📝 Programy do notowania

Najlepiej mi się sprawdza pod tym względem  iPad z pencilem, bo mam uczucie prawie pisania w notesie i co najważniejsze ręką a nie klawiaturą (więcej mi w głowie zostaje), jedynym minusem jest brak obsługi polskiego, co trochę utrudnia życie gdy jestem na spotkaniu które jest prowadzone po polsku a notować mam po angielsku - łatwiej mi się skupić na kilku rzeczach na raz gdy są w tym samym języku :smiley:

Jeśli chodzi o Evernote:
Z poziomu iPhone’a chcąc zapisać notatkę w Evernote np. link do jakiejś strony, można go wrzucać do konkretnych notatek czy tylko do notatników?

Zapisując taki link do Notatek Apple mogę tak zrobić, że podczas zapisywania w opcjach mam możliwość wskazania konkretnego folderu i notatki, do której wrzucę interesujący mnie link. W menu zapisywania Evernote wyświetlają mi się tylko główne notatniki.

Jest jakieś rozwiązanie?

Właśnie sobie spiąłem Google Keep z Google Assistant. Robienie notatek nagle stało się łatwiejsze, ale nawet nie to mnie tak cieszy. Teraz mogę dodawać rzeczy do listy zakupów w Keep poprzez Google Home, a listę mamy współdzieloną z narzeczoną :smiley:

To jeden z takich smaczków dla których ciągle jestem przy Keep :slight_smile:

1 polubienie

Do czego wy używacie notatek, że notes.app jest za proste?
Ja np.

  • notuje listy (książek, miejsc etc)
  • wrzucam screeny z godzinami otwarcia
  • wrzucam pdf, tekst lub zrzut przepisów
  • linki do artykułów ponadczasowych, które użyje w dyskusji
  • szybkie notatki do tego co słucham i czytam
  • info które chce zapamiętać na 1h i usunąć
  • jakieś plany przyszłości, remontu itp ale to zwykły tekst jest
  • info o wykorzystanym urlopie

Nie wiem po co mi takie funkcje jak tabela, formatowanie i etc.
Ja rozumiem, że niektórzy piszą tekst i potem wrzucają go na bloga z notatek ale reszta?
W sumie dla mnie najważniejsze jest szybkie przeszukiwanie przez wyszukiwarkę wbudowaną w system i skrót do robienia notatek z centrum dodatków a żadna inna apka tego nie ma

2 polubienia

Kwestia skryptu w Siri Shortcuts no chyba że ta inna apka nie będzie współpracowała ale np bear współpracuje…

Jest ok apka “Lista zadań”

Jak to zrobiłeś?

Szukałem tej apki od miesięcy…
Słyszałem jak o niej mówił @pawelorzech w podcascie ale nie zapisałem nazwy i w końcu znalazłem :slight_smile: Już wylądowała na telefonie

1 polubienie

Trochę jest z tym kombinowania. (używam wszystkiego po angielsku więc jeżeli masz androida PL to będziesz sobie musiał dojść do tego co jest co).

Na Androidzie idziesz do apki Google > Updates > kliknij na avatarze. Dostaniesz się tutaj:

W zakładce services będziesz musiał zrobić dwie (!) rzeczy.

Najpierw w Notes&Lists wybierz Google Keep jako notes & lists provider

Następnie wróć do poprzedniego ekranu, wejdź w Shopping list (otworzy się shoppinglist.google.com w przeglądarce) i zmień nazwę shopping list na cokolwiek (ja zmieniłem na “tralala”).

Teraz idź do Google Keep i stwórz sobie listę nazwaną Shopping List albo My Shopping List.

Po co ten cyrk: Google uruchomiło kiedyś specjalnie pod asystenta usługę Shopping list; nie ma do tego apki, jest dostępne tylko z przeglądarki i jest bardzo takie sobie. Jeżeli nie zmienisz nazwy Shopping list na coś innego (moje “Tralala” działa świetnie) to asystent będzie usilnie próbował dodać rzeczy tam. Jak zmienisz, wówczas będzie dodawał bez problemu do Keep. Będzie też wykrywał wszystkie listy które mają label “Shopping list” więc możesz np. mówić dodaj rzecz x do listy y.

Any questions - do not hesitate to contact me :smiley:

1 polubienie

Dziękuję za instrukcję! Mój asystent jest chyba jakiś lewy, nie mam opcji zmiany notatek na Keepa :pleading_face:

To kwestia ̶k̶r̶a̶j̶u̶ ̶t̶r̶z̶e̶c̶i̶e̶g̶o̶ ̶ś̶w̶i̶a̶t̶a̶ polskiego języka w systemie. Zmieniłem na angielski i pięknie pokazało mi listę zewnętrznych notatek. Ustawiłem wszystko jak trzeba, po powrocie na polski wszystko wróciło do stanu z filmiku :cry:

OUCH. No to ból. Na to niewiele poradzę. Ja mam wszystko ustawione na US bo mówię do głośnika po angielsku.

Podzielę się jeszcze jednym programem, który w środowisko Apple’owym robi się dość popularny - Agenda z fajnymi natywnymi appkami dla iOS, iPadOS i macOS, bardzo dobre feature parity.

Kluczowa cecha - linkujemy notatki do dat, możemy też linkować do konkretnych spotkań w kalendarzu - taka analogia do starych zeszytów z kalendarzem, których używało się do kluczowych ustaleń i prowadzenia „grafiku”.

Od strony notatkowej- można powiedzieć, że jest to wygodny markdownowy edytor.

Dodatkowe smaczki wchodzą dzięki genialnej integracji z kalendarzem i przypomnieniami.

Używam sobie takich use case’ów:

  • wypisuję tam sobie notatki z konkretnych spotkań z kalendarza ale też zapisuję punkty do zaadresowania na spotkaniach, które dopiero się odbędą
  • jak nie chcę podpinać do dat / spotkań to nie muszę, zostają luźne notatki podpięte do projektów, projekty można grupować w kategorie i podkategorie (coś jak evernote)
  • podpinam linki/ materiały jakie są omawiane (obsługuje załączniki), można dodawać odręczne schematy, jest obsługa tagów wpisywanych inline w treści notatki (coś jak bear)
  • jeśli mam akcję do zrobienia po spotkaniu - to wpisujemy w odpowiednim syntaxie w treści notatki i automatycznie generowane są zadania w natywnych apple’owych reminderach, które osobiście ogarniam potem poprzez GoodTask

Dziwny jest niestety model opłat- jest opłata one time z gwarancją upgrade’ów funkcjonalnych przez 1 rok, ale z zachowaniem zakupionych funkcjonalności „forever”. Kwota jest dość niska przy czystym iOS + iPadOS, i nie jest niska bo ok 150 zł w opcji z macOS. Podstawowa funkcjonalność jest okrojona ale dostępna za darmo. Nie ma żadnego triala dla opcji pełnej, nie można sobie wykupić pojedynczego miesiąca, czyli trzeba sobie wyobrazić jak fajnie działa full opcja i podjąć męską decyzję. To moim zdaniem główna wada.

2 polubienia

Udało mi się dodać notatkę do Keep, przy mówieniu utwórz notatkę spytało o domyślne miejsce zapisu notatek. Dałem Keep i pykło.

Natomiast listy zakupów robi nadal w tym dziwnym tworze… Lepsze to niż nic, dzięki!

apropo zmiany jezyka to polecam dobrze to przemyslec. Zmienilem z pl na en bo wlasnie cos z asystentem robilem, i po powrocie wszystkie urodziny w kontaktach przesunely sie o jeden dzien wprzod

Dzięki za ostrzeżenie, zmieniałem już wielokrotnie i wszystko było do tej pory raczej ok. Nie zauważyłem problemów :slight_smile:

Miałem to samo na iPhone

1 polubienie

hejka, chcę przesiąść się na notion, bo idealnie wpisuje się we wszystko czego teraz potrzebuję. Mam bardzo ograniczony czas, żeby nad nim dobrze przysiąść i zastanawiam się czy ktoś w prosty sposób wyjaśni jak zrobić to czego potrzebuję xd.

Mam taką tabelkę i w miejscu “Files” chciałbym mieć możliwość stworzenia nowej strony z zamówieniem, najlepiej z gotowego template, które sobie zrobiłem. Z pewnością nie jest to ciężkie, ale już naprawdę nie wiem co innego wypróbować xDD

Czy tutaj jest odpowiedź na Twoje pytanie?

to akurat jest gorsza wersja, jak jeszcze nie było templatek do tabel

zrób sobie drugą tabelę z opisami i dodaj sobie relację do niej z zamówień
a template będziesz tworzył z tego dropdowna przy New w tabeli opisów zamówień (czy czego tam chcesz)

a, jeszcze coś - będziesz mógł dodać wiele stron do jednego zamówienia, bo tabele w notion zawsze mają relację many to many

1 polubienie