🤓 Smart home

Żeby być kompletnie zgodnym ze sztuką elektryczną to to są łączniki oświetleniowe :smiley:

1 polubienie

Kupilem kiedys bo byl w promocji na amazonie i oddałem ojcu bo ja nie potrzebuje. Raz skonfigurowalem i dziala od roku. Mam troche rzeczy z merossa i jestem zadowolony. Nawilzacz po 9 miesiacach przestał sie łączyc z wifi ale obstawiam ze to przez wilgoc bo dzielnie nawilzał witryne do 80%

Zwróć uwagę na to, że one są wifi. Niektóre routery mają ograniczenie na maks liczbę urządzeń które obsługują. Kilka włączników to raczej nie problem, ale stawianie całego smart domu (z różjymi innyki czujnikami) )na wifi może w którymś momencie okazać się kłopotliwe.

Alternatywą do całych przełączników są takie małe kostki (np https://allegro.pl/oferta/l1-aqara-ssm-u02-przelacznik-t1-modul-1-kanalowy-12588598277) które montuje się za tradycyjnym przełącznikiem. Fajne jeśli chcesz tylko niektóre światła mieć smart i równocześnie utrzymać spójność włączników w całym domu. Trzeba tylko najpierw sprawdzić, ile miejsca jest w puszce.

Niezależnie czy będziesz zmieniał całe włączniki, czy dokładał kostki, sprawdź czy masz instalacje z przewodem N w puszce przy włączniku (są dwa rodzaje urzadzeń sterowników- na linie z i bez N).

1 polubienie

Słuszna uwaga z tym WiFi, pytanie czy HomeKit go nie wymaga? A może wystarczy mieć po WiFi połączony mostek a reszta komunikacji odbywa się na inną szkołę magii? Widzę, że będę miał co czytać w jesienne wieczory.

Włączniki światła w mieszkaniu są typu PRL bo mieszkanie idzie do remontu więc nie zależy mi na tym, żeby zachować te włączniki. Prędzej żeby zachować hajs :smiley: Wiem tylko że muszę znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu jak mi żona zgasi lampkę w biurze, to nie będę musiał wstawać żeby ją włączyć z powrotem, a smart – jak to było? – łączniki oświetleniowe zdają się być rozwiązaniem optymalnym.

1 polubienie

Mam obszerny temat, ale wiem że są tu osoby które zaczynały od przysłowiowej żarówki a skończył na pełnym smart domu :wink: więc coś doradzicie

Buduje dom, jestem na etapie “przed elektryką” i szybko domu raczej nie skończę budować, myślę że rok to jeszcze potrwa i teraz pytanie od czego tu zacząć, w jaki system pójść i co byście polecali, czytałem posty i wiem że są zwolennicy zigbee, wifi itd. ale każdy przypadek jest indywidualny.

U mnie sprawa wygląda tak, to co bym chciał:

  • oświetlenie w domu, bez kolorów, co najwyżej ustawienie czy bardziej zimne czy bardziej ciepłe, dół jest planowany z oświetleniem na szynach (zdjęcie poniżej)
  • oświetlenie schodów ale nad tym nie myślałem czy po długości schodów czy każdy stopień
  • góra, tutaj trochę bardziej skomplikowany temat bo nad tym nie myślałem też ale 2 pokoje mają wysoki sufit i belki więc światło będzie jakoś montowane do tych belek.
  • jakieś oświetlenie w korytarzu nocne tak żeby nie palić głównego w drodze na siusiu
  • włączniki świateł raczej jakieś standardowe, te dotykowe panele jakoś mnie nie przekonują, boję się że przestanie to szybko działać i będzie problem
  • gniazdka fajnie jak by chociaż część była smart, tak żeby w razie co wyłączyć żelazko czy jakiś inny sprzęt
  • rolet zewnętrznych brak
  • jakieś rolety wew. może w przyszłości, więc fajnie jak by dało się to później spiąć tak żeby otwierały się i zamykały o danej godzinie np.
  • ogrzewanie podłogowe, bez grzejników
  • jedna jednostka klimatyzacji salon/kuchnia
  • ogrzewanie pompa ciepła
  • oświetlenie ogrodu
  • robot kosiarka
  • robot odkurzacz
  • brak alarmu tradycyjnego, nad tym będę myślał później
  • kamery
  • brak garażu więc jeśli chodzi o bramę to nie ma problemu, zostaje brama tylko do wjazdu na działkę
  • mała szafa rack, w środku router, jakiś switch, NAS, może UPS.
  • dom w razie braku prądu ma mieć awaryjne wyjście na agregat

i teraz pytanie, bo nie chcę zbankrutować, ceny za materiały i robociznę teraz to kosmos, ale nic na to nie poradzę, ethernet po domu będę rozkładać sam (przynajmniej 2 kable na pomieszczenie), co byście proponowali, jaki system, w co wejść aby można było to z czasem rozbudować, bo nie wszystko potrzebuję na już, ale później na pewno dojdą jakieś rzeczy i nie chcę sytuacji że nagle ściana i nic więcej nie zrobię, nie chcę też się wpakować w programowanie wszystkiego od podstaw bo nie mam takiej wiedzy a z wiekiem będzie się chciało też co raz mniej, więc teraz może by to działało wszystko ale kto to później będzie ogarniać.

Wcześniej używałem jedynie Philips hue, mam kilka zwykłych żarówek i mostek, w obecnym mieszkaniu wszystko działa z Apple, do tego pączek Google i Google Hub ale fajnie jak by te urządzenia były widoczne w HomeKit.

Więc jeszcze raz co byście polecali, w jaki system iść, co z czym łączyć a nawet co do prądu bo na tym się kompletnie nie znam, wiem że pod smart dobrze jest robić inne puszki, kable itd, więc wszystkie możliwe podpowiedzi mile widziane, wszystko co mi przyszło na myśl chyba wymieniłem, może nie wszystko jest tu istotne ale tak w razie co dodałem.

Lampy szynowe Nowodvorski? :slight_smile:

tego jeszcze nie wiem, ale żona właśnie coś wspomniała o tej firmie więc możliwe, zobaczymy jak cenowo itd.

Jak zamawiasz bezpośrednio od nich (lampynowodvorski.pl) to wjeżdża fajna zniżka. Im więcej w koszyku tym większa. Ja dojechałem do 20% z zamówieniem, co było fajnym bonusem, bo te same lampy w Czechach +15% więcej niż w PL :smiley:

dobrze wiedzieć, dzięki :slight_smile: a jak się sprawują? nigdy takich nie miałem i zastanawiam się trochę czy po 1. nie wygląda to zbyt na biuro, a u mnie będą umieszczone głownie w kuchni połączonej z salonem, korytarz i wiatrołap. 2. czy ich ustawienia nie są problematyczne by oświetlić te pomieszczenia, w mniejszych pewnie spoko ale dylemat mam do większej przestrzeni 3. czy nadają się do smart

No to jeżeli teraz nie masz przewodu neutralnego to po wymianie instalacji elektrycznej na pewno będziesz miał wiec jezeli kupisz teraz na starą imstalacje to bedziesz musiał i to zmienić.

Dokładnie. Przykładowo Aqary komunikują się po zigbee i potrzebują huba- albo dedykowanego, albo jak w przypadku @pawelorzech kamery z wbudowanym hubem. Jest jeszcze trzecia droga, bardziej zaawansowana- home assistant z uniwersalną bramką na usb.

Drugi konkurencyjny protokół to zwave, ale o nim za dużo nie wiem.

1 polubienie

A głupie pytanie- czy w przypadku nowej instalacji nie można zastosować przełącznika „bez N”, a przewód neutralny po prostu zmostkować?

Skąd w ogóle przełączniki „bez N” biorą neutral żeby zasilić same siebie?

https://hejdom.pl/blog/32-elektryka/137-o-co-chodzi-z-tym-n.html
Tutaj ktoś wszystko bardzo dobrze wytłumaczył.

Montuje się kondensator na suficie ktory puszcza napiecie które zasili moduł, ale jest za słabe aby zasilić oświetlenie.

1 polubienie

Dzięki za wyjaśnienia. Bez kondensatora w przypadku starych klasycznych żarówek pewnie by lekoo świeciły.

To w takim razie opcją która będzie działała zarówno przed jak i po remoncie jest zastosowanie smart żarówek, zwarcie przewodów w puszce (żeby zasilanie żarówki zawsze było załączone), a sam przełącznik podłączony do bateryjnego sterownika typu https://www.philips-hue.com/pl-pl/p/hue-modul-przelacznika-sciennego-philips-hue/8719514318045 lub zastąpienie przełączników takimi bateryjnymi https://allegro.pl/oferta/aqara-e1-bezprzewodowy-wlacznik-2-przyciski-11312452965

Taniej jest wymienic przełącznik wraz z remontem instalacji :wink: ja ten od merrosa kupiłem za 9 euro na amazonie

Nie jestem zwolennikiem podejścia “połóż 50 skrętek do każdego gniazdka w domu przyda się w przyszłości”, ale skoro sam będziesz kładł kable do LANu to połóż i do alarmu. Ten kabel jest akurat dość tani. Mnie okablowanie w domu wyszło ok. 500 zł, i to ceny sprzed 2 tygodni a nie dwóch lat.

Potwierdzam, tym bardziej, że można czujniki od alarmu wykorzystać do automatyzacji smarthome, albo integrując centralę z HomeAssistantem, albo spinając sygnały z centrali przewodami.

1 polubienie

Nawet jak bym chciał 50 to nie stać mnie na to :wink: i nie wydaje mi się to potrzebne, chyba 2 na pokój powinny wystarczyć no i o tradycyjnym alarmie nie myślałem takim typu Solid Security, wolał bym coś bez abonamentu, ale tak, taki kabel możliwe że też położę w razie co.

Ale jakie np czujniki? Bo to właśnie o to chodzi że nie chcę kłaść np alarmu który później będzie działać sobie sam i z niczym tego nie połączę, a do tego pierdyliard aplikacji, jedna do alarmu, druga do świateł, trzecia do otwierania bramy itd.

Zefir dobrze mówi. Co do abonamentu to płacisz za grupę interwencyjną, a nie za urządzenie wiec możesz sobie sam / lub wziąć kogoś kto Ci zainstaluje alarm.

U mnie alarm ma moduł GSM i wzywa grupę, ale tez mam go wpiętego do Home Assistanta i wszystkie kontaktrony, czujniki itd wykorzystuję do scen i automatyzacji

3 polubienia

Błąd.

Jeśli chcesz coś co będzie działać jako alarm a nie tylko było fajnym gadżetem, to skończysz na tradycyjnym alarmie.

PS niektóre centralki można spiąć że smart domem przy pomocy home assistant.

2 polubienia