Nowy monitor

Posiadam MacBook Pro (mid-2015), planuję zakup monitora jako (2nd display).
Który z tych wybrać, będzie używany do kodowania, streaming/oglądanie NBA i NFL, mała grafika. Nie gram, więc nie potrzebuje 144hertz.

Jest jeden monitor LG, który dostaje naprawdę niezłe noty LG 27UK-850
Idealny partner do maca mini, ale tu nie ma większego znacznia :slight_smile:
Jedna wada Twojego komputera - będziesz miał pełne 4K w 24Hz z tego co widzę. Tylko do filmów (produkcje kinowe) oraz naprawdę wolna edycja typu kod.

niestety, ale żeby uciągnąć 4K w 60Hz potrzebny jest nowszy komputer.

Tylko 24Hz, mam 2 garty graficzne.
AMD Radeon R9 M370X 2 GB
Intel Iris Pro 1536 MB

Nie no spoko, piszę tylko to co widzę tu:
https://support.apple.com/kb/sp719?locale=en_US

Może jak zastosujesz thunderbolta to będzie lepiej

OK, dzięki za info.

4K w 60 Hz przez DisplayPort jest obsługiwane w Macbookach Pro od 2013 roku.

1lajk

a no to luzik

A który z tych monitorów byś polecił?

Żadnego z nich nie sposób polecić. Te co ja polecam masz tutaj: https://tomaszpluszczyk.pl/monitor-fotografa-obrobki-zdjec. Natomiast tobie być może wystarczy Acer PE270K. Jest dużo gorszy, niż te o których pisałem w zlinkowanym artykule, ale jeśli nie będziesz pracować przy rzeczach, w których kolory mają duże znaczenie, to okay.

Szukam takiego ogólnego monitora ponieważ jak pisałem że nie gram a co do grafiki i zdjęć to trochę tam w Photoshop.

@Voland jest profesjonalistą. Ma oko żyleta i do pracy trzeba się go słuchać, bo dzieli się wiedzą na swoim blogu (btw, kto nie czyta ten źle robi). Dla Tomka - pisał o tym w jednym z wpisów - że iMac 5K odpada ze względu na kalibrację. Mnie natomiast do profesjonalnej pracy, również z grafiką (wektorową) w zupełności wystarcza, a nawet mogę go uznawać za punkt referencyjny w wielu aspektach - przepraszam @Voland, nie miej o mnie złego zdania :smiley:

Jeśli iMac 5K to super ekran to np taki LGUK850, o którym pisałem i z którego mógłbym korzystać przy programowaniu i wektorze to wybór Dobry+ / Bdb-. Te co podałeś mają raczej kiepskie opinie.

Zobacz sobie go.

2lajki

Dzięki. iMac do wektorów jest jak najbardziej okay, sprawdzi się nawet w architekturze itd i to lepiej od profesjonalnych monitorów graficznych z mniejszą rozdzielczością, kosztujących dużo więcej. W zastosowaniach gdzie kolorystyka jest ważna, brak sprzętowej kalibracji to problem, ale największym jest jego matryca przypominająca lustro no i problemy z żółknięciem narożników. No i poza tymi sprawami, on technicznie jest tam, gdzie są w miarę dobre monitory biurowe, czyli daleko w tyle nawet za najbardziej amatorskimi monitorami graficznymi. Mimo to jak komuś nie przeszkadzają wspomniane wady, to jako komputer na co dzień jest świetny i ma doskonały stosunek jakości do ceny i znajomym, którzy są niezwiązani z fotografią, nie staram się wybijać z głowy jego zakupu (jedynie wspominam o opcji wzięcia maca mini z nekiem ea271u :))

Założyłem, że w tym wątku, kolory nie mają dużego znaczenia. Gdybym miał sobie kupić monitor do pracy biurowej i okazjonalnego korzystania z Photoshopa, albo nawet zawodowej fotografii, ale ograniczającej się do robienia odbitek, wrzucania zdjęć do netu (albo np. gdybym wrócił do webdesignu), to wziąłbym właśnie NECa EA271U, bo ma świetną cenę jak na swoje możliwości, a przy monitorach UHD bardziej pro, to wręcz taniocha. Natomiast przy założeniach z tego wątku, pewnie chodzi o coś jeszcze bardziej biurowego, dlatego nie forsuję NECa :).

1lajk