponownie już wyłączone wyjście. Jedynie gdy będziesz szybko wykonywał scenariusz „otwieram, chyba trochę za dużo, podniosę trochę, a może jednak zamknę” to może się to posypać.

Absolutnie nie polecam tego czegoś:
https://allegro.pl/oferta/meross-zestaw-glowica-termostatyczna-wifi-homekit-11552607013

Nie jestem jakiś wykluczony cyfrowo, ale kurła - sparowanie mostka z Homekit banalne, widoczny od razu, ale sparowanie mostka z głowicą niemożliwe jak dla mnie. W instrukcji nie ma napisane jak to zrobić konkretnie, w necie też nic nie znalazłem, za którąś losową próbą udało mi się sparować, pojawił się termostat w homekit, ale co z tego, jak sparowałem jak nie była skalibrowana na kaloryferze, więc po przykręceniu nie działała xD a ponowne próby sparowania na kaloryferze nieudane.

Apka producenta też słaba - technologia wroga.

Edit: widzę, że cena też zmieniona, ja płaciłem niecałe 220 zł za mostek + głowicę, teraz cena jak w aukcji - tym bardziej nie polecam.

edit2: nazwa dla wyszukiwarki Głowica Meross MTS150H

1 polubienie

No widzisz, szkoda, że nie widziałem wcześniej xD

Ktoś już instalował nowego iPad OS, który był jako jedyny centrum akcesoriów?
Na stronnie supporty znalazłem coś takiego

iPad will not be supported as a home hub on the new Home architecture, which is more reliable and efficient, and which will be available later this year as a separate upgrade in the Home app.

1 polubienie

:flushed::flushed::flushed:

Czas kupić Apple TV?

Było o tym wiadomo od miesięcy. Upgrade do nowej architektury domu nie będzie konieczny, ale to będzie największa zmiana w Homekicie od lat – nowe akcesoria etc. Zaorać iPada jako centrum akcesoriów już dawno powinni, bo nigdy dobrze nie działał.

3 polubienia

A widzisz, u mnie sprawdza się doskonale, ale fakt, że mam głównie światła. Apple TV nie kupię, bo nie mam w domu telewizora. A Homepod nie chce. Szkoda :frowning:

u mnie się nie sprawdzał, nawet jak miałem tylko światła

zawsze coś przestawało działać po dłuższym nieużywaniu (iPad leży zawsze w domu pod wi-fi, tylko używany jest co kilka dni),
najtańszą alternatywą jest homepod mini - z nim nie ma praktycznie problemów

1 polubienie

Homepod Mini jest okay, do czasu podpięcia wielu kamer, bo brakuje mu mocy na przepracowanie tylu sygnałów wideo (poza samym wyświetlaniem musi na każdej kamerze rozpoznawać twarze, zwierzęta, paczki, hałasy etc). iPad najbardziej nie ogarnia automatyzacji.

2 polubienia