Ogrzewanie podłogowe

Solary czy fotowoltaikę? Efektem będzie grzanie czy produkcja prądu?

Co do vendor lock to bardzo przesadzasz i chyba zawracasz obiektywizm, ale wolnoc Tomku :slight_smile:

Co ma modul logiczny, który działa pod aplikacją X, ale integruje się z czymkolwiek a co innego wymuszenie np na tobie korzystania z głośnika X czy telefonu Y.

U mnie panele raportują się w aplikacji SolarEdge plus ściągam dane po api, w home Assistant buduje wykres dla produkcji, informacja ta jest dostępna w Siri, która umie powiedzieć ile wyproduwałem np dziś czy w tym mc. W dodatku planuję zakup termy dodatkowo, aby całkowicie przestać zużywać gaz na wodę. HA będzie sterował logiką. Produkcja PV > niż zapotrzebowanie + górka to dawaj termę.

1 polubienie

Ja jestem z tych co jak mówi solary to ma na myśli grzanie wody, a panele to panele. :wink:

Też mam plan aby być mocno niezależny. Jest to dla mnie ważniejsze niż czas zwrotu z inwestycji, dlatego mam już miejsce pod baterię i zbiornik ~1000l.

Zapytałbym o SolarEdge ale to temat i podłogówce. :sweat_smile:

Ja nie mam solarów, mam fotowoltaikę. Solarów nawet nie brałem pod uwagę bo to dla mnie technologia z przeszłości :stuck_out_tongue:

Mam podobnie - jedyną opcją jaką biorę pod uwagę jest fotowoltaika i z niej zasilanie grzałki która by była w bojlerze (jako grzanie wody poza sezonem + awaryjne).

Plan mam taki aby znaleźć jakiś ~1000l zbiornik do którego mógłbym podłączyć minimum 2, a idealnie by było 3 źródła “zasilania”, i wtedy miałbym opcję aby spiąć MPEC, kolektory i grzałkę w jednym miejscu i przełączać w razie potrzeby.

Jedno jest pewne, jak już chyba wspominałem na tym forum kilka razy, do kopciucha nie wrócę… :wink:

Panie weź se to przemysł. Gdyby to był kod to bym powiedział, że jest to spaghetti code :stuck_out_tongue: wsadź sobie nawet 5000l i wielka grzałkę. Przecież możesz to z prądu grzać.

Kto mówi o kopciuchu. Masz gaz, pompę ciepła. Ja mam gaz i mi dobrze. Kumple mają pompę ciepła i w sumie jeden ch… sam teraz bym chyba pompy nie chciał mając gaz, a to dlatego, że piec do gazu na UPSie pociągnie mi i tydzień bez prądu, a w razie awarii pieca terma na ciepła wodę + mam klimatyzację z funkcją grzania :slight_smile:

Gaz to w sumie też “kopciuch”. :slight_smile: Po za tym o gazie to mogę u nas pomarzyć.

Myślałem, też o pompie gruntowej, a może pójdę w jeden z tych pieców elektrycznych, w sumie ciekawe to wygląda.

Mój płaski dach to tylko jakieś 90m2 w tym komin, więc co do tych kolektorów też nie jestem pewny bo na pewno paneli nie chce na gruncie.

Moi Drodzy, mam pytanie związane bardziej z piecem gazowym niż z samą podłogówką (którym jednak zasilam podłogówkę i ogrzewam wodę użytkową).
Ile energii elektrycznej w kWh zużywają Wasze piece dziennie / tygodniowo / miesięcznie?
Ja prowadzę pomiary od niespełna miesiąca i właściwie niezależnie od ustawień wychodzi mi około 2kWh na dobę. Do pomiarów zużycia energii używam Gosund SP111.

Moje obecne ustawienia:

  • ogrzewanie podłogowe ustawione na 19 stopni od 4:30 do 7:30,
  • ogrzewanie wody użytkowej do 45 stopni od 5:00 do 23:30,
  • maksymalna temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym (potem dopiszę bo nie pamiętam a teraz mam serwisanta i nie mogę włączyć pieca).

Piec: Buderus Logamax Plus GB172-24T50-23

Bo zużycie energii w 99% (statystyka z d*py) zależy od strat- czyli zapotrzebowania budynku i pogody

Żeby maksymalnie wycisnąć z korzyści kotła kondensacyjnego, im niższa temp na zasilaniu(a w zasadzie powrocie) tym lepiej (ale przy podłogówce raczej nie grzejesz powyżej 50 st)

Możesz ograniczyć moc kotła, ale wtedy będzie dłużej grzał żeby dostarczyć taka sama energię

Najlepiej to oddaje wykres

U mnie, mieszkanie 85 m, stała temp 22, Ok 140 m3 czyli Ok 1500 kWh

Edit 2

:crazy_face: Ok mocy elektrycznej? Dobowo nie wiem ale kocioł ma max zużycie Ok 100W ale dziennie pracuje Ok 10h wiec 1kWh