NAS — nasze doświadczenia, zastosowania i pytania

Czym zrobię backup wszystkich dysków z Windowsa na NASa? Chciałbym też na zwykły dysk robić dodatkową kopię dysku systemowego, którą w razie potrzeby kilkoma kliknięciami cały system się przywróci. Na macu używam Carbon Copy Cloner.

Synology ma do tego spryty soft jakby co. Syncthing jeśli lubisz drobne kucowanko :wink:

…A tak w ogóle to Backblaze miszcz :smiley:

Niestety mam Qnapa. Backblaze oczywiście używam, plus RAID6 w nasie i backupy na dyskach USB.

Ja używam SyncToy

SyncToy 2.1 is a free application that synchronizes files and folders between locations. Typical uses include sharing files, such as photos, with other computers and creating backup copies of files and folders.

1 polubienie

Hmm, myślałem, że QNAP też ma jakąś fajną aplikacje do endpoint-ów.

Jesli NAS gotowy to chyba tylko Synoloogy lub Qnap. Duzo wiedzy na ten temat jest podkascie Kompot. Ostatnio sa sponsoorowani przez Synology (i sie z tym nie kryja w zaden sposob) wiec mozna odczuc ze preferuja Synology, ale to niezly sprzet tyle ze drogi. Toche taniej mozna wyrwac uzywane modele - Synology ma najdluzsz support jaki widzialem, przebija Apple. Nawet model z 2012 roku (a mam taki) ma najswiezszy system. Tylko co z tego jak CPU kupa :slight_smile:

1 polubienie

Z drugiej strony w synology cena idzie w parze z jakością (ten post nie jest niestety przez nikogo sponsorowany).

2 polubienia

Co będzie lepsze z tych dwóch? Właściwe potrzebuję tylko przechowywanie danych. Może byłoby miło gdyby się dało podłączyć 1 kamerę IP ale nic poza tym.

Synology zbiera lepsze opinie za markę, QNAP na oko wygląda na lepszy hardware’owo.

Brałbym bez zastanowienia Qnapa.

Synology, z mojego punktu widzenia, broni się tylko UX designem, ale ten soft to będziesz oglądał jeden raz przy ustawianiu, no może ze dwa razy jak coś będziesz chciał dodatkowo doinstalować.

2 polubienia

Bralbym bez zastanowienia Synology. Długi support, stabilny soft. 2 kamery obsługuje w standardzie za free.

Posłuchaj Kompotu i sam wyrób sobie opinię. Mają tam odcinek w którym omawiają i qnapy i Synology, wszystkie modele

1 polubienie

#TeamSynology :+1:

1 polubienie

#TeamQnap :+1:

Tak całkiem serio to mam Qnap 253a od 4 lat. Fakt UX trochę słaby. Ostatnio po aktualizacji mam jakiś problem z karta sieciowa - mam ustawione port trunking (chyba tak to się nazywa), po wybudzeniu jeden adapter nie dziala. Restart rozwiązuje sprawę. Muszę się temu bliżej przyjrzeć. Poza tym wszystko działa tak jak trzeba, lada moment będę montował kamery od monitoringu, które podłączę do qnapa.

1 polubienie

Dodam tylko od siebie, że mam już niewspieranego Qnapa i nadal działa przyzwoicie (jak na moje potrzeby); jedynie Plex serwer na nim nie działa co boli.
Mam go chyba 5 lat i w sumie ani razu nic mu nie było. Robię mu health reboot jak sobie przypomnę (czyli raz do roku).
Tyle, że mój Qnap właściwie tylko stoi, czasem coś pobierze, głównie działa jako dysk sieciowy i tyle. Nie robię na nim cudów.

IMHO:
Oba mają dokładnie ten sam procek, ale Qnap ma 4x więcej RAMu. I w dłuższej obsłudze to będzie na bank widać, zwłaszcza jeżeli będziesz miał multiuser usage.
Jeżeli miałbym brać Synology to nie pakowałbym się w 512MB RAM w 2021 roku. Dorzuciłbym do czegoś mocniejszego.

EDIT: zerknąłem tu QNAP TS-230 vs Synology DS220j NAS – Best for Budget – NAS Compares i wnioski typa są w sumie podobne do moich.

1 polubienie

Do niektórych sinologii można dołożyć ram. Warto sprawdzić jak to wygląda w tym modelu

Prawie na pewno można tylko do czarnych.

W DJ220J nie można. Dlatego jeżeli jest wybór między tymi dwoma modelami - Qnap wygrywa.
Już przy jednym streamie DLNA ds220j ma zajęte 30-40% procka i tyle samo pamięci.

Dla takiego użytkownika jak ja - aż nadto.
Dla innego użytkownika stawiam że jest to mocna przeciętność.

Ja brałem jakieś 5-6 lat temu QNQPa, bo Synology z podobnym sprzętem był dużo droższy (i nie rozbudowałbym go do 16 GB RAM, a Qnapowi dorzuciłem je bez problemu). Ale softowo wolałbym Synology. No i nigdy Qnapowi nie zapomnę, że ponad rok wprowadzali obsługę Files na iOS.

1 polubienie

Właśnie podpiąłem mojego chyba 6 letniego Qnapa TS-121 i dostał update softu :grinning:
Weic chyba długie wsparcie to nie tylko domena Synology.

1 polubienie

Hej, groźne. Ponoć Synology też trza sprawdzić:

Response to Qlocker Ransomware Attacks: Take Actions to Secure QNAP NAS | QNAP

2 polubienia

Ciekawostka

4 polubienia