Pytania o Routery

Hejka.
Wiem ze mielismy podobny temat z tym ze tam bylo zalozenie ze swiatlowod bdzie 300Mb/s.
Openreach (takie lokalne Orange/ telekomuna) zaczelo klasc na moim osiedlu swiatlowody. Powinni to wszystko ogarnac w ciagu kilku miesiecy i bede mogl sobie zamowic gigabit fiber (oni to maja jako 910+). Mniejsza o detale.
W tej chwili mam VDLS bonded na dwoch liniach telefonicznych z routerem co sie zowie Firebrick 2700. Lubie go bo jest stabilny, niestety max na porcie WAN z Firewall ma 350Mb/s wiec co bym nie kombinowal to nie uciagnie 900.
Moje zalozenia.
Musi naprawde uciagnac ta szybkosc.
Musi miec mozliwosci zmiany VLAN na porcie WAN i PPoE bo tak dostawca ogarnia dostep.
Miec porzadny DHCP rezerwacja IP i takie tam
Porzadny Firewall z opcjami DMZ, NAT, Port forwarding i tak dalej. No taka norma :wink:
Nie interesuje mnie WiFi bo to ogarnia reszta routerow ustawionych jako repeater w domu.
Moze miec nawet 1 port Ethernet. I tak mam switche :grin:
VPN Client. Server tez by byl fajny ale nie bede plakal jak nie bedzie.
Rozsadny UI.

Mam w posiadaniu takie routery:
TP-Link Archer AX6000
Asus RT-AC88U
Fritz!Box 3490

Nie uzywam zadnego z nich jako brzegowego w tej chwili bo zaden nie ma opcji bonded.
Wczesniej glownym byl Archer AX6000 ale mial swoje narowy - czasami DHCP sie przywieszalo i musialem restartowac router. Niestety podobny problem ma tez Asus.
W teorii TP-Link AX6000 powinien dac rade z taka szybkoscia na porcie WAN. Ale jak juz wspomnialem mialem roznie z nim.

Chcialbym urzadzenie zintegrowane wiec mini PC na ktorym sobie stawiam pfsense lub OPNsense raczej nie do konca mnie pociaga.

Nie chce wydawac grubej kasy. Ale powiedzmy do £150 moge sie pozbyc. Jak bedzie cos naprawde petarda to i pewnie z £200, ale to juz bym zaczal mocno jeczec :rofl:

Jakies rozsadne pomysly szanowne grono moze mi podsunac?

Mikrotik :slight_smile:

2 polubienia

Cos wiecej? Jaki model? Jak wyglada Firewall i reszta opcji?
Wiem, sam moge sobie poczytac i poszukac. Ale jak ktos ma i uzywa to moze zdecydowanie wiecej przekazac w pigulce z punktu widzenia uzytkownika a nie suche fakty z spec.

Jasne - ale tak naprawdę większość z tego Ci podpasuje z tego co napisałeś.
Mikrotik jest oparty o RouterBoardOS (czyli tak naprawdę linux) - masz GIU z którego można wyklikać większość rzeczy, a jak ktoś lubi kucować i ma tłuste włosy na plecach jest konsola z której można wszystko zrobić :slight_smile:

Jeśli wielkość nie jest problemem, to ja bym brał RB3011 jak ma być bez wifi :slight_smile:
Wydajność tuneli IPSec, które są wspierane sprzętowo jest taka, że będziesz w stanie wysycić prawie całe łącze jakie dostaniesz a sprzęt się nawet nie zagrzeje :slight_smile: A dodatkowo pasywne chłodzenie, więc cicha praca ^^

A jeśli musi być tanie i/lub małe to hEX S - nic innego IMO nie ma na teraz sensu z tych maluchów bez wifi :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Wielkosc by nie byla problemem. Miejsce by sie znalazlo. Poczytalem spec, i tak naprawde ten RB3011 to pelen overkill. Patrzylem wlasnie na HexS i w sumie wedlug tego co napisali tez powinien dac rade.
Ale wlasnie tu jest hint. Na papierze powinien dac rade a czy da na zywo?
A wlasnie bym zapomnial. Router musi miec mozliwosci zmiany VLAN na porcie WAN i PPoE bo tak dostawca ogarnia dostep.

Albo opnsense

Nie no, vlany to każdy z nich ogarnie :slight_smile:
EDIT:

Ja na to patrzę raczej jako inwestycję w przyszlość. Będziesz chciał za jakiś czas postawić sobie na tym wireguard - będzie. Wymyślisz sobie dostęp do neta po zalogowaniu i na godziny, żeby dzieciom utrudnić życie i sprawić, żeby Cię znienawidziły? kilka kliknięć :slight_smile:
Ale to ja, ja to zboczony jestem pod tym względem :slight_smile: Po prostu jak widzę jaki tam jest CPU i ile ma pamięci, to wiem, że masz kilka dobrych lat świętego spokoju, nawet jak sobie w międzyczasie postanowisz hostować VPN dla całej rodziny i przyjaciół :smiley:

1 polubienie

A PPPoE ? Mniemam ze tak ale lepiej wiedziec na pewno.
Powoli mnie przekonujesz.

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/PPPoE

Dodajesz interfejs i masz :relieved:
Programowo oczywiście :sweat_smile:

1 polubienie

Również mogę z czystym sumieniem polecić sprzęt Mikrotika.
Ja posiadam co prawda dużo słabszy niż proponowany RB3011 router RB2011UiAS-2HnD-IN, ale oprócz słabego jak na dzisiejsze standardy WiFi niczego mu nie brakuje. Używam go m.in. jako bramki VPN, żeby korzystać z PiHole poza domem. Do tego praktycznie nieograniczona możliwość konfiguracji z chyba dowolnego urządzenia. Stabilny jak skała - gdyby nie niedawna potrzeba wymiany gniazdka od internetu, które niestety jest łączone ramką z sieciowym, miałby uptime od momentu wprowadzenia się do mieszkania (ponad 4 lata temu).
Brakuje mi trochę gigabitowych portów, więc powoli rozglądam się za czymś większym :slight_smile:
Mikrotika polecam gorąco.

team mikrotik:)
mam hap ac 2 i 3 i nie mam nic do zarzucenia idealnie działają:)

RB4011 vs RB3011?

Jak wezmę RB4011 to coś stracę?

4011 powinien być droższy niż 3011 :slight_smile:
Generalnie różnice główne to:
| xxxxxx | 3011 | 4011 |
| storage | 128MB | 512MB |
| fiber | SFP | SFP+ |
| USB | TAK | NIE |
Wydajnościowo 4011 jest 2-3 razy szybszy niż 3011 (w zależności co mierzysz).
Jeśli będziesz używał portu SFP to 4011 jest bardziej przyszłościowy, jako że SFP (Small Form-Factor Pluggable) to moduły obsługujące prędkości transmisji od 100 Mbit/s do 4,25 Gbit/s. W zależności od modelu mogą obsługiwać standardy Fast Ethernet (100 Mbit/s), Gigabit Ethernet (1 Gbit/s), Fibre Channel 1/2/4 Gbit/s, SONET, SDH. Złącze światłowodowe może być wykonane w standardzie LC lub SC, a moduły SFP+ (Enhanced Small Form-Factor Pluggable) to moduły działające z prędkością od 8 Gbit/s do 32 Gbit/s. W zależności od modelu mogą obsługiwać standardy Fibre Channel 4/8/16/32 Gbit/s, 10 Gigabit Ethernet (10 Gbit/s), SDH STM-1/4/16/64 oraz OTN OTU2. Złącze światłowodowe może być wykonane w standardzie LC lub SC.

2 polubienia

Skończyło się na Ubiquity Unify Dream Machine Pro…

1 polubienie

Co (jak rozmawialiśmy na telegramie) jest dla normalnego usera totalnym overkill, ale jeśli chcesz na ubi oprzeć więcej rozwiązań (ubi AP, kamery itp) to ma sens mieć taką fajną centralkę do całego ekosystemu :smiley:

1 polubienie

A co Cie sklonilo do Ubiquity?
W sumie ze 2 produkty tez mnie interesuja ewentualnie. EdgeRouter4 lub Security Gateway.

Decyzji nie podjalem bo czasu sporo. na razie mam to co mam i dopoki mi nie podlacza swiatlowodu to sie nie bede rzucal na zakup.
I moze w miedzyczasie cos innego wpadnie w oko. chociaz z tym to kiepsko. Bo faktycznie prym wiedzie Mikrotik i Ubiquiti

U mnie podłączenie jutro, więc musiałem się decydować.

A co mnie skłoniło?

  • ogólna opinia o łatwości ich OS
  • chcę i tak kupić ich AP bo mają dobre opinie
  • planuję również co najmniej 1 kamerę, a UDM ma nawet miejsce na dysk do nagrywania itp

Minelo juz kilka miesiecy. Wiec sie zapytam jak tam uzywanie Ubiquiti?
Zadowolony jestes z zakupu? Cos bys jednak innego wybral czy twardo stoisz ze to najlepsze :grin:

U mnie z tym fibre rollout to tak jakby zolw robil, ale sie posuwa ciagle powolutku do przodu. co kilka tygodni sie ktos na ulicy pojawia i kolejny klocek doklada. Dzisiaj mi sie wlasnie przypomnialo bo jakies kabelki ciagna pomiedzy studzienkami. Wiec mniemam ze blizej niz dalej.

Ja oczywiscie nadal nie rozkminilem czy Mikrotik czy Ubiquiti

Od 19 maja przewaliłem prawie 1 TB danych:

image

Jestem zadowolony z zakupu. Nie miałem ani jednego problemu, do tego sama konfiguracja ONT dla Orange to było 15 sek roboty. UI jest przyjemny, konfiguracja łatwa, sprzęt stabilny.

Oczywiście, nie mam fizycznie Mikrotika do porównania.

2 polubienia

Teraz ja mam pytanie o router.
Staram się komuś starszemu zdalnie pomoc, ale nie wiem wiele o sieciach poza tym, co potrzebuje dla siebie.

Scenariusz: malutkie mieszkanie (<60m2), wpięte urządzenia to można policzyć na palcach jednej ręki (na pewno <5).
Dziwne - dla mnie - podłączenie: PPPOE, czy coś takiego (ze nie ma w mieszkaniu modemu, tylko sam kabel i login i hasło od dostawcy)
Prędkość łącza to „nie wiem w sumie: albo 150, albo 300”

I teraz dwa pytania:
a) czy taki router wystarczy?

b) czy jest w ogóle sens WiFi 6 przy takiej konfiguracji? (tel i komp, które będą w sieci maja WiFi 6)