Pytania o Routery

WiFi 6 ma sens. Ten router wystarczy.

Punkt 3, jak skonfigurować PPPoE: Archer AX10 & AX1500 User Guide | TP-Link

Zaletą (i jednocześnie wadą - security) TP-Linka jest to że zainstalujesz sobie aplikację i będziesz to mógł troubleshootować na odległość.

1 polubienie

Powiem Ci tak. Na moje oko ten router powinien byc OK.
Podlaczenie tego typu to standard przy sieciach starego tyou. Tak zwanych “osiedlowkach”, lub kablowych przy ktorych jest tylko sam modem.
Problem z jakim sie spotkalem u moich tesciow w Polsce jest banalny.
Standardowy komunistyczny blok/ wiezowiec (jak to tam zwal) z wielkiej plyty.
Zauwazylem ze wystarcza dwie sciany (pokoj - korytaz - pokoj) i juz WiFi gubi sygnal.
Proza zycia i zelbetonu niestety …

1 polubienie

Dziękuje Wam obu za porady. Właśnie liczyłem na takie odpowiedzi.

To jeszcze ostatnie pytanie: czy jak ten tp link ma droższe modele: ax20, chyba ax50 etc, to czy przy opisanym scenariuszu będzie jakakolwiek różnica? Warto dopłacać?

Jezeli juz to wlasnie ze wzgledu na zelbet poszedl bym w AX20. Wyzej moim zdaniem nie ma sensu, bo tylko dosaje sie bajerow, bez zauwazalnej poprawy jakosci sieci.
Dla wielu uzytkownikow w domu z nowymi sprzetami, moze i bylby sens. Ale dla tego scenariusza jaki opisales, to moim zdaniem jest juz ciut za duzo.
Ja bym sie mimo wszystko skupil na jak najwiekszej mocy nadawania w urzadzeniu. Wlasnie zeby sie przebic przez sciany w domu

1 polubienie

Zależy jaki układ mieszkania i gdzie stoi router (dokładnie to o czym pisze @Arec).

Ale IMHO, nie rzucałbym się jakoś strasznie na te droższe:

1 polubienie

Jesteście wspaniali :heart_on_fire:
Dziękuje!

2 polubienia

AX10 ma OneMesh więc jakby było źle to można dokupić jeszcze jeden i zrobić mesh:

OneMesh™ Supported
Without replacing your existing devices or buying a whole new WiFi ecosystem, OneMesh™ helps you create a more flexible network that covers your entire home with TP-Link OneMesh™

1 polubienie

Używasz może OneMesh? Mam w domu router Huaweia (sieć komórkowa, router stacjonarny) + 3 repeatery TP-Linka i się zastanawiam nad:

  • kupnem gotowego mesha z Wifi 6 i wyrzuceniem wszystkiego innego, tylko router by został żeby mógł odbierać sieć komórkową i przekazać dalej
  • kupnem routera który wspiera OneMesh i odbieranie sieci komórkowej (ale nie wifi 6, ale to nie jest ogromna strata w tym wypadku).

Ważnym pytaniem dla mnie jest to, jak szybko następuje przełączenie urządzeń mając OneMesh, np. w czasie rozmowy przez FaceTime, czy urwie na dłuższy czas, czy w miarę szybko się połączy ponownie?

Nie używam OneMesh, ale roaming między urządzeniami powinien być seamless. Nie powinieneś mieć żadnego przerwania.

1 polubienie

Pany, kupione i zrobione. Dosłownie trzy minuty roboty przez FaceTime (jakiez to pppoe jest dziecinnie proste!), a potem wszystko zdalnie ogarnalem. Dzięki za tipa z aplikacja Tadek. Miałem już przygotowane konto w tp link z łatwym haslem do wpisania dla tej osoby. No bajka. Bardzo Wam dziękuje!
Zasadniczo to router stoi w garderobie przy wejściu i tylko na balkonie prędkość spada do 70%, a tak to jest bez problemu tyle ile fabryka dała.
Doceniam bardzo!

3 polubienia

Super. Ciesze sie bardzo ze moglem pomoc. A takze ze nasze rady sie przydaly.
Tak na marginesie to wziales Ax10 czy Ax20?

1 polubienie

A no tak. Zapomniałem napisać. Ostatecznie AX10, bo to akurat było w sklepie od ręki. Zaskakująco z tego co rozumiem dla pppoe to jest nowe budownictwo, gdzie podobno słychać rypiących się za ściana sąsiadów (dlatego uznałem, ze nie aż takie mocarne te ściany) :wink:, wiec tym bardziej nie chciałem namawiać osoby oszczędniejszej od @Martin_Fox na wiekszy wydatek :wink:

2 polubienia

@piotrek69 :kiss:

1 polubienie

:two_men_holding_hands:

1 polubienie

I slusznie. Jak widac i AX10 styknal.
Moje doswiadczenie to budynki z lat 70. Zelbet jak na bunkry bo to wielka szafa 10 pietrowa, plus pierdyliard klatek (tak naprawde chyba z 5 lub 6) wiec calkiem spory klocek. A tesciowie na parterze.

2 polubienia

BTW. Wracajac do rozwazan o routerze pod swiatlowod. To dokonalem dzisiaj zakupu Mikrotik HexS.
Lini jeszcze nie mam. I w sumie nie wiem kiedy bedzie. Ale kasa dramatyczna nie byla wiec wzialem zeby sie pobawic i nauczyc nowego systemu.
Na spokojnie sobie wstepnie skonfiguruje, pewnie zepsuje pare razy, ale jak juz bedzie linia to bedzie szybka akcja.
A potem zobaczymy. Jak ten HexS nie bedzie wyrabial to pojde w RB3011 lub RB4011

1 polubienie

Czesc. Mam nadzieję, że pomożecie. Do mojego routera od dostawcy swiatłowodu chciałbym podpiąć drugi, aby mieć większe bezpieczenstwo sprzetu i ustawien. Myslałem o modelu Fritz Box 7530. Co u nim myslicie ? Możecie mi podpowiedzieć, jak to połączyć aby chodziło? Może i głupie pytanie, ale trochę stąpam po nieznamym gruncie :slight_smile: Problem w tym, że ma on 4 wejscia, a ja będę potrzebował ich 5.

Do routera możesz podpiac switch aby mieć więcej wejść. Albo kupić router który ma ich więcej. Co do modelu wszystko zależy od budżetu i potrzeb

Ten model nie ma wejścia WAN

Możesz przekonfigurować pierwszy port LAN na WAN, ale wówczas zostaną Ci do dyspozycji trzy porty LAN.

Więc zakup dodatkowego switcha będzie raczej niezbędny.

Dzięki za odpowiedź. W tym momencie posiadam model od dostawcy, a mianowicie ZTE ZXHN F680.

Chcę podpiąć do niego drugi router (już zakupiony przez siebie), aby to on udostępniał Internet. Zależy mi na bezpieczeństwie (ogólnorozumianym). Na podcaście YesWas’ów słyszałem, że tak powinno się robić. Pomożecie dobrać mi jakiś router z którego będę zadowolony, oraz switch? Myślałem o tym modelu Fritz Box 7530, ale jak widać nie posiada on wejścia WLAN. Budżet, powiedzmy, że router w granicach max 500 zł. Pytam o pomoc Was Panowie @Marx oraz @Tadek