Ogrzewanie podłogowe

Cześć, zbliża się sezon grzewczy. Pomyślałem że zbadam temat odgrzewania podłogowego a właściwie jego “zmądrzenia”. Jest jakiś prosty sposób na założenie w nieinwazyjny sposób podlogowki? Chodzi mi o założenie głowicy Smart na listwę powrotu. Jeśli tak to jaka polecacie?
I czy to ma sens w ogóle? Szafka że zdjęcia jest w szafie w przedpokoju i obsługuje cały dół domu.

2 polubienia

U mnie jeszcze przed “zmądrzemiem”. :wink:

Ja brałem pod uwagę tylko system z TECH-a(https://www.techsterowniki.pl/) dlatego mam wszędzie pociągniętą skrętkę do regulatorów pokojowych. Można oczywiście załatwić wszystko bezprzewodowo, ale ja i tak wymieniałem całą instalację więc jedna skrętka więcej czy mniej nie robiła mi różnicy.

Dalej myślę nad TECH-em tylko, że na 90% domową automatykę będę załatwiał za pomocą LOXONE, a oni też mają ciekawy system do podłogówki(Automatyczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym | Loxone) więc jeszcze mam nad czym główkować. :wink:

Mam 4 strefy(4 regulatory pokojowe, po 2 pętle na strefę, tylko w łazience 1 pętla) i moim zdaniem posiadanie jednego regulatora na całe mieszkanie czy to przy grzejnikach czy przy podłogówce to bardzo słaby pomysł.

Wszystko załatwisz bezprzewodowo. Z tego co widzę to masz 5 pętli, jedna na pomieszczenie? Jeśli tak to dużo by to ułatwiło, po prostu jeden regulator na pętle/pomieszczenie. Ewentualnie jak nie chcesz szaleć ze strefami to chociaż zrób 3 strefy: łazienka, salon/kuchnia, pokoje, ale to zależy jak masz pętle zrobione.

Jedyny słaby punkt Twojej szafki to brak miejsca na sterownik, np. taki: Sterownik do ogrzewania mieszanego L-4 WiFi - TECH Sterowniki, który nie wygląda źle nawet jak by miałby być na zewnątrz.

No jasne. Polecam listwę zasilająca Zigbee salusa + elektrozawory normalnie zamkniete + home Assistant lub jeśli w ekosystemie to ich bezprzewodowe termostaty, ewentualnie przewodowe jak masz zbiegające się do rozdzielacza kable

@tomasz burdel masz w tym rozdzielaczu sakramencki. Ogarnij to bo jak będziesz miał awarie to może być zonk. Odpukać w niemalowane

Tu przykładowa listwa

Natomiast jeśli chodzi o bezwładność podłogówki to osobiście nie widzę zastosowania usmartnowiania. Smartne mam sterowanie pieca i ewentualny tryb włączany z home assistanta jako holiday mode. Wyłączenie ogrzewania na podłodze powoduje, ze w domu temp o 1-2 stopnie spada mi w 2 dni :slight_smile:

Przy otwieraniu okien nawet nie warto tego wysterowywac bo i po co. Otwarcie okna na godzinę powoduje, ze woda w obiegu spada o 0.5 st może

1 polubienie

Mam panel sterownika na jednym poziomie gdzie jest podłogówka. On mierzy temperaturę i ma ustawione poniżej jakiej wartości ma sie załączyć. To wszystko dzieje sie w komunikacji z piecem. Co tu jeszcze u-smart-awiac?
I czy nawet jesli to czy takie inteligentne będzie ze piec to zrozumie? Czy przypadkiem wtedy nie spowoduje ze piec może działać za większe € przepadając niepotrzebnie paliwo?

1 polubienie

Bo to nie jest skończone, nic tam jeszcze nie ma poza wodą w obiegu. Nie ma żadnej automatyki, siłowników, połaczeń. :wink:

Ta bezwładność to dla jednych zaleta, a dla innch przekleństwo, ale jak już człowiek się jej nauczy to jest bajka.

Ja idę mocno w automatykę i prawdopodobnie zainstaluje też pogodynkę co w połączeniu z moim żródlem ciepła jakim jest MPEC sprawi że wszystko będzie totalnie bezobsługowe. Nie twierdzę, że każdy powinnień zrobić tak samo, ale mieszkając w domu z jednym regulatorem na 3 piętra i mieszkając w domu gdzie każde pomieszczenie miało swój regulator tobez sekudny zastanowienia wybieram opcję drugą. :wink:

Tu podałeś kolejny powód dla którego idę tak mocno w automatykę, ale to już temant nie o podłogówce. :wink:

Jeśli odpowiada Ci powiedzmy 21’C na całym piętrze to nie musisz już nic robić. Ja sobie podzieliłem wszystko na 4 strefy bo lubie np. w lazience trzymać 23’C, w sypialni 19’C, a u dzieci ze 21’C, a salon z kuchnią to typowe 22’C.

Przerost formy nad treścią? Może. Czy po dwóch sezonach 3 z 4 stref będą miały zawsze te same nastawy? Pewnie tak, czas pokaże. :wink:

LOXONE ma to fajnie rozwiązane i mimo bezwładności podłogówki twerdzą, że potrafią to ogarnąć i zminimalizować straty związane z ogrzewaniem nieużywanych pomieszczeń.

1 polubienie

ja mam sterownik w każdym pokoju. Miałem kupione TADO i chciałem wszędzie wysterowywać wszystko automatycznie, ale zmieniłem na sterowniki wired takie proste z wyświetlaczem i tyle. Nigdy tego nie zmieniam :stuck_out_tongue:
Gabinet, łazienka, pokój synka, sypialnia. Wszystko ma swoje temperatury, ale nawet jak ustawiłbym sobie żeby w dzień było X, a w nocy Y to o ile X>Y to i tak nic mi nie da za bardzo bo zanim się coś schłodzi to minie sporo czasu. Czyli np jakbym miał 26 stopni bo jestem świrem i chcę mieć nagle 21 to kilka dni później już tyle będzie :smiley:

1 polubienie

I dlatego, w przypadku podłogówki smart funkcje mają niewielki sens :slight_smile:

Smart opcje przy podłogówce nie są po to aby 10x na dzień zmieniać temperaturę. :wink:

Dobry system jest świadomy jak działa podłogówka i nie ustawia temperatury 5min przed czasem.

Tak tak, ale to nadal jest bez sensu bo sam system nie będzie wiedział o Tobie nic w takim horyzoncie powiedzmy tygodniowym. Wyjścia / wejścia itd nic nie dadzą, a jak jedziesz na wakacje to masz holiday mode i tyle :slight_smile:

A ogrzewanie włącza się dzień przed powrotem i jest git. Ogrzewa się zawsze szybciej. Gorzej z chłodzeniem. Dlatego ja mam tez klimatyzację, która w zimę czasem tez działa.

Ja widzę jeden plus sterowania podłogówką przez internet. Jeśli wyjazd ci się wydłuża lub skraca to możesz przedłużyć/skrócić tryb wakacyjny.

No tak to polecam automatyzować piec. One button to rule them all :slight_smile: taniej wyjdzie i mądrzej.

Kluczem do automatyzacji nie jest obudować się czujnikami, tylko kluczem jest robienie tego mądrze. Ja mam w domu 12 termostatów i na zrobieniu mądrze systemu spokojnie w kieszeni zostało 4000 pln na samych tych zabawkach :slight_smile:

Ja nie robię tak, że tylko skupiam się na podłogówce. Trochę robię to przy okazji, koszt przy całym systemie z LOXONE jest właściwie znikomy.

A nawet jak bym trzymał taką samą temperaturę w całym domu to zawsze fajnie mieć jakieś minimum, którym będzie można sterować i które będzie mi generować ładne statystyki. :wink:

Ja nie mam pieca/pompy więc z tej strony sobie nie po steruje.

Spoko spoko. Całe systemy jakos do mnie nie przemawiają, chociaż teraz bym może grentona postawił i zrobił rozdzielnice 1.8m na 1m oraz poprowadził do każdej puszki ethernet. Wszędzie gdzie się da to ethernet. Nawet do lamp plus kilka zaszpachlowanych w różnych częściach sufitu just in case

Tak właśnie zrobiłem, rozdzielnica 4x24 i skrętka pociągnięta wszędzie gdzie się da, każde gniazdko i każdy punkt świetlny.

Cały czas rozważam czy wziąć Grenton-a czy Loxone i póki co jest 80% do 20% za rzecz Loxone, wszystko wyjdzie w praniu. :wink:

Grenton lepiej się chyba integruje z home assistantem z tego co wiem. Poza tym systemami to nie ma większych różnic. Najważniejsze to mieć wszystko. Rozdzielnicy oraz mnóstwo ethernetow. Najlepiej nawet dwa :slight_smile: ja przez to, że nie dopilnowałem tego bo mieszkałem 1300km od budowy to nie mam i przez to musiałem podkuwać puszki zeby powsadzać moduły zigbee. Na pewno lepiej mieć wszystko w jednym miejscu. Potem sobie będziesz mógł zmienić bez problemu system

Zapomniałem wspomnieć, że wszędzie głębokie puszki. Ktoś jeszcze w ogóle montuje te zwykłe?

Ja mam jakieś 2500 km do remontowanego domu. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Teraz mając infrastrukturę mogę przebierać w opcjach. Mnie bardziej niż integracja z HA interesowała by mnie integracja z HomeKit. Niestety chyba ani Grenton ani Loxone nie ma nic natywnego, no ale to nie w tym wątku.

Źle myślisz, ale jeszcze o tym nie wiesz :stuck_out_tongue_winking_eye:
Ostatnie co chcesz mieć to vendor locka w domu. HomeKit dzisiaj jest fajny, a jutro może być chujowy. HomeAssistant daje Ci swobodę integracji z czym chcesz. Mając home assisttanta masz i HomeKit i Google Dom czy co robie wymyślisz

1 polubienie

Ja w homekit, a co za tym idzie dostęp przez Siri mam do czegokolwiek - np otwieram auto, sprawdzam dzienną produkcję fotowoltaiki czy sprawdzam transfer na ubiquiti.

Czy myślisz, że którakolwiek z tych rzeczy jest dostępna w HomeKit? :smiley:

Jak bym się bał vendor lock-a to bym w ogóle nie myślał o Granton czy Loxone, jednak do tych paru rzeczy fajnie jakby bylo natywne wsparcie do HK.

HA jest spoko, nawet zastanawiam się nad ich nową zabawką, Amber, mimo, że mam wiaderko malinek, które mogłybym wykorzystać do HA, no ale ja to ja. :wink:

Z drugiej strony mimo, że fajnie by było mieć wszystko w jednym miejscu to nie wiem czy sterowania ogrzewaniem nie chciał bym załatwić takim TECH-em lub czymś innym. Takie tam nie trzymanie wszystkich jajek w jednym koszyku.

Zwłaszcza, że do ciepła z MPEC chcę dodać solary, które przy podłogówce powinny załatwić mi wczesną jesień i wiosnę.

Podłogówkę mam tak zrobioną, że wodę mogę grzać czym kolwiek i w sumie do jakiejkolwiek temperatury, a resztę załatwia pompka i mieszalnik, na którym na tą chwilę nastawy zadaję się ręcznie(ale czy to taki problem przy podłogówce?).

W sumie powiem Wam, że przy anhydrycie i fakcie, że rurki mam dość gęsto rozmieszczone jak na typowe polskie standary to czas reakcji podłogówki bardzo mnie pozytywnie zaskoczył.