Selfhosting rzeczy

Cześć,
trochę pod wpływem @pawelorzech zaczynam interesować się selfhostowaniem rzeczy. Na pierwszy ogień idą obrazki.

Przykład użycia: piszę sobie stronkę albo newsletter i chciałbym móc tam osadzić np. logo czy swój ryj. No i nie chcę stawiać pod to Wordpressa (jak robiłem dotychczas :roll_eyes:) i wrzucać media przez niego i potem do niego linkować. Tylko po prostu mieć jakiś prosty interfejs na wykupionym hostingu i przez niego ładować sobie fotki, które potem będę mógł dowolnie podlinkować.

Czy ktoś z Was drogie wąsy stawiał sobie już coś takiego i ma jakiś sprawdzony, najlepiej darmowy tool pod to?

Nie potrzebuję żadnych wodotrysków czy tworzenia z tego galerii. Chcę mieć coś prostego, na niskobudżetowym hostingu, przez co będę mógł ładować sobie zdjęcia, obrazki, pdfy itp. Dobrze by było, żeby to nie było odkryte (żeby nie można było tych plików w wyszukiwarce ot tak odnaleźć).

Znalazłem coś takiego jak Piwigo, ale z tego co rozumiem nie załaduję przez to sobie PDFa. A czasem pewnie by się przydało.

Przyjmę wszelkie rady :slight_smile:

Update, może wystarczający będzie po prostu jakiś typowy hosting, na którym wydzielę sobie folder po takie rzeczy i… niekoniecznie taki interface, który hostuję u siebie, a po prostu coś wygodnego na kąkuterze, co pozwoli mi wgrywać do tego folderu dowolne pliki? Znalazłem np. coś takiego → Dropshare Apps - Features

Jest jakaś szansa, że odpowiedź znajdziesz tutaj:

PS: pozwoliłem sobie poprawić literówkę w tytule

PIWIGO to raczej hosting fotek z późniejszą całkiem znośną prezentacją ich. Taki trochę z poprzedniej epoki ale bardzo fajny. Sporo rozszerzeń, sporo możliwości konfiguracji (możesz np. pozakładać konta rodzinie i sobie jakieś uprawnienia prywatne poustawiać). Na jednym z hostów mam postawiony piwigo a na nim kilkadziesiąt tysięcy zdjęć - działa ładnie, nikt nie narzeka.

Może coś typu Tiny File Manager albo FileGator spełni Twoje oczekiwania?

FileGator brzmi świetnie @swider8814. Sprawdziłem sobie to ich live demo – to jest dokładnie to czego potrzebuję.

@Tadek dzięki za podrzucenie wątku. Już go sobie przeglądam pod kątem kolejnych selfhostowych rzeczy! :smiley:

A co sądzicie o tym Dropshare’rze? Korzystaliście może? Wygląda jak bardzo wygodne rzucanie rzeczami w dowolne miejsce. A do tego przypisanie skrótów klawiaturowych do tego gdzie ma jaka rzecz lecieć (np. do mnie na hosting do folderu, albo na firmowego Google Drive’a – brzmi jak złoto).

1 polubienie

Jak ja jeszcze hostowałem na słabiutkim Raspberry Pi 3B+ to używałem Droppy. GitHub - silverwind/droppy: **ARCHIVED** Self-hosted file storage . Prosty drag&drop plików z opcją wygenerowania linku udostępniania (co ważne, bezpośredniego) oraz podglądem. Niestety, nie jest to program rozwijany od paru lat, ale w Yunohost nadal otrzymuje aktualizacje.

Wiele osób ceni sobie Seafile GitHub - haiwen/seafile: High performance file syncing and sharing, with also Markdown WYSIWYG editing, Wiki, file label and other knowledge management features. właśnie jako lekka alternatywa dla wielu pełnych środowisk chmurowych.

Sam jednak korzystam aktualnie z Nextcloud. Dodam, że jest to pełen pakiet chmurowy, włącznie z kalendarzem, RSS, Taskami itd. Na początku hostowałem na najtańszym VPS od Linode gdzie działało ro nawet OK. Jest to jednak ciut cięższe narzędzie.

w tym samym nurcie mogę polecić https://dropoverapp.com/
W zależności czy Ci zależy na zaawansowanych opcjach czy na prostocie to może być dla Ciebie alternatywa.

Chodź z tego co ja rozumiem jak ty tego chcesz używać to ja bym to zrobił na hostingu i podłączeniu do ftp. Pod text replacement bym zrobił sobie początek adresu i potem tylko kopiował nazwę wgranego pliku. Czy coś w tym guście.

1 polubienie

Genialne w swojej prostocie.
Ja na razie ostatecznie osiadłem na Dropshare. Potestowałem, kupiłem wersję pełną i świetnie się sprawdza (tak gdyby ktoś szukał ostatecznej odpowiedzi na koniec wątku :))

Kupiłem sobie domenę pod self-hosted Nextcloud XD
No i teraz mam nadzieję na jakiś tani VPS jeszcze na black Friday / cyber Monday

z jaką końcówką?

Końcówką VPSa? XD

Domenę

.link :smiley:

1 polubienie