Kryptowaluty - co to jest i z czym to się je

Tak, ale na takiej zasadzie jak u nas Revolut, czyli custodian z dużym spreadem, bez dostępu do eksportu na zewnątrz.
A na 2021 to samo planuje też w Venmo.

paypal napędził obecny kurs - skupował od października wszystko co się dalo zęby umożliwić amerykanom kupno/sprzedaż krypto, a teraz fundusze inwestycyjne (mogą chyba z 5% szmalu w krypto trzymać) napędzają i syf covidowy i slaby usd. także w tym roku pewnie 70k za btc i 2-3k za eth pęknie na luzie:)

3 polubienia

Ja dzisiaj rozmyślając nad zakupem RTX 3080, których nigdzie nie ma, zacząłem rozważać RTX 3090, które w wolnym czasie by kopało, żeby zwrócić różnicę w cenie. Aczkolwiek zarobi to tylko trochę więcej niż 3080, a koszt duuużo większy, więc średni biznes.

W każdym razie chętnie się dowiem jakim softem warto kopać (chwilowo testuję na swoim 5700XT NiceHash). Tylko że moje GPU nie będzie mieć modowanego biosu pod kopanie, bo byłoby kupowane z myślą o renderowaniu i VR, a kopanie tylko przy okazji. No chyba że szybka zmiana ustawień w systemie. Takie GPU się raczej undervoltuje, czy kręci?

Sprawdź czy nie masz wersji z dual biosem, to mógłbyś to ogarnąć jednym rebootem

Na obecnym GPU mam triple bios, RTX chyba też mają więcej niż 1 ale później się upewnię. U mnie taki reboot to raczej tylko na noc, bo za dnia chwilę PC będzie zajęty, chwilę wolny i tak na przemian, więc wtedy ciągłe resety odpadają. Duża różnica jest po zmianie biosu, czy to raczej ma znaczenie jak się farmę stawia, gdy każdy procent ma znaczenie?

Na kopaniu można w ogóle jeszcze zarobić?

U mnie by to teoretycznie było 15 zł/dobę (po odliczeniu prądu) i podobnie wynika z krótkiego testu, który teraz robię, ale taki RTX 3080 w tym samym czasie na czysto zarobi prawie dwa razy więcej, więc zakup karty zwraca się szybko. Teoretycznie, no bo kupić ich nie sposób, jakby były to kupuję natychmiast jedną albo i dwie, ale do samego kopania bym nie kupował, bo w tej branży chyba nie sposób przewidzieć co będzie za kilka tygodni.

I tutaj pytanie niezwiązane z crypto – czy mając dwie karty z 10 GB vRAM każda, w aplikacjach stworzonych do pracy na wielu GPU będzie tak jakbym miał 20 GB na tekstury itd, czy to się nie sumuje? Albo jeszcze gorzej – wszystko jest wtedy trzymane podwójnie, więc dalej się ma tak jakby 10 GB? Nie chodzi mi o gry, do których obecnie kilka GPU nie ma sensu, tylko o software typu Maya, Houdini, ZBrush itd.

Z tego co pamiętam Radeony VII zmodowane były bardzo opłacalne właśnie do kopania i jak planowałem swojego PC, to z dostępnością było podobnie jak dzisiaj z RTX 30x0, ale na szczęście i tak inne GPU mi wtedy bardziej pasowało.

przy obecnym kursie eth z kopalni wychodzi około 5k usd dziennie, koszt miesięczny prądu kopalni to 60k pln. wiec tak opłaca sie:)

wow niezla skala, mozna prosic o szczegoly, jakim sprzetem dysponujesz? czy amortyzacje sprzetu tez wliczyles do rachunku?

100 koparek, 1200 kart graficznych, sprzet sie zamortyzowal po 200-250 dniach (jak kurs byl o wiele niższy, teraz to okolo 3-4 miesiące)
koszt całej kopalni okolo 2,5 mln pln

9 polubień

Jakżeś biedny to i biedny zostaniesz :slight_smile:
Mnie nikt by nie dał takiego kredytu :slight_smile:
PS Ale to musi hałasu robić :slight_smile:

na kredyty ciężko by było, bo nikt by raczej nie dal na kopalnie.
hałas - nie wiem nigdy nie bylem w kolokacjach:)

No bez kredyto to ja mogę uzbierać o kilka zer na końcu mniej, ale to na koparkę nie wystarczy :smiley:

Z ciekawości - jaki jest minimalny próg wejścia? Jedna koparka i 25000 PLN czy jakoś inaczej się to skaluje?

Teoretycznie możesz kopać na PC.
Możesz też złożyć sobie potwora z kilkoma GPU.
Możesz też pójść w dedykowany ASIC.
No i można pójść w krypto typu proof os stake, proof of science czy proof of resource i kopać nie na CPU/GPU tylko dyskiem czy czasem czy po prostu wielkością posiadanego portfela

1 polubienie

jedna koparka 12 kart rx5700xt do zeszłego miesiąca 25k netto (można było za 23 wyrwać zależało od producenta/kursu dolara/popytu) teraz 32k; kolokacja, prąd, obsługa około 650 netto.

kompletnie nieopłacalne.

tylko konkretna waluta czyli koparką BTC nie wykopiesz nic innego. ale za to jest szpkie:)

1 polubienie

wydajność 1/4 kopalni (24 koparki)


od 16 dni uruchomione, koparki po 2-4 sztuki były dokładane i stabilizowane w tej chwili jedna jeszcze jest niestabilna.

6 polubień

Ile to jest ton niepotrzbnie wygenerowanego CO2?

1 polubienie

Zadajesz głupie pytania - tu chodzi o kasę a nie jakieś eko bzdury :slight_smile:

2 polubienia

dlaczego niepotrzebnie? potrzebnie, ja potrzebowałem ten prad żeby zasilić moja kopalnie. żeby zarabiać forsę, bo chyba o to chodzi:)

1 polubienie