Kryptowaluty - co to jest i z czym to się je

Można też robić Folding@Home i wymieniać punkty na Banano :slight_smile:

Jakiś czas temu zacząłem kopać RavenCoin (RVN) ponieważ karte ma 4Gb. Obecnie mam ponad 30 (5$) stan na teraz. Mam nadzieję, że kiedyś wystrzeli i będę taplał się w $$€€😂

1 polubienie

Ja kolejny raz próbowałem na paszport, ale coś tam jest nie tak, bo najpierw piszą żeby zrobić zdjęcie przedniej strony, a potem awersu :thinking:

załóż konto na binance ja zakładałem kupe czasu temu i poszło bez najmniejszych problemów, tak samo na crypto

Taka ciekawostka z rynku ekstraklasy - Fan tokeny:

no raczej się nie skusze:)

2 polubienia

Ktos “kopie” chia?

jeszcze nie można chyba, dopiero od 1 maja. ale troche TB trzeba mieć, żeby jakikolwiek szmal z tego był - mam gdzieś 0,5PB macierz i zobaczę czy nie wrzucić tego na jakieś pół roku. sprzęt i tak chodzi nic nie robi to może na prad chociaż zarobi.
i to się farmi :slight_smile:

1 polubienie

Ja próbuje już 25 działek stworzonych i robią się kolejne zobaczymy co z tego wyjdzie jak na razie tydzień prób i nauki

Powiem Wam, że to jest ciekawy pomysł. :sunglasses:

1 polubienie

Z DogeCoinem bardziej skorelowane mogłoby być :grin:

2 polubienia

Siemanko przychodzę z tematem suchej kalkulacji :D. Zastanawiałem się czy nie kupić komputera gamingowego, ale z racji tego, że jest to dla mnie średni wydatek (pracuje ma macbook’u) to szukałem jakiegoś sensownego uzasadnienia.

Zacząłem się zastanawiać ile byłbym w stanie ukopać krypto, a że nie mam o tym pojęcia to zrobiłem research i już piszę do czego doszedłem.

Weźmy sobie przykładowy komputer z 3070…posiada on niestety sporo zbędnych moim zdaniem rzeczy takich jak duży SSD / 32GB ramu / czy i7

Po optymalizacji kosztów myślę, że internetowi eksperci dociągnęli by to do ok 7000zł. Wyliczając dalej skorzystałem ze strony NiceHash - Leading Cryptocurrency Platform for Mining and Trading, aby wyliczyć możliwości tej karty graficznej. Po odliczeniu prądu w moim mieszkaniu wyszło około 23 ziko dziennie. Przy zaokrągleniu do 20 zł dziennie (bo się na tym nie znam :D) taki komputer zwraca się w około 350 dni.

  1. Pewnie są wydajniejsze sposoby na kopanie i dałoby się troszkę podbić tą wartość
  2. Procesora nie doliczam bo to około 1zł dziennie
  3. Mam dostęp do paneli słonecznych co pewnie pozwoli na optymalizacje procesu kopania w słoneczne dni.

Czemu o tym wszystkim pisze? Ponieważ się na tym nie znam i byłbym niesamowicie wdzięczny gdyby ktoś powiedział czy mam racje czy też nie :D. Miłego dnia wąsacze !

1 polubienie

Ja za to mam pytanie z natury podatkowej. W jakim momencie handlowania kryptowalutami określany jest dochód, od którego należy obliczyć podatek? Czytałem, że tylko w momencie krypto-fiat (wraz z odliczeniem odwrotności tej transakcji w momencie kupna kryptowaluty którą teraz sprzedajemy), a póki mamy krypto-krypto to nie trzeba z tego się rozliczać (dopóki nie zamienimy tego na fiat jeśli dobrze rozumiem).
Wszystko fajnie, ale co w momencie, gdy robimy wymiany krypto-stablecoin? Czy to się liczy jako handel krypto-krypto, czy jednak od dochodu z takiej transakcji trzeba odprowadzić podatek?
Przykładowo kupiłem za 1000zł ETH, po kilku miesiącach już to jest warte 2,3k PLN, ale zamiast do fiat zamieniam to na USDT. Muszę powiadomić o tym mówić w rozliczeniu, czy tylko 1000zł → ETH → … → 2.3k zł?

Jeśli liczyłeś profitability z kopania ETH, to się nie napalaj na 350 dni, bo pod koniec tego roku planowana jest konwersja do Proof of Stake (ETH 2.0). Minerzy przerzucą się na inne coiny, więc ciężko teraz wróżyć z fusów jak będzie wyglądać sytuacja z opłacalnością.

Na to pytanie pewnie bede Ci w stanie niedługo odpowiedzieć ze sprawdzonego źródła, tylko potrzebuje chwili. In touch :smiley:

1 polubienie

Przy eth2.0 chyba 32 eth są wymagane by mieć “validator node”.
Więc chwilowo cena może rosnąć, bo jest to szansa na dochód pasywny, bez kopania.

Dodatkowo bez problemu można będzie można się podpinać pod pool staking (np. RocketPool), czy przez giełdy, nie mając 32 ETH.

Zasięgnąłem informacji od fachowców z dziedziny podatkowej i wygląda to tak, że 19 procent podatku dochodowego przy transferach krypto ->hajs na konto i rozliczasz to pitem jako dodatkowe dochody.

Przewalutowanie krypto → krypto uznawane jest za podatkowo neutralne, aby uprościć rozliczenia (co rzadko się w tym kraju zdarza :D)

1 polubienie

Bitcoin a podatki w 2021 roku. Dowiedz się, jak rozliczyć PIT za 2020 tutaj znajdziesz wiecej na ten temat. A konkretna odpowiedz poniżej :smiley: nie umiem w forum, sorki za rozstrzał

1 polubienie

na szybko na powyższe pytania:

  1. kompa takiego jak tam wyżej napisane nie ma sensu do kopania - obecnie nie zwróci się. w lipcu wchodzi update london i kopanie eth spadnie o polowe tak jak było przy berlinie (kwiecien). dodatkowo komp chodzi 24h na 100% karta wyje jak zła i to nie jak grasz w gierke tylko jeszcze bardziej:)
  2. teraz można sie zastanawiać nad kopaniem etc bo wychodzi zysk mniej więcej tyle samo co przy eth. a etc ma duże tendencje wzrostowe
  3. podatek płacisz tylko jak przechodzi się z crypto na fiata i tylko w tym wypadku. jak kupiłeś eth za 1k pln i to zdeklarowałeś do US to to jest twój koszt, jak przejdziesz na stabla to nic się nie dzieje, a jak sie zfiatujesz to płacisz podatek od różnicy czyli koszt 1k wyjście za 3k to płacisz podatek od różnicy czyli 19% od 2k (na koniec roku oczywiscie). ale jeśli do końca roku zpowrtoem wejdziesz w crypto za cala tą kwotę to nie płacisz żadnego podatku. to jest jedyny legalny sposób zęby omijać 19%. drugi to jest szara strefa i życie za crypto - przy pomocy kart visa/mastercard z np crypto.com, coinbase, binance - ale to się pewnie skończy w ciągu 3-4 lat:(

podsumowując kopanie nie ma sensu bez porządnej farmy w kolokacji chyba ze for fun.

2 polubienia