Kawa ☕

Zrobić mogę spokojnie sam nawet w aeropressie. Skusiliście mnie, poczekam tylko na jakąś ladniejszą pogodę i bedzie jak znalazł.

1 polubienie

Cold Brew jest bardzo delikatne i takie… okrągłe, tj. nie masz bardzo intensywnych odczuć jak kwas, gorzkość czy cośtam. Ja polecam dodanie… LODÓW WANILIOWYCH. ELO.

1 polubienie

To z mojej strony dodam że uwielbiam kawę w McD. Nie nawidzę Costy i starbunia …

A najwięcej smaku ma dla mnie kawa u rodziców. Zwykła czarna fusiata w szklance w koszyczku. Od lat niezmiennie żółta Tchibo. W domu sam bym jej nigdy nie wypił, ale u rodziców to nektar bogów normalnie.

Popieram. Zwykle americano albo jakiś flat white jest w maczku na bardzo sensownym poziomie.

Pobrałem, testuję, wygląda całkiem spoko. Brakuje mi tylko możliwości sortowania po marce kawy, ale da się bez tego żyć.

Przyznam, że nigdy nie próbowałem w takich proporcjach. U mnie raczej typowe 6g/100ml mielone o kilka klików więcej niż na Chemexa, a potem filtrowanie przez filtr Chemexowy.

Daj mi taką aplikacje do drinków! :pray:t2:

1 polubienie

Jestem dzis po pierwszym w zyciu cold blew, nie do konca wiedzialem czego sie spodziewac.
Odnosze wrazenie ze moja kawa srednio sie do tego nadaje - Lavazza Espresso Crema E Aroma.
Sama, bez dodatkow, smakowala jak wystudzona kawa z Aeropressu, moze mniej goryczkowa.
Natomias z odrobina mleka i lyzeczka cukru bardzo przyjemny napoj :smile:
Jaka kawe byscie polecili do cold blew? :thinking:

Edit:
zbliza sie okres upalow, potrzeba bedzie sie w cos zapoatrzyc :wink:

1 polubienie

Ważne, żebyś kupował kawę do dripów, a nie ekspresu. A to, jaką, to już wedle uznania. Zamawiaj z coffeedesku, jak im powiesz jakich aromatów szukasz to Ci na pewno dobrze doradza. :slight_smile:

2 polubienia

Dzięki za radę, na pewno skorzystam :wink:
Akurat ta kawę dostaliśmy w ilościach pół hurtowych :wink: trzeba wypić
A do Auropressu też kawę do dripów lepiej?

1 polubienie

Si señor.

1 polubienie

Do aeropressu kawa pod przelewy (drip) i do tego mielona nieco drobniej niż pod V60.

Szybkie pytanie, które wie czy coffedesk ma wysyłkę za granicę?

tak ma, wejdz na coffeedesk.com

2 polubienia

Znajomy barista, mówił, żeby zalać destylowaną, będzie lepsza. Nie próbowałem, bo cold brew robię tylko z herby, ale może będziesz miał ochotę się pobawić.

Jeśli ktoś chce się w takie rzeczy bawić, to woda destylowana + https://thirdwavewater.com/.

Ale w zupełności wystarczy dobrze filtrowana kranówa albo mineralna. Nie popadajmy w skrajności. Takie rozwiązania są głównie dla ludzi, którzy maja mocno nieprzyjemna wodę z kranu.

Kawę piję jak sięgam pamięcią. Pamiętam, że pierwsza ulubiona to były takie niebieskie szaszetki kawy rozpuszczalnej New York 2 in 1 (bo mimo picia rozpuszczalnej z mlekiem, to cukrem gardziłem od początku), a było to w szkole podstawowej.

Potem było już tylko gorzej.
Bawiłem się kawiarkami, automatami, chwilę pracowałem jako barista, ale w knajpie bez alternatyw, potem poznałem swoją dziewczynę i jak razem zamieszkaliśmy to się tych sprzętów nazbierało.

Z rzadziej aktualnie używanych:
frenchpress (jak przychodzą goście, bo to dzban)
aeropress (jak najdzie ochotę, “a porobiłbym to dłużej niż zwykle”)

na co dzień:
automatyczny ekspres przelewowy (bo jak wstanę to wsypuję kawę, wlewam wodę i idę się myć, ubierać etc. po czym przychodzę na gotowe)
lub
taki ekspres ciśnieniowy jak te na pastylki, tylko ta pastylka jest taka wielorazowa, że tam sam kawę wsypuję
no i moja perełka wspominana już w wątku o gadżetach, czyli GSI Ultralight Java Dripper, czyli dripperek. Zawsze w plecaku.

Młynek to mam taki jak był w szafce, wagę dużą z allegro, która była najładniejsza w stosunku do ceny, a mikrowaga ze sklepu “dla kolekcjonerów urządzeń, z których teoretycznie niby można spożywać narkotyki”. Wag częściej używam do zabawy z herbatą (tutaj polecam jeszcze IngenuiTEA, ale to wątek o kawie).
Co do ziarna to… no kurka nie szaleję, mam parę ulubionych, ale nie mam problemu ze zmieloną z marketu. Jest w domu trochę ziaren, ale to najczęściej, jak się napiję gdzieś dobrej kawy, to pytam czy mają to w paczkach i tyle.

Na koniec żarcik kawowo-wspinaczkowy:

5 polubień

I ja mam w planie cold brew ale to w lipcu jak już będę w Warszawie :slightly_smiling_face: muszę poszukać i zamówić dobrą owocową kawę pod to :slightly_smiling_face: Etiopia mnie nie zawiedzie raczej pod tym względem chyba że ktoś ma jakieś propozycje jeszcze.

Dawno nic w temacie nie było, to podbijam.

Generalnie na start z kawą, ale nie tylko, polecam książkę Iki Graboń - Kawa: Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie .
Bardzo lekko napisana. Świetnie wprowadza w temat, ale też dużo specjalistycznej wiedzy (dla mnie osoby nie związanej z kawą).
Dla osób nie lubiących czytać :wink: polecam kanał Jamesa Hoffmanna dużo opowieści o kawie, ale również testy sprzętu i bardzo zdrowe podejście do tematu, czyli “pij kawę tak jak Ci smakuje”.

Zgadzam się, że kawa speciality nie jest dla biedaków. Co do J&N mi osobiście ich kawy nie podeszły ale były, podobno podawane na rozdaniu nagród Nobla a dokładniej ta Sumatra Gayo Mountain Fairtrade. Wiem, że to pewnie nic nie znaczy, ale jednak znaczy :wink:

3 polubienia

Ja w tym roku przy okazji drobnych prac budowlanych dokonałem upgrade’u mojego zestawu AeroPress + młynek ręczny Rhinowares o wkrętarkę XD

zdjęcie z internetu, ale obrazuje to właściwie

6 polubień