Nowy telefon

Szanowni forumowicze,

potrzebuję Waszej pomocy w wyborze telefonu. A gdzie, jak nie tutaj, znajdę grono kompetentnych osób…

2017-04-20 (minęły właśnie 3 lata) kupiłem Samsung Galaxy S7 32GB. Wcześniej miałem iPhone 5C 8BG i na Samsunga przesiadałem się tylko i wyłącznie ze względu na mały rozmiar pamięci.
Z Samsunga jestem zadowolony, ale po 3 latach niestety jest w stanie agonalnym:

  • nie działa złącze mini-jack, przez co muzyki / podcastów słucham za pomocą iPod Touch 5gen (czyli męka, oj wielka męka)
  • bateria, która ledwo ciągnie
  • popękane plecy, przez co naprawa w/w gniazda i baterii wiąże się również z wymianą pleców (czyli koszty)

Czas na coś nowego…

Na czym mi zależy:

  • Samsung kupiony za 2099 zł i za podobną cenę chciałbym nabyć coś nowego
  • Aparat fotograficzny - może być 1, ale jakość zdjęć jest decydującym elementem i na tym najbardziej mi zależy
  • Możliwość nagrywania w 4K
  • Optyczna stabilizacja obrazu (może być tylko w 2k / 1080p)
  • Możliwość rozszerzenia o kartę SD, a przy braku takiej opcji min. 128 GB w telefonie

Co super byłoby mieć:

  • IP67
  • Kompaktowy rozmiar… mój obecny Samsung Galaxy S7 ma 5.1" i to jest rozmiar idealny dla mnie, także nie ukrywam, że super byłoby mieć coś niewiele większego (bo to raczej w tą stronę idzie)
  • Fajnie, aby trochę ze mną wytrzymał… Z racji uprawianego sportu (downhill / fr) i lenistwa, często tel. mam przy sobie w momencie szorowania cielskiem po korzeniach - dotychczasowy S7 wytrzymał ze mną 3 lata ciorania i zniszczyła mi go dopiero córka, upuszczając na mięciutkie, drewniane panela z około 1m wysokości :slight_smile:

Na czym mi nie zależy:

  • Ekran - czy jest to IPS, czy OLED - bez różnicy
  • Bateria - czy trzyma 16 godz. czy 30 godz. - bez różnicy
  • Ładowanie indukcyjne
  • Obiektywach zoom / makro / itp.
  • Logowaniem za pomocą twarzy
  • Emoji i wszystkich tego typu zabawkach

Pomożecie?

Od razu zaznaczam - iPhone SE 128 GB + przejściówka ze złącza Lightning na gniazdo słuchawkowe 3,5 mm to koszt 2488 zł, czyli już przekraczam budżet - sprawdzałem, bo brałem pod uwagę :slight_smile:

A trochę głupio będzie kupować po raz kolejny S7, bo i taką opcję sprawdzałem :slight_smile:

Dzięki!

Tylko, że to chyba najlepsza opcja w tym wszystkim, co teraz jest na rynku… Tak serio i autentycznie. Ja wiem, że to nie jest “tanio”, ale jak weźmiesz pod uwagę, że to telefon na zdecydowanie więcej niż 3 lata, to robi się to naprawdę niezły deal. Ja bym to rozważył, spróbował dorzucić grosza. Może trochę poczekał, ale wziął coś, co będzie już bardzo dobre i wystarczy na dłużej.

Jeśli nie chcesz czekać, to w cenie 2k można znaleźć OnePlusy, która są OK i chyba spełnią Twoje wymagania w kwestii nagrywania. Tylko tutaj trzeba poczekać na cebulkę, bo można wtedy wyrwać go tanio (przykład: https://zeropln.antyweb.pl/promotion/oneplus-7t-8-128-gb-1999-zl ) - niestety, są to telefony już duże…

5 polubień

Orzech - dzięki!

Tylko widzisz - z tym dorzucaniem grosza, to temat jak z Twoim wyborem TV :slight_smile:

OnePlus - z tego co czytałem / słuchałem - tam aparaty nie są najlepszych lotów. Plus rozmiar, który w zasadzie je przekreśla.

Prawdopodobnie skończę z iPhone SE, jeżeli nie uda się znaleźć czegoś innego, ale - tutaj prośba o brak linczu - przyzwyczaiłem się do Androida… I choć moja droga była od iPhone 3G > iPhone 5C > Galaxy S7, czyli zaczynałem od Apple, to jednak Android ma więcej zalet dla mnie (jako urządzenie). Do tego pracuję na Windows, choć Mac Mini jest również na pokładzie (i nie cierpię go - używam, gdy pracodawca mnie przymusi).

Mimo wszystko, jeżeli znacie jakieś tel. które choć trochę zbliżają się do MUST HAVE i ceny - będę wdzięczny za chociażby nazwy / modele - sam już dalej poczytam / zrobię rozeznanie.

Przy okazji - podziwiam wszystkich tych, który wydają 3-5 tyś (czy więcej) na telefony… I to np. co rok / półtora. Szczerze - podziwiam Was :slight_smile: Sam jestem z branży IT, która radzi sobie całkiem dobrze pod względem zarobków (+ nie wiem, jak u Was, ale ja w czasie pandemii mam 3x więcej zleceń, bo wychodzi na to, że korpo nie potrafi z domu :slight_smile: i zlecenia płyną do ludzi w tym zaprawionych - czyli samo-zatrudnionych), także nie byłoby problemu kupić i jakiegoś flagowca w dniu premiery, ale nie wyobrażam sobie wydania takiej gotówki na telefon. Jak Wy to robicie?! Jak tłumaczycie sami przed sobą taki zakup? :slight_smile:

Jasne, zupełnie to rozumiem. Akurat tutaj dorzucasz 25% kwoty, a nie - jak mi rekomendowano - 100% :smiley:

Narzędzie pracy więc nie lubię oszczędzać na czymś, z czego korzystam codziennie…

3 polubienia

Narzędzie pracy… E-he :slight_smile:
Nie można tej samej pracy wykonywać na iPhone 6 / 6S / 7 / 8? :slight_smile:
Ale powiedzmy, że rozumiem… Powiedzmy, że jestem w stanie “łyknąć”.

Może i można :slight_smile: ja np. lubię mieć też przy sobie dobry aprat, a iPhone tym dla mnie jest - to mój główny aparat. Zresztą telefon wymieniam co dwa lata (pewno w tym roku odpuszczę)… Ale to takie moje zachcianki są głównie. Mogę sobie na to pozwolić, to sobie pozwalam, taka nagroda za to, że nie rzuciłem wszystkiego w cholerę i nie pojechałem wypasać owiec w Bieszczady.

Podrzucę S10e pod rozwagę. Bez problemu do dostania za 2000, jeśli poczekasz chwilę i ustawisz alert na pepper.pl. Od ręki wg ceneo za 2300.
Niby ma 5.8 cała, ale przez malutkie ramki, jest tylko 2mm szerszy i wyższy niż SE.
Ma mini Jacka, IP67, flagowy aparat samsunga z trybem nocnym i szerokim katem.

4 polubienia

Ostatnio koledze z takim budżetem jak ty masz poleciłem OnePlus 7T i jest z niego bardzo zadowolony - przede wszystkim z turbo szybkiego działania, ale też i z aparatu. Jeżeli chcesz robić jeszcze lepsze zdjęcia to wrzucasz GCam i masz drugą aplikację do strzelania fotek.

To ja moze doradze uzyc wykalaczki w gniezdzie micro USB tego S7. Jesli jest tylko zatkane farfoclami, to po naprawie bedzie w pelni sprawne. Dzieki temu byc moze uda ci sie odzyskac z niego pare zl wiecej i starczy na przejsciowke :wink:

Shufflecasty gadaja ze S10e to dobry wybor, widze ze 2400, czyli podobny przedzial cenowy.

Ja bym kupił Google Pixel 3 128GB. Wiem, że to nisza i nikt tego nie chcę ale ja używam tylko Pixeli (wcześniej Nexusów) i zawsze jestem zadowolony.
Na dziś to już trochę staroć i to nie tak tani staroć więc się pewnie nie zdecydujesz ale w temacie aktualizacji i (jak dla mnie) bezawaryjności to dla mnie po prostu as.
Przy okazji dodam, że dziś mi się zepsuł kolejny iPhone. Tym samym 100% posiadanych przeze mnie iPhonów się zepsuło. A to jest już mój 5 telefon od Apfel jeśli dobrze liczę.
A linczujcie mnie - NIE POLECAM ŻADNEGO IPHONE’a!!!

1 polubienie

jeśli telefon Ci upadnie i zbije się szybka to on Ci się nie zepsuł i to nie jest wina Apple :wink: :smiley:

A co Ty z tymi telefonami robisz? Ja jestem w stanie odpalić swojego iP 3gs i będzie działał (sprawdzałem rok temu).

Sprawdzam na nich maile i dzwonię. Wszystkie zepsuły się po mniej niż roku użytkowania. Główne awarie to padnięta płyta główna. Padają też wyświetlacze i głośniki.
Nigdy żadnego nie stłukłem.

Nokia 3310i

1 polubienie

Hmmm, albo któryś z mniejszych Pixeli, albo iPhone SE.

1 polubienie

Cały Twój wpis wyglada mniej więcej tak:
Ty w Empiku do sprzedawcy: „Chciałbym kupić film. Musi być z Leo i Kate w rolach głównych, musi być o tonącym statku i dobrze by było, gdyby była w nim jeszcze góra lodowa. Ale to nie może być Titanic, bo moj budżet wynosi 21zł, a Titanic kosztuje 24.90 Co innego mi pan poleci?”

Odłóż te cztery stówki i bierz SE.

Weź pod uwagę, że Samsung się na Ciebie wypiął już dwa lata po premierze telefonu. Sprawdziłem. Telefon z 2016, a ostatnią nową wersje Androida dostał w 2017 (źródło)
Dla porównania iPhone z 2015 roku (6s) nadal dostaje nowe oprogramowanie, a jeśli zakładamy, że odpowiednikiem Samsunga z 2016 jest iPhone z 2016 (7), to jeszcze pewnie i iOS15, i iOS16 siódemka dostanie. O iOS 14 nawet nie mówię, bo pewnie i 6s się załapie na jesieni.
Skoro kupujesz telefon na trzy lata, to pomyśl o tym w ten sposób: te 389zł to 11zl miesięcznie różnicy. Albo 35gr dziennie.

Jasne, zostaje Ci jeszcze jakiś stary/słaby Pixel albo OnePlus, ale nie dość, że performance będzie do bani (już dziś, a pomyśl co będzie za 2-3 lata), to dodatkowo oba kręcą mierne wideo i z tej dwójki tylko Pixel robi dobre zdjęcia.

13 polubień

Rozumiem, że używasz Pixela i swoją tezę podpierasz doświadczeniami, tak?

@JakubD Najważniejsze to żebyś zastanowił się czy wolisz iOS czy Androida. Kompaktowy rozmiar nie daje Ci zbyt dużego wyboru ale powiem Ci, że przy downhill/fr/enduro (witaj w klubie) Pixel świetnie mi się sprawdza. Nawet jak po dzwonie trzeba mnie składać, telefon trwa w najlepsze. Nie wiem czy używasz na rowerze akcesoriów typu licznik (garmin/polar), kamerki (GoPro), pulsometru. Jeśli tak to oprogramowanie tych sprzętów i sprawność synchronizacji działą NIEPORÓWNYWALNIE lepiej na iOS.

Bazując na powyższych poleceniach wybierałbym faktycznie pomiędzy:

  • Pixelem 3 (opcjonalnie 4 jak się uda kupić w promce ale szczerze mówiąc to nie warto go kupować),
  • iPhone SE,
  • i… ewentualnie jakimś LG. Problem z LG polega na tym, że to duże telefony ze spieprzonym softem producenta (launcher to ZŁO!!!). Nie można im odmówić wytrzymałości.

1+ bym w ogóle nie rozważał bo to cholernie duże telefony.

Nie. Ale za takie pieniądze do kupienia jest tylko Pixel 2/3 (stary) lub 3a (słaby). A kolega kupuje telefon na lata, więc kupowanie starego/słabego sprzętu byłoby błędem, kiedy można w tej cenie dostać rakietę. Dodatkowo zależy mu na dobrym wideo, a wszystkie filmy nagrane Pixelem, które widziałem jednoznacznie pokazują, że to nie jest ich najmocniejszą stroną.

Luzik, Panie. Ja nie mam nic ani do Pixela, ani do Samsunga. Po prostu wydaje mi się, że w tym konkretnym wypadku iPhone SE będzie najlepszym wyborem. Jak pogrzebiesz na forum to nawet znajdziesz mój wpis polecający komuś Motorolę. Nie nienawidzę telefonów z Androidem. Nie interesują mnie i tyle.

4 polubienia

Ok, dzięki wszystkim za porady.

Poczytałem, pooglądałem. Na chwilę obecną Samsung Galaxy S10e. Cenowo nieco tylko przekracza zaplanowany budżet, ale ma w zasadzie wszystko, czego potrzebuję.

Co do Apple - jednak ssie. I to ssie po całości. Słuchawki - muszę dokupić przejściówkę. Chciałbym zgrać coś na szybko z karty SD - muszę dokupić przejściówkę. Mam coś przerzucić z USB - nie zgadniecie - przejściówka. Za dużo tego… Dla osób, które mają już takie zestawy i są zanurzeni w eko-systemie - OK, ale dla kogoś, kto w niego wchodzi, próg wejścia jest wysoko powyżej ceny tel.

@TReznor - Pixel 3 - za drogi. Pixel 3a, jeżeli taki miałeś na myśli - wygląda super, zwłaszcza plastik, zamiast szkła + cena. Jednak jest nieco za bardzo okrojony + ma za mało pamięci (64 GB).

@piotrek69 - widzisz, ja gdy kupowałem S7, wiedziałem czym jest, jaki ma system, jakie funkcje i na takiego się zdecydowałem… To, że nie dostawałem aktualizacji do najnowszego oprogramowania nie bolało (i nadal nie boli) mnie zupełnie. Aktualizacje zabezpieczeń dostaję nadal - to wystarczy. W teorii powinno być tak, że telefon w dniu zakupu powinien być kompletnym urządzeniem - i aktualizacje nie powinny być zupełnie potrzebne (w teorii). Gdyby nie to, że obecny telefon po prostu się rozpada, nadal bym pewnie używał S7, aż do zabicia baterii.

Raz jeszcze - dzięki za podpowiedzi i wskazanie modeli!

2 polubienia

W takim wypadku pełna zgoda - iPhone nie jest dla Ciebie. Ja ostatni raz używałem z telefonem słuchawek kablowych w 2016 roku, a pozostałych dwóch problemów/potrzeb nie zaznałem w życiu nigdy.

Życzę w takim razie powodzenia w poszukiwaniu odpowiedniego dla Ciebie Androida. Daj znać, jak podejmiesz ostateczna decyzje - pewnie pare osób to zaciekawi.

5 polubień

Serio? To już nie dodają podstawowych pchełek do pudełka?
Czy mówisz o swoich słuchawkach? W 2020 katujesz się słuchawkami na sznurku?
Co co SD/USB - jeżu, ostatni raz takie wynalazki miałem w rękach z 15 lat temu, ktoś jeszcze tego używa?

2 polubienia