MacBook - first steps / tips & tricks

Te Delle i HPki to typowe korposprzęty. Dużo się ich poleasingowych pojawia. NUCów jest sporo mniej

2 polubienia

Mamy ich (poleasingowych) kilkadziesiąt w firmie już kilka lat i nic się nie dzieje. Działają bez zarzutu

2 polubienia

Mac sam się tego uczy jak jest używany na kablu? Czy trzeba coś zrobić, jakieś czary czy coś?

1 polubienie

Niby się uczy i jak jesteś długo na kablu to rozładuje się do 80% i będzie pobierać z sieci. Problem w tym, ze zajmuje to chwile czasu (2-3 dni). Jak odepniesz maca i rozładujesz baterie, po ponownym podpięciu, naładuje się do 100% i znowu trzeba czekać żeby zszedł do 80%. Moim zdaniem AlDente lepiej to ogarnia bo sam ustawiasz poziom, do którego ma się naładować.

Mac kupiony w lutym:

Screenshot 2022-10-28 at 17.50.05

1 polubienie

O widzisz, ja od sylwestra i mam 96%… Chyba warto się tym zainteresować.

Prośba o wsparcie. Jak wyświetlić pulpit/zminimalizować wszystkie aplikacje, gdy jedno z okien (np. chrome) jest zmaksymalizowane?

Gdy żadne z okien nie jest zmaksymalizowane, to w ustawieniach można wybrać prawy dolny róg jako miejsce, gdzie po najechaniu kursorem widać pulpit. Kliknięcie zostawia ten widok.
Podobnie działa skrót opt+strzałka w dół.

Ale żadne z powyższych nie ma zastosowania gdy okno aplikacji jest zmaksymalizowane.

Ustaw w Mission Control skrót w opcji pokaz biurko u mnie jest option F11, chyba sam przypisałem ten skrót.

1 polubienie

Dzięki. U mnie to właśnie control + strzałka w dół. Działa w takim trybie bez pełnego okna:

ale jak już okno jest zmaksymalizowane:

To nie działa :frowning:

1 polubienie

No bo fullscreen nie ma pod sobą desktopa. Pozostaje przesunięcie w lewo/prawo 3 palcami(lub control+strzałka lewo/prawo) i potem skrót klawiszowymi pokazania pulpitu

2 polubienia

To jest ten moment, kiedy musiałem przeczytać 3 razy to zdanie, bo mój ‘okienkowy’ umysł nie ogarniał :slight_smile: Muszę chyba pogooglać i doczytać. Jakby ktoś miał dobry link, to docenię :slight_smile:

Opcję 3 palców poznałem przypadkiem i traktowałem jako obejście. Teraz wiem, że jest docelowym rozwiązaniem. Dzięki.

2 polubienia

A Hot Corners i ustawienie pokaż biurko po najechaniu w któryś róg? nie mam chwilowo jak sprawdzić na Macu, ale może zadziała w fullscreenie?

To jest super sprawa, ale nie działa w fullscreenie :slight_smile: Dzięki za odpowiedź.

Jak już mi @_Kuba wyjaśnił, że fullscreen to tak naprawdę uruchomienie osobnego widoku bez kontekstu Biurka, to jest to dla mnie zrozumiałe. Niekoniecznie wygodne, ale już wiem, że niekoniecznie mam z tym walczyć i się irytować, że nie umiem :slight_smile:

1 polubienie

Dobre ziomeczki, w styczniu/lutym dostanę pierwszego MacBooka w życiu.
Całą komputerową karierę spędziłem na Windowsie. Tak jak i moja małża.
Komputera będziemy glownie używali jaki, telewizora, napiasania czegoś i wydrukowania, czy przeglądania internetów.

Zna ktoś jakiś jutubowy albo inny poradnik. Jak używać macOS. Cokolwiek co pomoże wślizgnąć się w ten system, bez wielkich frustracji, czy kłótni małżeńskich.?

nie będzie takich. It’s just works. Będziesz zamykać okna czerwonym X i będziesz go szukać po prawej stronie. Reszta pójdzie jak bajka😀

3 polubienia

Ale czego tu się uczyć? Podstawy są, jak napisał @MacAriello banalne i jeśli wiesz jak poruszać kursorem to dasz sobie radę.

2 polubienia

Zasadniczo wszystko obczaicie sami w 2-3 dni.
Jedyne, co na początku przeszkadza, a potem nie możesz znieść, że nie ma tego w windzie (przynajmniej ja tak mam) - Enter / Return nie otwiera pliku tylko wywołuje zmianę nazwy.

A jak już koniecznie chcecie poradnik, to polecam: https://prosteporadniki.pl

1 polubienie

Obczaj kanał snazzy labs.

4 polubienia

https://youtube.com/@lucasmacinhome

Dzięki wielkie.
W sumie to bardziej chodzi o te wszystkie ficzery macOS. Typu miziasz trzema palcami w prawo wyskakuje „gola baba z lewej”, chwytasz za dolny narożnik pojawia się „czarodziejski kapelusz” robisz option+L to Lewandowski strzela karnego.
Wszystkie te smaczki ukryte najbardziej mnie interesują :slight_smile:

4 polubienia

najfajniejsze jest to, że właśnie te “ukryte smaczki” nie są ukryte, wszystko jest do znalezienia w systemie, jasno pokazane.


A żeby szybciej przywyknąć i zrozumieć działanie tak jak ktoś wyżej napisał snazzy labs na YT:

5 polubień