📟 RaspberryPi

Druga opcja to używanie serwera DHCP bezpośrednio na RPi.

Trzecia to zakup nowego routera :).

1 polubienie

A z opcji 2 i 3 która lepsza? Bo przyznam szczerze, że chciał bym na początku ograniczyć wydatki do minimum i zobaczyć czy w ogóle dam sobie z tym wszystkim radę :wink:

@Majkiszon
Nie ma lepszej. Jest tylko podział na darmowa i nie darmowa :).

Sprawdź jak się zachowa serwer DHCP na PiHole.

1 polubienie

Tak zrobię. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc :heart:

Panowie jakie raspberry pi kupić do pi hole i homebridge?

Najlepiej najnowsze. Mocy obliczeniowej nigdy za wiele :slight_smile: choć pewnie wersja 3 i nawet 2 sobie z tym poradzi.

Jakbyś mógł, podaj mi jakiś dokładny model, bo nigdy się tym nie interesowałem XD i jakoś dużo tego.

Na botlandzie znajdziesz tego całkiem sporo.
Moduły i akcesoria Raspberry Pi
Na pierwszy rzut oka wydaje się tego sporo ale po chwili zaczniesz ogarniać co i jak.

1GB RAMu wystarczy?

Powiem tak: ja na swoim RPI B+ miałem postawione pi-hole i działało sprawnie także 1 GB RAM powinno spokojnie wystarczyć na Twoje potrzeby.
Choć oczywiście jeśli Twój butżet pozwoli bierz wersję z 2 GB tak na przyszłość.

1 polubienie

Cześć, używam Raspberry Pi 3 - Model B mam na nim postawiony Homebridge i ostatnio dorzuciłem Home Assistant, dziś próbowałem połączyć się przez VNC i niestety nie udawało się więc myślałem że się zawiesił, po podłączeniu do TV, ikonka termometru :confused: pytanie dlaczego i jak sprawdzić od czego to może być. Malina leży w tym samym miejscu co zawsze i nie jest zasłonięta niczym.

mam też drugie pytanie, jak ustawić żeby Malina miała zawsze ten sam ip po restarcie, bo obecnie po każdym wyłączeniu dostaje nowy adres i przez to nie mogę się łączyć z HomeAssistant.

Wejść w ustawienia domowego routera i przydzielić statyczne IP

1 polubienie

A jaki masz system?

o, jaki fajny wątek
u mnie wjechało Rpi4 4GB i robi za mediacenter (Libreelec)

1 polubienie

Możliwe, że jakiś proces dosyć mocno drałował maszynę. Sprawdź jakie masz użycie CPU i jakie procesy najbardziej je obciążają.
W terminalu sprawdź:

htop

jeszcze

uptime

gdzie będziesz widział load averages i trzy wartości. Pierwsza to średnie obciążenie CPU z ostatniej minuty, druga wartość z ostatnich 5 minut a ostatnia wartość z ostatnich 15 minut. Sprawdź jak to u Ciebie wygląda.

Zawsze najlepszym tropem w tego typu przypadkach, jest sprawdzenie co się zmieniło w konfiguracji jak wszystko działało ok. Sam przyznałeś, że instalowałeś HA, może tutaj jest jakiś problem.

Ja do wczoraj mialem PiHole na pierwszym Rpi i spokojnie dawal rade

Wygląda to tak, ale nic mi to nie mówi :wink:
jedynie że jestem na skraju pamięci, a pierwsze co przychodzi na myśl wtedy to może łatwiej zalać to pieniądzem :smiley: RPI 4?
albo czy zamiast mieć to na SD to może lepiej twardy dysk ?

12:41:16 up 1 day, 15 min, 1 user, load average: 0.65, 0.62, 0.59

CPU jest obciążone przez chromium, dosyć mocno :wink:
W tej danej chwili nic innego nie widać, poza pamięcią właśnie, za mało, swap zajęty, pewnie malina sama ubija procesy jak leci.
Dysk zamiast SD to mus. HA zajedzie Ci SD w góra kwartał.

ok to teraz takie pytania:

  1. HA działa przez przeglądarkę, mam apke na iPhone też ale chce mieć to odpalone na malinie, więc jak to zrobić żeby chromium nie obciążać, czy jakaś inna przeglądarka pod to? czy jakiś inny sposób?
  2. jaki dysk do tego podpiąć, czy zwykly HDD da radę czy tylko SSD wchodzi w grę, bo z tego co widzę to tylko po usb mogę to podłączyć.
  3. jaki dysk proponujecie?
  4. czy jeśli zamienię SD na dysk, to wystarczy że zrobię kopię tego co mam na SD obecnie i to będzie działać czy muszę wszytko od nowa stawiać?