Klimatyzacja do domu. Wszystko co powinienem wiedzieć?

Wąsy macie jakieś doświadczenia w klimatyzatorach?
Na co zwracać uwagę? Czy jakieś marki polecacie?
Na pewno będę chciał to jakoś zintegrować z Home kitem

Szykuj się na podwyżkę rachunków za prąd :slight_smile:

5 polubień

Z HomeKit najłatwiej jest zintegrować używając czegoś takiego jak tado albo sensibo. To jest po prostu homekitowy IR blaster, który działa „jak pilot”. Ale to ma spore ograniczenia (wynikające z ograniczeń homekita), bo ostatni raz, kiedy tego używałem to nie dało się regulować prędkości wiatraków. Może teraz się da. Nie wiem.
Z tego co słyszałem to najwdzięczniej z homebridge czy innym homeassistantem pracują samsungi, ale to będziesz musiał sprawdzic wsparcie dla konkretnego modelu przed zakupem.

Da się. Ja używam Aqary P3.

1 polubienie

Może ten temat Ci pomoże:

1 polubienie

Jak coś to ja mam Gree, który jest tani i dobry, a dzięki temu że ma obsługę wifi, to jakimś kombinowanym sposobem da się większość funkcji przez Homebridge wystawić do Homekit

Zacznę z innej beczki, zamiast polecić konkretne modele, polecam przy instalacji bardzo dokładnie sprawdzić odpływ wody i zapewnić prawidłowe spadki, żeby nie było nigdzie po drodze słupa ciecz, który musisz się podnosić; kiedyś coś nie zadziała i wyrzyga wszystko frontem przez klimatyzator.

Nie wiem jakie masz warunki lokalowe i przyłącza energetycznego, ale dobrze jak klima nie zje ci teoretycznych 3 z 5 kW przydziału mocy w mieszkaniu (jak było u mnie, zanim jeszcze udało się wywalczyć zwiększenie przydziału mocy i podpiąć 3 fazy)

No i ważne jest ustalenie na samym początku ile jednostek wewnętrznych potrzebujesz, może tylko salon albo tylko sypialnia, a może w kilku pomieszczeniach naraz, od tego będzie zależeć całościowa moc i wielkość agregatu na zewnątrz, ale to dobry instalator/projektant powinien umieć policzyć

1 polubienie

Na jakiej zasadzie to działa?

To jest blaster podczerwieni, z zaprogramowanymi prawie wszystkimi modelami klimatyzatorów.

zasilanie klimatyzatora nie musi przez niego isc?

Nie musi. Wszystkie inne sterowniki klimy w ogóle nie mają takiej opcji.

jest to w takim razie mocno mylące, bo na zdjęciach produktowych jednostka klimatyzacji jest wpięta do prądu przez P3, a ja mam kabel zasilający wkuty w ścianie

więc jak to w zasadzie działa?

jest jednocześnie bramką, kontrolerem klimy przez iR i smart-gniazdkiem dla klimy?

image

Możesz podpiąć w ten sposób, żeby ci zliczało statystyki prądu etc.

ale jak nie podepne, to nadal bedzie moglo sterowac klimatyzacja, jako urzadzenie samodzielne?

Tak. Zobacz tado i sensibo. Tam nawet nie ma takiej wtyczki. Sam IR blaster.

Pamiętasz uniwersalne piloty? To to jest właśnie taki uniwersalny pilot, tylko ze do klimatyzacji i ze wsparciem dla smart domu.
To urzadzonko musi się fizycznie widzieć z odbiornikiem podczerwieni klimy.

widze ze aqara p3 nie jest bardzo droga i ma ZigBee, i pewnie jak wszystkie xiaomi mozna wyciagnac klucz i podpiac offline. Jak to wyglada w tych dwoch innych urzadzeniach?

Nie wiem, bo ja tego używałem z homekitem. Nie wiem nawet co to znaczy „wyciągnąć klucz”.

1 polubienie

urzadzenia aqara maja klucz do API, ktory po podlaczeniu do chmury Xiaomi mozna wyciagnac, i potem uzywac, aby podpiac HomeAssistanta bezposrednio do urzadzenia, bez uzycia chmury. Staram sie aby moje iot dzialalo nawet jak np padnie mi internet.

To już pytanie do dłubiących świrów. @Voland bedzie wiedział.

Ja mam Homekit więc natywnie działa bez netu.

1 polubienie