Nowy monitor

Posiadam MacBook Pro (mid-2015), planuję zakup monitora jako (2nd display).
Który z tych wybrać, będzie używany do kodowania, streaming/oglądanie NBA i NFL, mała grafika. Nie gram, więc nie potrzebuje 144hertz.

Jest jeden monitor LG, który dostaje naprawdę niezłe noty LG 27UK-850
Idealny partner do maca mini, ale tu nie ma większego znacznia :slight_smile:
Jedna wada Twojego komputera - będziesz miał pełne 4K w 24Hz z tego co widzę. Tylko do filmów (produkcje kinowe) oraz naprawdę wolna edycja typu kod.

niestety, ale żeby uciągnąć 4K w 60Hz potrzebny jest nowszy komputer.

Tylko 24Hz, mam 2 garty graficzne.
AMD Radeon R9 M370X 2 GB
Intel Iris Pro 1536 MB

1 polubienie

Nie no spoko, piszę tylko to co widzę tu:
https://support.apple.com/kb/sp719?locale=en_US

Może jak zastosujesz thunderbolta to będzie lepiej

OK, dzięki za info.

4K w 60 Hz przez DisplayPort jest obsługiwane w Macbookach Pro od 2013 roku.

1 polubienie

a no to luzik

A który z tych monitorów byś polecił?

Żadnego z nich nie sposób polecić. Te co ja polecam masz tutaj: Jaki monitor dla fotografa, do obróbki zdjęć?. Natomiast tobie być może wystarczy Acer PE270K. Jest dużo gorszy, niż te o których pisałem w zlinkowanym artykule, ale jeśli nie będziesz pracować przy rzeczach, w których kolory mają duże znaczenie, to okay.

Szukam takiego ogólnego monitora ponieważ jak pisałem że nie gram a co do grafiki i zdjęć to trochę tam w Photoshop.

@Voland jest profesjonalistą. Ma oko żyleta i do pracy trzeba się go słuchać, bo dzieli się wiedzą na swoim blogu (btw, kto nie czyta ten źle robi). Dla Tomka - pisał o tym w jednym z wpisów - że iMac 5K odpada ze względu na kalibrację. Mnie natomiast do profesjonalnej pracy, również z grafiką (wektorową) w zupełności wystarcza, a nawet mogę go uznawać za punkt referencyjny w wielu aspektach - przepraszam @Voland, nie miej o mnie złego zdania :smiley:

Jeśli iMac 5K to super ekran to np taki LGUK850, o którym pisałem i z którego mógłbym korzystać przy programowaniu i wektorze to wybór Dobry+ / Bdb-. Te co podałeś mają raczej kiepskie opinie.

Zobacz sobie go.

2 polubienia

Dzięki. iMac do wektorów jest jak najbardziej okay, sprawdzi się nawet w architekturze itd i to lepiej od profesjonalnych monitorów graficznych z mniejszą rozdzielczością, kosztujących dużo więcej. W zastosowaniach gdzie kolorystyka jest ważna, brak sprzętowej kalibracji to problem, ale największym jest jego matryca przypominająca lustro no i problemy z żółknięciem narożników. No i poza tymi sprawami, on technicznie jest tam, gdzie są w miarę dobre monitory biurowe, czyli daleko w tyle nawet za najbardziej amatorskimi monitorami graficznymi. Mimo to jak komuś nie przeszkadzają wspomniane wady, to jako komputer na co dzień jest świetny i ma doskonały stosunek jakości do ceny i znajomym, którzy są niezwiązani z fotografią, nie staram się wybijać z głowy jego zakupu (jedynie wspominam o opcji wzięcia maca mini z nekiem ea271u :))

Założyłem, że w tym wątku, kolory nie mają dużego znaczenia. Gdybym miał sobie kupić monitor do pracy biurowej i okazjonalnego korzystania z Photoshopa, albo nawet zawodowej fotografii, ale ograniczającej się do robienia odbitek, wrzucania zdjęć do netu (albo np. gdybym wrócił do webdesignu), to wziąłbym właśnie NECa EA271U, bo ma świetną cenę jak na swoje możliwości, a przy monitorach UHD bardziej pro, to wręcz taniocha. Natomiast przy założeniach z tego wątku, pewnie chodzi o coś jeszcze bardziej biurowego, dlatego nie forsuję NECa :).

1 polubienie

Odkopuje ten prehistoryczny wątek. Czy opłaca się do kompa z Full HD brać monitor 32 cale z UHD? Planuje nowe stanowisko pracy w domu i skłaniam się ku temu by zamiast dwóch mniejszych monitorów kupić jeden większy. Monitor głównie służyłby mi do pracy (arkusze, outlooki, przeglądarki i inne teamsy), ale fajnie byłoby podłączyć do niego wieczorem MBA i móc w końcu nadrobić Teda Lasso. :slight_smile:

PS Teraz mam tylko Full hd, ale może kolejny służbowy laptop będzie oferował coś więcej. Więc czy jest sens się ograniczać?

Właśnie kupiłem

Przyjdzie w przyszłym tygodniu to dam znać :slight_smile:

Mały wtrąt trochę offtopowy, bo mnie się przypomniało a wciąż boly: Kupiłem (na działalność) w 2017 markowy monitor NEC seria EA, jakieś 2 tys PLN, nie w markecie tylko w spec-shopie. Po kilku miesiącach awaria - zgłoszenie reklamacji. Autoryz. serwis odsyła monitor z krótkim info “Matryca LCD uszkodzona mechanicznie, brak możliwości naprawy w ramach gwarancji”. Próby odwołania że se tylko wisiał na ścianie, masa zdjęć dowodzących brak uszkodzeń mech, rozmowy ze sklepem, wreszcie proszalne maile bezp. do przedstawiciela NEC o interwencję/pomoc- wszędzie środkowy palec. Regulamin sklepu wyłączał odpowiedzialność z tytułu rękojmii, a gwarancyjnie załatwiono mnie odmownie na cacy…

1 polubienie

A to jest bardzo ciekawe stwierdzenie.
Nie znam szczegółów ale regulamin to chyba sobie może wyłączać - bezskutecznie skoro jest KC który to reguluje.
Chyba ze kwestia było to ze na FV?

Ano, na f-rę. Regulamin w paragrafie x, punkt y, wyłącza odpowiedzialność sprzedawcy w stosunku do przedsiębiorców z tytułu rękojmi.

To nawet nie regulamin, takie mamy prawo. Kupujesz na firmę, tracisz ¯_(ツ)_/¯

3 polubienia

Przyszedł dzisiaj. Jest ogromny. Warto było :smiley:

Jestem przyzwyczajony do pracy na trzech monitorach, przy 32" jestem w stanie rozrzucić okna tak że mam miejsca na 5 :smiley:

Jedno ale - muszę się ogarnąć i przyzwyczaić do obsługi osobnych pulpitów; przy trzech monitorach nigdy mi to nie było potrzebne, teraz zaczyna mieć sens (głównie żeby rozdzielić to co prywatne od tego co służbowe).

Nie mam pojęcia czy komp z fullHD uciągnie monitor UHD - to jest jedyne czego bym się obawiał; jeżeli tak to branie monitora UHD jest na bank lepszym wyborem bo nie będziesz myślał o wymianie gdy przyjdzie do wymiany kompa.

2 polubienia

Potrzebuję nowy monitor. Chcę nowy monitor.

Wczoraj zapłaciłem za podłogi do nowego mieszkania.
Dziś zapłaciłem za 6 par drzwi do nowego mieszkania.
Jutro zapłacę ostatnią transzę ekipie remontowej.

Nie mam na monitor.

6 polubień