NAS — nasze doświadczenia, zastosowania i pytania

Jestem dziwnie przekonany że nie :smile:

Ale w sumie może - teoretycznie biblioteki ma, ale kernel jednak inny :grinning:

Wiec aż z ciekawości sprawdziłem bo w pewnym momencie toolbox zmienił się na desktop i zniknęły VMki. A zamieszanie w mojej głowie stad jak sam docker to określa:

Docker Desktop on Mac is a Mac-native application, that you install in /Applications . At installation time, it creates symlinks in /usr/local/bin for docker and docker-compose and others, to the commands in the application bundle, in /Applications/Docker.app/Contents/Resources/bin

Dokumentacja producenta:

oraz dyskusja

" Docker Desktop uses HyperKit instead of Virtual Box. Hyperkit is a lightweight macOS virtualization solution built on top of Hypervisor.framework in macOS 10.10 Yosemite and higher."

Cytowany przeze mnie kawałek z tego samego tekstu brałem :grinning:

apka jest natywna, ale to tylko apka do zarzadzania. Sam Docker dziala na VM.

No wiem wiem :grinning: dlatego sam się po chwili zastanowiłem i samego siebie poprawiłem.

Nie jestem w stanie Ci odpowiedziec na to pytanie. Proponuje potestowac. Postaw sobie VM z FreeNAS i bedziesz mogl sie sam przekonac. Ja oprocz Jail nie potrzebuje nic wiecej w tym momencie, wszystko co chce dziala

juz na tyle poczytalem ze wiem iz Docker na FreeNAS to niezly bol … glowy :wink: Podobnie jest zreszta na Windows czy MacOS - wszedzie ludzie narzekaja ze nie ma natywnego uruchamiania tylko wszystko idzie przez VM (jedynie co Windows ma natywnie to kontenery z windowsem w srodku). To sie wiaze z pytaniem, czy twoj serwer to ma byc bardziej NAS czyli storage czy bardziej host z programami w srodku.

I to jest chyba pytanie ktore powinienes sobie zadac na samym poczatku :sunglasses:
NAS = Network Attached Storage czyli nazwa mowi wszystko. To ze w wiekszosci tego typu urzadzen mozesz dodac rozna funkcjonalnosc to nadal glownym przeznaczeniem chyba raczej pozostaje wymiana i magazynowanie plikow.

Moim zdaniem jak chcesz porzadny NAS to stosuj rozwiazania ktore sa porzadnym NASem. Jak chcesz server virtualny lub server docker to inna jak gdyby para kaloszy.
Ja tam wole zainwestowac w stabilnosc moich plikow. Jak potrzebuje dockera czy servera VM to jest to osbna sprawa, i osobna maszyna

aktualnie moj serwer pelni kilka rol, tzn jest NASem, HTPC oraz hostuje Dockery, wiec odpowiedz jest niejednoznaczna :slight_smile: A jest tak dlatego, ze rozbicie tego na kilka urzadzen spowoduje ze calosc sie komplikuje i zuzywa wiecej pradu. Aktualnie jestem na etapie rekonfiguracji calosci i rozwazam rozne opcje. Osobny NAS wciaz jest opcja, tylko wtedy biezacy komputer stracilby dyski, a musialbym kupic drugi tylko do roli NASa. Co ma swoje zalety i wady. Np montowanie NASa zdalnie do dokerow to cos co musze rozwazyc (NFS? Samba?)

Jak system obsluguje NFS to ja zawsze wybiore NFS nad SMB. O dziwo nawet NFS na Win10 radzi sobie swietnie :grin: (musisz miec wersje co najmniej pro)
Zgadzam sie skomplikowanie wieksze, Zgadzam sie wiecej pradu.
Ja z kolei postawilem na dedykowany sprzet. HTPC wlaczam tylko jak chce go uzywac, czyli dziala moze ze 4 godziny max. Mam server VM (nie uzywam dockerow, bo nie mam takiej potrzeby) i uruchamiam go jak potrzebuje. moze u Ciebie jest inaczej. moze potrzebujesz utrzymywac te dockery 24/7. Ja nie. Wrecz u mnie VM najczesciej chodza tylko w weekend kiedy mam naprawde czas cos zrobic. A NAS jest na energooszczednym serwerze 24/7.
Kazdemu do jego potrzeb. Dla mnie takie rozwiazanie jest idealne. Tak wiem, musze miec 3 osobne serwery (komputery, czy cokolwiek tam). U mnie to akurat nie jest problem. Zajmuje sie sprzetem od tylu lat ze zawsze sie cos u mnie wala z czego moge cos poskladac jak potrzebuje :laughing:

1 polubienie

Polecacie coś jako tani NAS? Generalnie potrzeb nie mam dużych, potrzebny mi odpowiednik dysku USB ale z połączeniem sieciowym.

Zależy w jakiej kwocie, najtaniej i najprościej jest chyba kupić WD MyCloud

Jeju ile ja godzin spędziłem na szukaniu odpowiedniego NAS dla siebie :smiley:

Z jednej strony homemade TrueNAS bardzo mnie kusi, uwielbiam grzebanie, z drugiej strony u mnie filozofia Apple mocno więc Synology załatwił by wszystkie moje potrzeby out of the box.

Sam myślałem nad WD MyCloud, możesz potwierdzić czy ma opcje backup do …Cloud?

1 polubienie

nie mam, ale z tego co się orientuję, to ta funkcja “cloud” jest w sensie, że właśnie działa jako sieciowy bez dodatkowego pierniczenia

No właśnie, a ja potrzebuje aby NAS miał opcje backup-u do Cloud, czy to swojego jak Synology czy innego S3 jak również Synology i TrueNAS.

Jedną z opcji, które rozważam to użycie starego Mac-a Mini podłączonego do Backblaze :nerd_face:

Aktualnie nie mam dostępu do admina, ale z tego co pamiętam, nie było takiej opcji (przynajmniej w WD My Cloud EX2 - jest to kilkuletni już niewspierany model, więc może coś się zmieniło w tej kwestii). Backup na inny My Cloud lub na Amazon S3 i ElephantDrive. Jeszcze lokalnie na i z dysku/pendrive podłączonego pod USB.

Jeśli WD ma opcję aby klonować się na drugi WD to mogłoby zadziałać.

Taką opcję ma na pewno.
image

1 polubienie

No to mnie zaciekawiłeś. :smiley:

Nigdy nie bylem zwolennikiem NAS z więcej jak 4 bay-e, zawsze bardziej przemawiało do mnie 2x1 bay lub 2x2bay niż 1x4-6-8 bay. Dla mnie też ochrona danych była ważniejsza niż super performance.

Będzie trzeba zbadać temat. :wink: