🤓 Smart home

No to już wiesz :sweat_smile: Słuchawki (mam dokładnie takie) korzystają z czego innego (radio?), właśnie dlatego możesz w jednym momencie mieć podłączonego Xboxa i na przykład smartfon lub laptop po Bluetooth, z włączonym Discordem albo innym Skajpem. Ale koniec offtopa.

Tak czy inaczej zostanę przy ATV i chyba faktycznie pójdę w 32 GB. Dzięki za opinie y’all! :saluting_face:

1 polubienie

Potrzebuję pomocy - ostatnio u rodziców zbiornik na wodę zalał piwnicę, więc pomyślałem o tym żeby zamontować czujnik zalania (to nie pierwsza taka sytuacja). Jaki minimum setup potrzebuję, żeby to zadziałało? W przyszłości może to rozbudujemy o inteligentne gniazdka/włączniki/whatever więc fajnie jakby była to platforma rozwojowa. Wszystko stoi na Apple, więc podejrzewam że fajnie byłoby mieć HomeKit.

Aqara czujnik zalania
Aqara bramka, która jest jednocześnie ambient lightem i syreną alarmową

wszystko idealnie wpinasz w homekit po wcześniejszym skonfigurowaniu w aplikacji Aqara.
I kupuj z tych linków bo naprawdę nie ma taniej w PL. (uważaj na olx czy allegro jak bedziesz szukał, żeby była wersja EU bo jak będzie inna to się będziesz musiał łączyć z innymi serwerami - nie chcesz się w to bawić).

Do tego później na zasadzie plug and play dokupisz sobie gniazdko za ~100 zł i zrobisz automatyzacje, że jak się uruchomi czujnik zalania to nie dość, że bedzie alarm i powiadomienia na telefon to jeszcze odłączy pompkę czy co tam byś chciał zrobić dzięku temu gniazdkowi.

Ja bym tak zrobił to Aqara jest w świetnej relacji cena do jakości i ma naprawdę spoko aplikacje.

4 polubienia

Ostatnio trochę Aqar kupiłem i xkom miał ostatnio najtaniej. Oprócz rzeczy które wyszły (czekam aż będą mieli znów w tych cenach czujniki temperatury).

Odnośnie samego huba m1s- jest dostępny w dwóch wersjach. Gen1 (ta z linku) i gen2 (https://allegro.pl/oferta/aqara-hub-m1s-gen2-bramka-homekit-zigbee-eu-12637320627 ; nie mylić z bramką M2, bo to zupełnie inny produkt).

Oprócz tego, że jest to hub i lampka nocna, to jeszcze ma wbudowany głośniczek który można podpiąć pod automatyzacje. I tu game changer nowej wersji- ma możliwość wgrania dowolnych dzwięków, podczas gdy stara ma tylko zestaw wbudowanych i moim zdaniem beznadziejnych sampli (szczekanie psa, odpalanie rakiety, syrena policyjna itp). Niestety da się tego używać tylko w automatyzacjach aqary a nie homekitowych :disappointed:

A może ktoś zna inny głośnik do którego można wgrać własne dźwięki i wyzwalać je z automatyzacji homekitowych (lub homeassistant)?

1 polubienie

i tak i nie. Mają tylko czujnik zalania, który jest 5 zł tańszy niż w empik ale nie mają bramki.
W Empik masz wszystko w jednym zamówieniu i wliczając dostawę wychodzi taniej (a już odbiór w Empik jest total free a saloników empik jest więcej niż x-kom).

To już AliExpress nie jest najtańszy?

Bardzo dziękuję za podpowiedzi, szukam więc bramki w wersji 2 oraz czujnika zalania.

Omijam ten serwis szerokim łukiem

1 polubienie

Tak jak pisal @Romiczek tanio (aliexpress) może oznaczać konieczność korzystania z chińskich serwerów. A do takich nie da się potem wczytać urządzeń przeznaczonych na rynek EU

Pytanie kolejne: chciałbym sobie monitorować zużycie prądu w mojej jaskini, a konkretnie konsol oraz telewizora. Lepiej zainwestować w zwykłą listwę i nawtykać w nią smart gniazdek jak zwierzę, czy może są jakieś homekitowe listwy pokazujące zużycie prądu, które polecacie?

Nie spotkalem się z taką.

W praktyce listwa wychodzi za praktycznie tyle samo co gniazdka (jako suma), więc wszystkie jedno :wink:

Ale chcesz każdego oddzielnie czy sumarycznie?

Gniazdko w ścianie → smart gniazdko liczące zużycie → listwa → tv+konsola+wszystko inne co chcesz mierzyć.

mam takie gniazdko Xiaomi, ponoc mierzy, ale w Home Assistant widac tylko wykres, i nie wiem jak sie dobrac do danych numerycznych typu “na dobę”

Jeżeli masz tylko moc w czasie, możesz to zcałkowac poprzez hejpersy (integration) raczej metoda Left, i masz kWh

Jak już masz energię tez możesz poprzez helpers dodac licznik który zeruje się np codziennie, miesiąc itd

1 polubienie

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-smart-plug-wifi-z-watomierzem-ineox-sp1-11255557214

Mam i polecam. Dedykowana apka, łączy się po wifi, żadnych mostków/bramek nie potrzeba. Po prostu działa.

No właśnie najchętniej bym monitorował oddzielnie zużycie każdego sprzętu.

@wahacz_do_golfa_3 Nie ukrywam że najchętniej bym kupił coś, co mogę wpiąć w HomeKit, dzięki czemu mógłbym też zdalnie odcinać prąd oraz ustawiać automatyzację. Choć to ostatnie to bardziej do listwy niż gniazdek bo raczej nie będę xboxowi odcinał prądu na noc żeby oszczędzić 50 groszy miesięcznie (samo gniazdko pewnie zjadłoby więcej prądu), ale taką ładowarkę do telefonu na przykład żeby się odcinała od prądu gdy telefon naładuje się do 90% to chętnie bym zautomatyzował.

1 polubienie

Nie wiem jak u innych marek, ale Samsungi mają opcję wyłączenia ładowania przy 85%

1 polubienie

Mało który telefon (o ile w ogóle jakikolwiek) nie ma teraz ładowania adaptacyjnego. Ta automatyzacja w dzisiejszych czasach nie ma sensu.

1 polubienie

W tej “wtyczce” też masz możliwość włączania i wyłączania wg harmonogramu, czy tam zdalnie. Ale fakt - nie zepniesz z hołmkitem.