🎨 NFT (non-fungible token)

Chyba zasługują na swój temat, coraz więcej informacji się pojawia.

2 polubienia

Wydaje się idiotyczne, ale bitcoiny wydawały się równie głupie

1 polubienie

Mi bitcoiny dalej wydają się głupie.
Cały ten hype na krypto przypomina mi startupy, które nic jeszcze nie sprzedały, ale „jesteśmy warci $10mln”, bo tyle wpompowali w nie inwestorzy.
Kiedyś to wszystko pier***nie i wszyscy zostaną z ręka w nocniku poza kilkoma cwaniakami nakrecajacymi hype.
Pominąłbym nawet aspekt środowiskowy, ale nie mogę, bo moim zdaniem to jest furtka, którą prędzej czy później regulatorzy dobiorą się i krypto, i tym NFTom do dupy.

A same te NFTy to w ogóle przypominają mi też MLMy. Jeśli autor z zasięgiem nakręci hypową maszynę, to dostaje procent od każdej sprzedaży. A to, kto i kiedy dostanie na tym po dupie, jak rynek to zweryfikuje, to już nikogo nie obchodzi.

Najpiękniejsze jest to, ze jak to wszystko dupnie, to będą - słusznie zresztą - pretensje do regulatorów, ze nie wzięli się za temat wcześniej i nie ochronili małego, szarego człowieczka.

Ale hej, spieszmy się kupować Tesle. Byle tylko było nas stać na ubezpieczenie i komplet nowych opon za kilka lat.

7 polubień

Tu działa prosty mechanizm giełdowy. Aby zarobić muszą być wahania. Czyli rekinom nie w smak jest stały wzrost o kilka procent rocznie. Dlatego robią wszystko aby napompować balonik i go przekłuć. I tak w kółko. Na każdym zasobie czy to jest złoto Bitcoin antyki nieruchomości, wszędzie tak się dzieje. Bo inaczej nie dałoby się ogolić malutkich. Mlm i piramidy finansowe działają dokładnie tak samo.

Chyba nie ma nikogo, kto się z tym oczywistym stwierdzeniem nie zgadza.
Problemem jest różnica skali i podatność na manipulacje całego sektora. Jasne, Reddit może sobie wywindować AMC, czy GameStop, ale poza kilkoma podmiotami mającymi bezpośredni interes w wynikach ww, dla rynku takie wahania nie maja żadnego znaczenia, poza medialnym. Z krypto już tak nie jest.
No i nie zapominajmy o tym, że o ile rynek giełdowy jako tako sam się reguluje na podstawie kondycji emitenta, o tyle w przypadku krypto to tu sama „waluta” jest towarem, wiec jest dużo bardziej podatna na manipulacje, zwłaszcza, że odpada nam kontekst geopolityczny, jak to jest w przypadku tradycyjnych walut.
Na dziś strategia wszystkich inwestujących w krypto to „kupmy i trzymajmy kciuki, żeby urosło, wtedy sprzedamy”. I na tym ludzie się powypierdzielają, tak samo jak tysiące ludzi, którzy już to zrobili na początku 2018.
Największym problemem jest tu totalny brak krytycznego myślenia i edukacji indywidualnych inwestorów, którzy w niemałej części nie maja zielonego pojęcia o bankroll managemencie i wkładają w krypto zdecydowanie za dużo oszczędności.
Jasne, da się dziś wygrać (nie mylić z zarobić), ale dopóki strategia inwestycyjna to „Drogi coinbase, sprzedaj moje bitcoiny, kiedy osiągną pułap X”, dopóty zagrożenie dla przeciętnego Kowalskiego jest ogromne. A przeciętnemu Kowalskiemu brakuje i wiedzy, i nerwów na podejmowanie racjonalnych decyzji.

4 polubienia

i niech przecietny Kowalski straci to sie nauczy. Zaufanie do polskiej gieldy lezy i kwiczy wlasnie dlatego, ze polscy inwestorzy zostali wielokrotnie wyruchani, nauczyli sie i omijaja z daleka. To sie niestety kladzie cieniem na wszelkie inwestowanie, np porazka PPK. Ludzie widzieli jak kradna im kase w TFI, jak znacjonalizowana zostala ta kasa, i tego zaufania nie da sie juz odbudowac. Nie chce wchodzic w szczegoly, pokazuje to tylko jako przyklad. Jak kilka razy pobuja bitcoinami, to ludzie stamtad uciekna i tyle.
Inna sprawa to duzi inwestorzy - jesli ci inwestuja w crypto to z jednej strony moze stabilizowac rynek, ale z drugiej krach moze byc jeszcze glebszy

Ja bym wolał, żeby ktoś go nauczył bez tracenia.

4 polubienia

to smutne
ale wiesz ze to utopia? Ludzie nie lubia sie uczyc i kieruja sie emocjami.

No cóż… i tak mamy przeludnienie, więc z punktu widzenia planety niewiele to zmieni :stuck_out_tongue:

Taki podcast się pojawił, również tematyka krypto

2 polubienia

In short: Right now NFT’s are built on an absolute house of cards constructed by the people selling them.

It is likely that every NFT sold so far will be broken within a decade.

1 polubienie
1 polubienie

I jak tam? :joy:

Jestem miliarderem.

https://opensea.io/collection/pawelorzech-collection

3 polubienia

to jakies nieporozumienie, nie ma zadnego yeswasowego nft. Np pierwszy post na FB, pierwszy tweet, czy pierwszy post na forum - dlaczego ich tam jeszcze nie ma? :smiley:

4 polubienia

https://opensea.io/collection/yeswas-podcast

Są, ale dla beki

4 polubienia

Diabeł wchodzi w biznes NFT:

https://mojadusza.online

4 polubienia

Dziś nagrywamy odcinek, w którym będzie o NFT, bo… I did a bad thing.

5 polubień

Wyczuwam srogi bait, już z resztą widać jak to działa, w komentarzach na ich FB

XD

tylko tak tu zostawię, polecam obejrzeć tak do 9:45