Jaki router do internetu 300Mb/s

Czy urządzenie klienckie (np modem kablowy) nie musi być sparowane z urządzeniem po stronie operatora? Czasy kiedy klientowi po prostu przypisywano port zbiorczy w switchu i co najwyżej potrzebny był mac adres karty sieciowej minęły wraz ze zmierzchem małych sieci osiedlowych, czyli jakieś 10 lat temu

Nie, ISP w takim przypadku musiałby mieć (a, pojadę nową nomenklaturą ( ͡° ͜ʖ ͡°)) allowlist MAC adresów, a nikt nie będzie siedział i klepał ich do systemu

pamietam ze do neostrady (adsl) trzeba bylo miec usera i haslo, sam modemy nie wystarczal

1 polubienie

Jak jeszcze miałem internet od Netii to w panelu klienta na stronie www można było sobie takie dane odczytać. Orange też daje taka możliwość (i nawet na umówię są te dane z tego co pamietam). A w UPC nie mam pojęcia. Może login i hasło też gdzieś jest do odczytania. Z tym, że Ty jako nie-klient możesz mieć problemu z dostępem do takich danych.

Kurde chyba coś jednak jest na rzeczy bo UPC daje Ci modem z ich softem. Zagadałem do dwóch ziomeczków i Ci twierdzą, że jak nie masz modemu z UPC to to po prostu nie zabangla i już. Sieć UPC musi widzieć “swój” technicolor czy horizon, z niczym innym się nie połączy. Więc albo jest to allowlist na MAC, albo specyficzne ustawienia software’owe które zezwalają na dostęp.

1 polubienie

Najlepiej to jutro zadzwonić do pomocy technicznej UPC i się zapytać.
Ewentualnie zapytać Google czy coś wie na temat konfiguracji własnego routera pod UPC
PS: wyglada, że bez ich sprzętu nie da rady.

Tak jest teraz u mnie, czyli router i kabel TV


A tak w mieszkaniu obok

Co za czasy, to jak ktoś używa swojego routera w UPC? XD
Ten ConnectBox jest strasznie do dupy…
(W ogóle jakaś puszka obok jest z wyjściem RJ45)

No dobra, ale sprawa wyglada tak, ze przez dwa tygodnie jeszcze mam swojego ConnectBoxa i może w nowym mieszkaniu mógłbym go podpiąć, a potem wrzucić nowy router(jakiś Asus/TP-Link którego kupie) i by śmigało? XD
(Nowe mieszkanie ma pakiet UPC na starego lokatora, a mój router z UPC zostaje od sierpnia na starym mieszkaniu bo je będę wynajmował)

P.S pisałem ze sprawa jest dosyć pokręcona.
P.S 2 Najwyżej będę ciągnął Wi-Fi ze starego mieszkania bo mi łapie(przeprowadzam się drzwi obok XD)

1 polubienie

Ehh widzę ze straszna padaka z tym UPC… czytam na forach, ze można swój router podpiąć jako modem, ale do routera z UPC… XD

Sprawa jest prosta - zły użyszkodnik nie ma loginu i hasła więc nie podepnie nic swojego. Modemy upc mają lekko zmodyfikowany soft, ale tak naprawdę całą konfigurację ściągają sobie zdalnie. Każdy z nich przedstawia się w inny sposób i jest przypisany do jednej umowy.

Sprawdź czy nie możesz go przestawić w tryb bridge (w Netii była taka możliwość) wtedy modem/router od UPC będzie robił faktycznie tylko jako modem “dekodujący” sygnał i zestawiający połączenie. Resztą “rozdzielania” sygnału zajmie się Twój sprzęt o ile go kupisz :wink:
Jeśli nie da się go przestawić w tryb bridge możesz na nim wyłączyć WiFi i całą resztę usług i zostawić tylko aktywne połączenie LAN. Ustawiasz sobie DMS na swój router i wszystko powinno być OK.
Ja mam tak u siebie z FunBoxem 3.0 od Orange i wszystko działa OK. Funbox robi za modem a całą resztą (WiFi + internet do PC po kabelku) zajmuje się Linksys WRD1900ACS. Da się nawet tak przekierować porty, że można się zalogować na router " z zewnątrz" internetu (choć nie polecam takiego rozważania. VPN jest zdecydowanie bezpieczniejszy).

Jest taka możliwość, sam mam tak zrobione tylko, żeby taka możliwość się pojawiła trzeba uwaga… wyłączyć IPv6, wtedy automatycznie pojawia się w panelu, u mnie działa jako modem a porządny router wpięty na OpenWRT.

2 polubienia

Da się i bez tego ale trzeba zadzwonić do upc i oni zdalnie mogą włączyć tą opcję bo w niektórych jest blokowana.

Za dużo kucowania i siedzenia w ustawieniach routera albo na infolini UPC :frowning: lubię rzeczy pług and play :joy:
Plan był taki, że myślałem że uda mi się za frajer ciągnąć neta za którego i tak już ktoś płaci, a ze mną się nie chce dogadać co do jakichś tam opłat…

P.S dodzwoniłam się do UPC i za 100PLN mogą dezaktywować usługę ziomka który miał neta w mieszkaniu i podepną moja usługę. Lepsze to niż nic, albo użeranie się z poprzednim lokatorem :partying_face:

1 polubienie

Zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Zero cudowania i kombinowania a 100 zł to nie tak dużo :wink:

2 polubienia

Idealne miejsce, by zadać pytanie o nowy router. Niebawem przeprowadzam się do domu i będę potrzebował nowego, mocniejszego routera. Mój obecny router od BT ma problem z zasięgiem w mieszkaniu (w rogu sypialni już tak dobrze nie śmiga). Ktoś może polecić jakiś dobry router, który obejmie zasięgiem nieduży, piętrowy dom + ewentualnie mały ogródek?

Nieduży dom + ogródek to jaki obszar? Bo bez tego ciężko będzie doradzić coś sensownego.
Ale od razu możesz zacząć się rozglądać za sprzętem wspierającym sieć mesh i tutaj @6ghost9 coś może na ten temat powiedzieć bo używa sprzętu, z tego co pamietam, od TP-Linka i sprawdza się dobrze.

Ja akurat lecę na Linksys Velop, trzynodowym zestawie i serio nie mogę narzekać. Planuję w przyszłości kupić bazę i może jednego node’a pracującego już w WiFi6 (fajne jest to, że współpracuje z poprzednią generacją), więc będę miał wtedy 5 node’ów, które strategicznie rozstawię tak, żeby WiFi6 było w “ważniejszych” miejscach, a WiFi5 w tych mniej ważnych. :wink:

3 polubienia

Używałem tego samego ConnectBoxa co Ty i też uważam, że jest do dupy. Polecam przejść na 1Gb, wówczas dają dużo lepszy router. Mam od 2 tygodni i nie narzekam. Wcześniej rwało mi połączenie za ścianą, na nowym urządzeniu śmiga pięknie.

Znaczy o ile możesz mieć gigabita, bo jak nie to… Pozostaje lipa.

Dokładnie mam takie same plany jak Wojtek.

@MarcinVeB u mnie Velop działa w domu trochę ponad 200 m2. Na ogrodzie w promieniu kilkudziesięciu metrów jest jeszcze zasięg. To co natomiast mogę polecić to mimo wszystko jeśli masz taką możliwość to poleganiu na kablu. U mnie wszędzie są kable i w sumie po wifi w zasadzie mam tylko telefony, tablety oraz niektóre urządzenia smarthome’owe.

Co do routerów Wifi5 to niestety nie łudź się, że będziesz miał 300 mbit wszędzie. U mnie średnia prędkość po wifi to 100-150 mbit. Na tarasie ~ 30 mbit.

Gdyby patrzeć bryłę domu na wprost to nodey tworzą trójkąt prostokątny z przesuniętym górnym wierzchołkiem względem osi Z o minus kilka stopni.

Obok routerów oczywiście prędkość netu to stabilne ~500 - 700 mbit.

Z minusów to Velop ma jakiś energooszczędny tryb, którego nie da się ustawić i router potrzebuje z 5 sekund żeby się rozbrykać jeśli nie jest mocno używany. Np nie korzsytasz z kompa, podchodzisz do niego i odpalasz mu szybko speedtest. Zaczniesz od jakiegoś słabego transferu i po 4-5 sek będzie boost. Mnie to nigdy nie przeszkadzało, ale u mnie cały najważniejszy transfer idzie po kablu (np NAS + dyski leżą w garażu i tam generują ciepło i hałas :D)

2 polubienia