Kawa ☕

Tak z ciekawości: kiedy palona?

Zadajesz za trudne pytania :slight_smile: a poważnie to nie wiem czy w ogóle jest tam data, to zwykła sklepowa, nie żadna specjalna mieszanka.

1 polubienie

Pytam, bo mam złe doświadczenia z kawami sklepowymi, a Ty polecasz. Wiec pomyślałem, ze może przez te kilka lat się coś zmieniło i zaczęli świeża kawę sprzedawać w sklepach.
To było szczere pytanie, a nie „hej, spójrz jaki ze mnie kawowy snob” :wink:

Osobiście wolę świeżo palone, ale nie mam blisko sklepu :smile: teoretycznie można od mk zamówić ale nie próbowałem więc na co dzień sprawdzam jakie sklepowe są pitne a od święta, jak się wybiorę na zakupy, to mam „snobistyczną” kawę :rofl:

ja zamawiam z coffeedesku często mają promocje, darmowe wysyłki. Sprzedają naprawdę spory wachlarz kaw więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ja do chemexa kupuję zwykle coś z Etiopii bo mają te kawy bardzo owocowy posmak. Że w UK nie znam sklepów dobrych to sięgnąłem po sprawdzoną Lavazze rossa.

3 polubienia

Powiem Wam, że zanim zacząłem czytać ten temat to kawa była dla mnie zwykłym napojem do pobudzenia. Smakowała mi, ale bez rewelacji. Zainspirowany Waszymi wypowiedziami wyciągnąłem z szafki stary French press i zacząłem zwracać większą uwagę na sposób przyrządzania kawy. Jakie było moje zdziwienie, że tak niewiele potrzeba, żeby znacznie poprawić smak kawy.

Dzięki!

6 polubień

Polecam aplikacje https://coffee.cup.guru/ wybierasz metodę i masz gotowe przepisy ile czasu ile gram kawy jaka temperatura żeby uzyskać różne efekty

5 polubień

Jeśli chodzi o UK to ja używam Pact Coffe - subskrypcyjny serwis, można wydłużać częstotliwość do chyba nawet 2 miesięcy. Wybieram tam wielkość ziaren do Aeropressu, przysyłają zmielone w ciągu ostatniego tygodnia chyba. Dbają o rolników, płacą im więcej, wybierają tylko najlepsze kawy. Ogólnie wygoda i można więcej poczytać u nich na stronie. Jutro u mnie zagości:

Zostawiam referala (5£ dostajemy oboje, pierwsze zamówienie to wtedy wychodzi jakies 2£, można anulować w każdym momencie): Create your coffee plan | Pact Coffee

2 polubienia

Pobrałem, potestuje w domu różne przepisy

Ok, więc ja się nie udzielałem w temacie, ale w końcu coś chciałbym napisać. Generalnie rzuciłem praktycznie kawę na ostatnie… ponad pół roku? Okazuje się, że bez kawy dużo łatwiej, lepiej i równiej mi się funkcjonuje. To znaczy nie mam mega spadków i skoków energii, więc przestałem pić kawę. NATOMIAST nadchodzi znów etap ciepełka, a nic tak dobrze nie smakuje w ciepełku jak… cold brew. Oh boy, oh boy. Czy ktoś z was pija cold brew? Jakie lubicie najbardziej?

Całe zeszłe lato przygotowywałem cold brew, 50g/500ml, 12h w lodówce. Zwykle “przelew miesiąca” z coffeedesk i powiem wam, że to jest zupełnie inna jakość życia. Niedługo będę w PL i zabieram swój zestaw do cold brew do UK, bo już mi go brakuje <3.

1 polubienie

Tak! Sam jeszcze nie próbowałem ale całą zimę się solidnie przygotowałem do tematu :slightly_smiling_face: tj. chyba najprostsza, a zarazem najtańsza metoda do przygotowania kawy. Nie wymaga absolutnie żadnych nakładów finansowych poza kupieniem kawy. Można ją zrobić nawet w słoiku. Oczywiście można też kupić specjalne pojemniki z wbudowanymi sitkami etc

  • Mielimy kawę,
  • sypiemy do słoika,
  • zalewamy zimną wodą najlepiej źródlaną (mamy dzięki temu pewność co do czystości wody),
  • wstawiamy do lodówki od 10h do nawet 24h w zależności od tego jak mocny napar chcemy uzyskać. Najczęściej ludzie robią właśnie na 10-12h - wieczorem tak by do pracy mieć co zabrać
  • Po wyjęciu odcedzamy np na sitku albo przez bibułkę do ulubionego naczynia i cieszymy się wspaniałym smakiem w upalny dzień.

To tyle w temacie wyjaśnienia jak to się robi. Ja jak tylko wrócę do kraju zamierzam porobić i potestować różne wariacje.

4 polubienia

Nie uważam J&N palarnią dla biedaków. Obecnie żadna kawka speciality nie jest już chyba dla plebsu :smiley: J&N charakteryzują się dla mnie łatwością parzenia. Wydają mi się dobre i dość uniwersalne. Chętnie wracam po ziarna do tej palarni, także jestem z Tobą, Wojt

1 polubienie

o tak zdecydowanie, ja od nich również zamawiam, ale raz na jakiś czas eksperymentuje i testuje inne palarnie jeszcze. ostatnio HYAB ale nie przypadła mi do gustu.

1 polubienie

Ja ostatnio kupiłem bardziej owocowe kawki i po nich mam ochotę na powrót do J&N (czegoś bardziej orzechowego), bo zacząłem sobie robić takie hehe kawowe napoje, typu: kawa z Aero + kardamon + cynamon i mleczko.

Chore? Owszem, ale kurde - MOGĘ. :smiley:

5 polubień

W życiu cold blew nie próbowałem, noszę się z zamiarem by spróbować od dłuższego czasu. Po rekomendacji forum już wiem co będę robić jak wrócę do domu :wink:

1 polubienie

Oj tak, cold brew jest doskonałe. Mam też wrażenie, że ta metoda dużo wybacza - jak zostawisz na dodatkową godzinę, dodasz za dużo/za mało wody - to kawa mimo wszystko jest OK.

BARDZO polecam dodanie do gotowego cold brew kilku plasterków grejpfruta lub dolanie odrobiny toniku. Orzeźwiające mistrzostwo świata.

1 polubienie

Jeśli nie znoszę gorzkiej czarnej kawy to czy coldbrew jest dla mnie?

Zdecydowanie, bo coldbrew jest delikatniejsze w smaku. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzi, żebyś dodał mleka, syropu, cukru. Cokolwiek Ci przyjdzie do głowy.

myślę że tak, przede wszystkim coldbrew nie jest ciężkie, orzeźwia conajmniej raz warto spróbować, jeśli mieszkasz w dużym mieście to popatrz w kawiarniach czasem robią :slightly_smiling_face: