📟 RaspberryPi

Wąsacze działacie coś na tym mini-komputerku? Macie jakieś super pomysły na wykorzystanie? Ja mam wersje 3B+ i ściągnięty obraz Ubuntu Mate, ale jakoś nie mam ciekawego pomysłu. Zastanawiałem się nad RetroPie, może w końcu zrobię…

2 polubienia

Mam 3B+. Robi mi za serwer plików multimedialnych (SMB) + torrent.

1 polubienie

Automatyzacja domciu

Ja dodałem sobie tak sterowanie OnOff i Volume w TV

1 polubienie

Retropie w akcji :wink:

8 polubień

Najdroższa w całym zestawie to pewnie obudowa.:grin:

2 polubienia

Za czasów głupiego TV działało na malinie OSMC. Teraz kurzy się w szafie.

Jak kiedyś będziemy mieć z dyrektorem finansowym odpowiednie mieszkanie, to wtedy nawet nie będę pytał o zdanie (oczywiście, że zapytam) i kupię i postawię homebridge. I mini-nasa. Oj będzie wtedy się działo. I pihole! Eh… Zazdroszczę wszystkim posiadaczom. Już z siedemnaście razy miałem to w koszyku, nigdy nie kupiłem, bo nie mogłem sobie uzasadnić dlaczego miałbym to zrobić :frowning:

2 polubienia

No pihole mam w domu na innym rpi postawione - to jest właśnie najlepsze uzasadnienie :slightly_smiling_face:
Dzięki temu praktycznie wycina mi wszystkie reklamy i adsy w grach na telefonie etc

3 polubienia

Mam RPi ale do tej pory uzywalem je jako dodatkowa stacje robocza na linuxie.
szczerze mowiac nie wiedzialem o projekcie Pi-Hole. Dzieki za to @Huczas.
Dzisiaj wieczorkiem usiade i potestuje. Wydaje sie bardzo rozsadne.
Mam jeszcze Pi2B bedzie dzialac? bo nie wiem czy jest sens przeznaczyc na to moja 3+

Moze znacie jeszcze jakies inne ciekawe projekty na RPi? retro znam, nie jestem zainteresowany.

1 polubienie

Bez problemu, pi-hole nawet na pi0w można spokojnie stawiać to tylko dnsy ogarnia :slightly_smiling_face:

1 polubienie

W takim razie nie rusze mojego 3+ (troche sie musialem pobawic zeby tam Arch Linux wpakowac) tylko wezme stara 2B i potestuje.
Dzieki bardzo za info.

pi-hole to najlepsze rozwiązanie jeśli ma się RPi, które sobie leży i nic nie robi. Elegancko wycina reklamy i inne *.js, które nas śledzą. Do tego połączenie z EasyList pozwala znacząco ograniczyć wyświetlanie natrętnych reklam.
Oczywiście temat “wycinania reklam” jest niezwykle dyskusyjny ale to nie miejsce na tego typu dyskusję.

Ja też mam i wykorzystuję to jako serwer + do szyny GPIO mam wpięte kilka czujników natomiast…

  1. Karty SD padają jak muchy. Ktoś tu mi doradzał, aby stawiać system na HDD i chyba tak muszę zrobić.
  2. Mam już większe oczekiwania wobec serwera danych względem wydajności, więc na razie raspi jest bottleneckiem, ale już na forum widziałem kilka inspiracji. Takich jak DS1019+
  3. Poza tym komputer mega.
2 polubienia

To prawda, jeśli system wymaga większego obciążenia to karta SD potrafi po roku czasu przestać działać. Miałem już dwa takie przypadki choć nie kiedy miałem pi-hole.
A co do domowego serwera: miałem kiedyś QNAPa w wersji na jeden dysk, TS-112 czy jakoś tak. Z czasem po prostu stał się mało wydajny.
W zeszłym roku kupiłem sobie takiego blaszaka FUJITSU P910 TOWER G640 za 350 PLNów do tego dołożyłem jeszcze 8GB RAMu (teraz mam 16GB) + 3x2TB Toshiba w RAIDZ1 (tak wiem, nienajlepszy wybór, planuje upgrade dysków na jakieś “serwerowe”) + FreeNAS i jak dotąd jestem mega zadowolony.
Całość wyszła jakoś w granicach 1000 zł i ogólnie fajnie się sprawuje jako domowy serwer.

Dzieki za podpowiedz. Pi-Hole hula jak zloto na RPi 2B. Moja 3 nadal do zagospodarowania na cos innego.
Musze jeszcze raspbiana troche stuningowac (usunac niepotrzebne smieci i tak dalej) ale wczoraj (a wlasciwie dzisiaj o 2 nad ranem) nie bardzo juz mialem sile sie bawic.

Myslalem zeby postawic jail albo jakis kontener na moim FreeNas, ale stwierdzilem ze to przerost formy nad trescia :slight_smile: RPi dziala jak na razie bez problemow.

z wersji lite raspbiana to już wiele nie ma co usuwać :grin:

Robilem to 1 w nocy, chyba mialem zaburzenia myslenia a otej godzinie. dzisiaj na spokojnie zaraz po pracy jeszcze raz sie tym zajme.
Poszedlem po najmniejszej lini oporu, bo standardowego raspbiana juz gdzies tam mialem.
Podoba mi sie rezultat, wiec dzisiaj postawie to na spokojnie :wink:

Ja korzystam jako prosty serwer www i ftp. Na jakieś domowe proste potrzeby. Dodatkowo steruję gniazdkami elektrycznymi (podpięty moduł nadawania falami radiowymi) - czujnik wykrywa wilgotność powietrza i włącza/wyłącza nawilżacz. Planuje to samo zrobić z oczyszczaczem powietrza domowej roboty.

A. I nagrywa mi audycje TOK FM i robi z tego podcasty, żeby nie płacić 20-30zł za ich apkę :P. Ale wszystkie te skrypty są w strasznych powijakach i połowa rzeczy nie działa. Obiecuję sobie, że jak będę miał więcej czasu to je dopracuje i upublicznię. No ale nigdy tego czasu nie mam.

2 polubienia

Oj chyba można coś jeszcze usunąć https://dietpi.com/

2 polubienia

Mozna mozna. jak szukalem wczoraj to sie natknalem na DietPi. Ale czy ja mam raspbian Lite czy DietPi w tym przypadku nie ma juz zadnego znaczenia :slight_smile:

Pi-Hole postawione jeszcze raz. Tym razem jak nalezy (znaczy sie uzylem mozgu jak to robilem) i teraz testowanko przez rodzine. Jak na razie wszystko smiga bezproblemowo.