Oczyszczacz powietrza

Dzięki @Tadek. Tak zrobię - 1x3c i 1x3h. :slightly_smiling_face:

1 polubienie

W majówkę podjęta została decyzja na Sharp UA-HD40. Teraz tylko czekam aż mama sprawdzi gdzie ma kupony do euro czy innego sprzedawcy.

1 polubienie

No i kupiłem oczyszczacz od Siajomi 3C. Włączyłem i zarówno w sypialni, jak i salonie z aneksem mam na zielono (0.01-0.03). I tak kminię czy coś źle mi mierzy, czy ten startowy filtr do bani, czy może faktycznie tak super czysto mam w tym mieszkaniu. :sweat_smile:

Jest ciepło, więc nie ma skąd być zanieczyszczeń smogowych. U mnie w takim okresie oczyszczacz też pokazuje między 1 a 5. Spróbuj przypalić coś na patelni, będziesz miał takie cuda:

3 polubienia

w starszych oczyszczaczach (z czujnikiem optycznym, nie laserowym) wystarczyło psiknąć jakimś sprayem w okolicy urządzenia i już się triggerował na najwyższe obroty, podobnie jak wystarczało przystawienie świeczki w pobliże czujnika

Co do oczyszczaczy Xiaomi zaś ogółęm, to wielokrotnie bywały krytykowane za to, że w Europie normy smogu są dużo niższe niż w Chinach/Azji i czasem, mimo że powietrze wcale czyste nie było, to czujniki wg. Xiaomi wskazywały, że jeszcze jest świetnie i nie uruchamiały wiatraków będąc w trybie auto…

A jak to jest z sierścią zwierząt czy kurzem? Tryb automatyczny to wychwyci czy asekuracyjnie lepiej ręcznie? W ogóle czy ten fabryczny filtr ogarnia takie rzeczy?

nie mam żadnego sierściucha, ale oczyszczacz nie ma takiej siły ssania, żeby zaciągać włosy czy sierść (a nawet jeśli ma, to przed filtrem jest wszak jeszcze obudowa, która je zatrzyma)

Na filtrze potrafi się za to zebrać sporo kurzu, który dobrze jest zebrać odkurzaczem co parę tygodni. Kurz natomiast nie jest traktowany jako zanieczyszczenie powietrza per se, więc od większej jego ilości w powietrzu nie włącza się automatycznie mocniejsze filtrowanie - prawdopodobnie ma za duże cząsteczki dla czujnika i ma to sens, bo korzystniej żeby wyłapał to co niewidoczne, a bardziej szkodliwe

3 polubienia

Mój ma laserek :sunglasses:

Kurz łapie, ale nie ma rewelacji. Nie zastąpi przecierania szmatką. Do futra lepiej mieć odkurzacz samojezdny. Nie ma szans, by wciągał futro, jest za ciężkie.

Fabryczny filtr jest całkiem niezły, jest to standardowa HEPA używana w odkurzaczach.

3 polubienia

Jeśli ktoś z was używa opcji nawilżania to radzę po zakończonym sezonie zrobić dokładny przegląd oczyszczacza.Dzisiaj zauważyłem że z mojego zaczął wydzielać się zapach stęchłego powietrza i po rozebraniu części odpowiedzialnej za nawilżanie okazało się, że na dnie zebrał się szlam który był tego przyczyną i musiałem tą część dokładnie oczyścić. Przy okazji okazało się, że jakimś cudem zebrało się tam całkiem sporo kurzu mimo że znajduje się ona za filtrem :expressionless:

a to nie jest tak, że nawilżacze (czy to stand-alone, czy to wbudowane) powinno się czyścić/odkamieniać bardzo często, a nie po sezonie i do tego wlewać filtrowaną wodę? Bo to na kamieniu się najwięcej drobnoustrojów mnoży, więc im go więcej, tym gorzej…

w sumie nie mówiąc o tym, że wodę powinno się wymieniać, a nie dolewać, więc przy takiej wymianie aż się prosi o doraźne czyszczenie za każdym razem…

1 polubienie

Przewrotnie odpowiem: zależy jakie nawilżacze.

1 polubienie

Faktycznie, optymalnie byłoby używanie wody destylowanej, tylko że w sezonie zimowym gdy wilgotność spada nawet do 20% 5 litrowy baniak może ci zejść nawet w jeden dzień, więc nie nadążyłbyś z ich dowozem, nie mówiąc juz o tym że trochę to kosztuje.

Again: zależy jaki nawilżacz. Destylowana do ultradźwiękowych, zwykła do ewaporacyjnych. I w zależności od rodzaju filtrów albo regularne mycie albo wymiana (np. dyskowe nie wymagają wymiany filtrów w ogóle).

taniej wyjdzie filtr RO :wink:

Albo wieszasz ceramiczny pojemnik na kaloryferze :smiley:

1 polubienie

To nie działa kompletnie. Kupiłem kiedyś 10 takich pojemników i wynik był taki że tylko topiły się w tym owady. :joy::joy:

Ja pamiętam wieszanie mokrych ręczników, zimą, na kaloryferach. Co do czyszczenia, to w ewaporacyjnym, dyskowym, Xiaomi zaleca co kilka dni.

1 polubienie

Przymierzam się do niego. Polecasz?

U mnie to raczej osuszacz byłby przydatny. Ale rodzice używają i są zadowoleni, kumpel też. Robiłem research kiedyś i jest bardzo dobry, szczególnie druga wersja (ta wtedy była najnowsza).

2 polubienia

Czyli klima :wink: