Ogrzewanie podlogowe

Cześć, zbliża się sezon grzewczy. Pomyślałem że zbadam temat odgrzewania podłogowego a właściwie jego “zmądrzenia”. Jest jakiś prosty sposób na założenie w nieinwazyjny sposób podlogowki? Chodzi mi o założenie głowicy Smart na listwę powrotu. Jeśli tak to jaka polecacie?
I czy to ma sens w ogóle? Szafka że zdjęcia jest w szafie w przedpokoju i obsługuje cały dół domu.

2 polubienia

U mnie jeszcze przed “zmądrzemiem”. :wink:

Ja brałem pod uwagę tylko system z TECH-a(https://www.techsterowniki.pl/) dlatego mam wszędzie pociągniętą skrętkę do regulatorów pokojowych. Można oczywiście załatwić wszystko bezprzewodowo, ale ja i tak wymieniałem całą instalację więc jedna skrętka więcej czy mniej nie robiła mi różnicy.

Dalej myślę nad TECH-em tylko, że na 90% domową automatykę będę załatwiał za pomocą LOXONE, a oni też mają ciekawy system do podłogówki(Automatyczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym | Loxone) więc jeszcze mam nad czym główkować. :wink:

Mam 4 strefy(4 regulatory pokojowe, po 2 pętle na strefę, tylko w łazience 1 pętla) i moim zdaniem posiadanie jednego regulatora na całe mieszkanie czy to przy grzejnikach czy przy podłogówce to bardzo słaby pomysł.

Wszystko załatwisz bezprzewodowo. Z tego co widzę to masz 5 pętli, jedna na pomieszczenie? Jeśli tak to dużo by to ułatwiło, po prostu jeden regulator na pętle/pomieszczenie. Ewentualnie jak nie chcesz szaleć ze strefami to chociaż zrób 3 strefy: łazienka, salon/kuchnia, pokoje, ale to zależy jak masz pętle zrobione.

Jedyny słaby punkt Twojej szafki to brak miejsca na sterownik, np. taki: L-4 Wi-Fi - Bezprzewodowo - przewodowy sterownik siłowników termostatycznych z wbudowanym modułem WiFi - TECH Sterowniki, który nie wygląda źle nawet jak by miałby być na zewnątrz.

No jasne. Polecam listwę zasilająca Zigbee salusa + elektrozawory normalnie zamkniete + home Assistant lub jeśli w ekosystemie to ich bezprzewodowe termostaty, ewentualnie przewodowe jak masz zbiegające się do rozdzielacza kable

@tomasz burdel masz w tym rozdzielaczu sakramencki. Ogarnij to bo jak będziesz miał awarie to może być zonk. Odpukać w niemalowane

Tu przykładowa listwa

Natomiast jeśli chodzi o bezwładność podłogówki to osobiście nie widzę zastosowania usmartnowiania. Smartne mam sterowanie pieca i ewentualny tryb włączany z home assistanta jako holiday mode. Wyłączenie ogrzewania na podłodze powoduje, ze w domu temp o 1-2 stopnie spada mi w 2 dni :slight_smile:

Przy otwieraniu okien nawet nie warto tego wysterowywac bo i po co. Otwarcie okna na godzinę powoduje, ze woda w obiegu spada o 0.5 st może

1 polubienie

Mam panel sterownika na jednym poziomie gdzie jest podłogówka. On mierzy temperaturę i ma ustawione poniżej jakiej wartości ma sie załączyć. To wszystko dzieje sie w komunikacji z piecem. Co tu jeszcze u-smart-awiac?
I czy nawet jesli to czy takie inteligentne będzie ze piec to zrozumie? Czy przypadkiem wtedy nie spowoduje ze piec może działać za większe € przepadając niepotrzebnie paliwo?

1 polubienie

Bo to nie jest skończone, nic tam jeszcze nie ma poza wodą w obiegu. Nie ma żadnej automatyki, siłowników, połaczeń. :wink:

Ta bezwładność to dla jednych zaleta, a dla innch przekleństwo, ale jak już człowiek się jej nauczy to jest bajka.

Ja idę mocno w automatykę i prawdopodobnie zainstaluje też pogodynkę co w połączeniu z moim żródlem ciepła jakim jest MPEC sprawi że wszystko będzie totalnie bezobsługowe. Nie twierdzę, że każdy powinnień zrobić tak samo, ale mieszkając w domu z jednym regulatorem na 3 piętra i mieszkając w domu gdzie każde pomieszczenie miało swój regulator tobez sekudny zastanowienia wybieram opcję drugą. :wink:

Tu podałeś kolejny powód dla którego idę tak mocno w automatykę, ale to już temant nie o podłogówce. :wink:

Jeśli odpowiada Ci powiedzmy 21’C na całym piętrze to nie musisz już nic robić. Ja sobie podzieliłem wszystko na 4 strefy bo lubie np. w lazience trzymać 23’C, w sypialni 19’C, a u dzieci ze 21’C, a salon z kuchnią to typowe 22’C.

Przerost formy nad treścią? Może. Czy po dwóch sezonach 3 z 4 stref będą miały zawsze te same nastawy? Pewnie tak, czas pokaże. :wink:

LOXONE ma to fajnie rozwiązane i mimo bezwładności podłogówki twerdzą, że potrafią to ogarnąć i zminimalizować straty związane z ogrzewaniem nieużywanych pomieszczeń.

1 polubienie

ja mam sterownik w każdym pokoju. Miałem kupione TADO i chciałem wszędzie wysterowywać wszystko automatycznie, ale zmieniłem na sterowniki wired takie proste z wyświetlaczem i tyle. Nigdy tego nie zmieniam :stuck_out_tongue:
Gabinet, łazienka, pokój synka, sypialnia. Wszystko ma swoje temperatury, ale nawet jak ustawiłbym sobie żeby w dzień było X, a w nocy Y to o ile X>Y to i tak nic mi nie da za bardzo bo zanim się coś schłodzi to minie sporo czasu. Czyli np jakbym miał 26 stopni bo jestem świrem i chcę mieć nagle 21 to kilka dni później już tyle będzie :smiley:

I dlatego, w przypadku podłogówki smart funkcje mają niewielki sens :slight_smile: