MacBook - first steps / tips & tricks

MacWąsy, przymierzam się do zakupu pierwszego mączka i na start mam jedno pytanie. Który rodzaj klawiatury mam wybrać? Angielską międzynarodową czy angielską US? Dodatkowo macie jakieś sugestie odnośnie pierwszych kroków po odpaleniu nowego maczka?

2 polubienia

To już wedle wygody i przyzwyczajenia. W używaniu nic się nie zmienia dla Ciebie.
Jak kupisz to pytaj na bieżąco. Będziemy pomagać.
Na początek tylko dwie krytyczne porady: nie instaluj antywirusa i nie instaluj MacKeepera.

image

7 polubień

i jeszcze dodam na start - jeśli nie miałeś wcześniej doczynienia z macos - nie próbuj robić rzeczy jak w windows tylko zobacz jak to jest rozwiązane w systemie. Bo logika może być inna ale nie walcz z narzędziem bo się można pokaleczyć. Jest tego całe mnóstwo (w zależności jak używasz komputera). Ale miej otwartą głowę i okno przeglądarki z YT i szukaj, sprawdzaj jak działa. Jeśli coś nie pasuje to rozwiązania aplikacji trzecich ale znaczna większość ogarnie systemowe rozwiązanie.
Wyjątkiem jest Alfred (w wersji darmowej)! Zastąp nim wbudowanego spotlighta i korzystaj! Najprzyjemniejszą i najczęściej wykorzystywaną przeze mnie do pracy “funkcjonalnością” systemu jest spotlight/alfred. Szybkie wyszukiwanie plików, aplikacji, kontaktów itd. Wyszukuje nawet w treściach plików tekstowych i pdf.

ctrl+cmd+spacja - klawiatura emoji (mnie się bardzo przydaje!)

jeśli o jest macbook to zaprzyjaźnij się z gładzikiem. Nie zobaczysz potem myszy bardzo dłuuuugo.

włącz sobie systemowego firewall: system pref > Security & Privacy > firewall (z tego co pamiętam to domyślnie jest wyłączony).

Reszta w praniu w zależności od tego co na tym sprzęcie robisz. Inne “problemy” będziesz miał jeśli głównie przeglądarka, inne jeśli pracujesz dużo na plikach a jeszcze inne będą dotyczyły konkretnych aplikacji.

5 polubień

wstyd sie przyznac ale mialem wylaczony :see_no_evil:

BTW, szybki podglad dokumentu - klikasz raz na plik zeby sie podswietlil i spacja.

Tak jak @Romiczek powiedział, cmd + spacja to najważniejszy skrót :wink:

Jak się pochwalisz do czego używasz na co dzień komputera to łatwiej nam będzie podpowiedzieć Ci rożne tipy. :slight_smile:

Jak zrobić polskie litery normalnie?

Normalnie! :wink: alt+l = ł

NAJLEPSZA KLAWIATURA TO POLSKI (PROGRAMISTY)

J**AĆ POLSKI (214)

sorry musiałem

2 polubienia

No nie gadaj - kto widział tyldę obok lewego shift? Co za %$#@ wpadł na taki @5^!*@ pomysł?

1 polubienie

Od Big sur można zamiast tego kliknąć raz FN, to jeszcze większe ułatwienie :grin:

EDIT

Nie wszystko z tego jest jakoś bardzo przydatne, ale jest dużo ciekawych rzeczy

IMO przechodząc z windowsa najlepiej karabinerem podmienić sobie prawy option z prawym CMD, dla mnie defaultowe ustawienie jest mega nienaturalne.

4 polubienia

Jeżeli dobrze ogarniałeś windowsa to się nie przestrasz :stuck_out_tongue_winking_eye: na początku możesz chcieć wrócić do windowsa, ja tak miałem ale po czasie nie wyobrażam sobie używania z powrotem windowsa.

1 polubienie

Po 5 latach używania codziennie maca jest mi raczej obojętne który system używam. Licza się programy których używasz.

To nie jest tak do końca, pomimo, że teoretycznie mógłbym używać podobnych programów to samo użytkowanie i wypracowane workflow robi po prostu swoje. Praca na systemie to nie tylko praca w jednym programie i na tym koniec. Tak niestety nie jest.

Ja chciałem jakiś czas temu migrować na Linuksa na desktop po chyba 15 latach przerwy w temacie, wystarczyło jednak kilka z brzegu rzeczy w jaki sposób używam aktualnie MacOS by wybić sobie to z głowy bardzo skutecznie, z przesiadką na Windows byłoby jeszcze u mnie gorzej.

1 polubienie

AppleScript + Automator = miłość forever.

4 polubienia

Dokładnie, AppleScript + Automator, u mnie dochodzi jeszcze mocno używany Alfred i tona innych rzeczy. No poległem na samym planowaniu przesiadki. Moja praca na systemie dla osoby postronnej musi wyglądać… dziwnie i kosmicznie :slight_smile: ale ja to lubię pełną gębą.

6 polubień

@arsen, @piotrek69 Co Wy tak automatyzujecie, że jest to killer feature dla Was?

1 polubienie

Wszystko co muszę albo wydaje mi się, że muszę. Nawet łamiąc dogmat, że dłużej pisałem niektóre automatyzacje niż przyniosły mi sumarycznie korzyści czasowych (ale takich nam mało). Staram się jednak automatyzować wszystko co zmusza mnie do manualnego klikania według jakiegoś schematu. Dzięki temu np. wysyłam jednym klikiem pliki po scp i pierdylion małych rzeczy które robią do kupy robotę.
W ostatniej pracy musiałem się przeklinać przez tandetny CRM (stwórz projekt, zlecenie, podepnij, podepnij załącznik PDF z maila i jeszcze z 20 innych głupich kroków w tym kopiowanie numeru zgłoszenia itp), jakies 60 kliknięć myszą i 20 okien per zlecenie do przeklinania (bywało po 100 zleceń dziennie do wprowadzenia). Dzięki automatorowi zapuszczałem mu kolejkę i szedłem sobie na kawe :slight_smile:
Ja ogólnie jestem freakiem automatyzacji, chociaż ostatnio bardziej od Smart Home.

12 polubień

a to możesz podać jakieś tipy automatyzacji Automatorem? On mi się zawsze na stronie gubi. Chodzi mi o automatyzację właśnie klikania na stronach.

To różnie z tym bywa, zależy w jakiej technologii jest dana strona wykonana. U mnie był to Tomcat i działało to ok. Ale miałem strony gdzie trzeba było się posiłkować kodem via javascript (jeśli strona go wykorzystywała).
Pierwsze z brzegu na YT gdzie gość nawet ok to wytłumaczył.

Właśnie ja mam taki problem, że muszę coś wyklikać. Czyli mam np rozwijane menu itd. Myślałem, że takie rzeczy rozpykiwałeś. Jak tak to serio każda linijka wiedzy jest na wagę złota :smiley: