Jaki router do internetu 300Mb/s

Gratki!

Co do mocy WiFi, to tu u mnie np sprawdzają natężenie sygnału i jak coś jest nie tak to dostajesz upomnienie, a potem karę finansową dość bolesną :slight_smile:

Offtop, pisząc o bolesnej karze muszę dodawać, że chodzi o finansową, bo tu jeszcze można oficjalnie dostać wpierdol (jest chłosta :D) tzw canning, nie mylić z comming czy nie daj Bóg z cumming,

to kill switch w telefonie i po sprawie:)
offtop: indochiny? raz do roku minimum musze tam być, ubóstwiam ten klimat:) Malezja, Indonezja, Tajlandia… fuck yeah:)

Odgrzebię temat, bo zupełnie nie umiem w routery, a zmieniam dostawcę internetu i będę potrzebować własnego nadajnika :slight_smile:

Szukam czegoś prostego: bezprzewodowego routera zasięgu zdolnym pokryć 4-pokojowe mieszkanie. Bez wodotrysków, Time Machine i tym podobnych. Prędkość 300 Mb/s powinna mi wystarczyć.

Zainspirowany innym wątkiem forum, znalazłem taki sprzęt: https://www.asus.com/pl/Networking/RT-AC58U/ – czy Waszym zdaniem wystarczy mi do codziennej obsługi kilku urządzeń?

Jak kupiłem tydzień temu i wszystko śmiga :wink:

1 polubienie

Cześć, potrzebuję Waszych doświadczeń odnośnie sprzętów sieciowych. Poszukuję rozwiązania do mieszkania ok. 50m^2. Najwięszym problemem jest prędkość internetu na komputerze, który stoi ok. 7m oddalony od modemu/routera/ap od UPC (po drodze dwie ściany działowe) i wyciąga max 40 Mb/s. Poszukuję więc urządzenia, które da mi co najmniej te 60/80 Mbitów. Opcje, które rozwarzam:

  • Ubiquiti: UAP AC Lite + EdgeRouterX (ok 600 zł)
  • Mikrotik HAP ac2 (ok 270zł)

Czytałem niezbyt pochlebne opinie na temat zasięgu wifi w mikrotiku, ale @sivy jest zasięgiem zachwycony :slight_smile: Pytanie własie czy przez dwie ściany da radę wyciągnąć coś powyżej tych 40Mb.

Co do wymagań, mam w domu oprócz komputera, smartfonu po WiFi jeszcze parę urządzeń inteligentnego domu, a po kablu malinę i TV. Liczba urzadzeń w najbliższym roku będzie się zwiększać, zarówno tych WiFi i po kablu.

Okej, to sa dwie opcje prosumer/enterprise, ale do urzadzeń typowo konsumenckich jestem trochę zrażony. Niemniej z chęcią posłucham waszych opinii i wrażeń z użytkowania też innych sprzetów.

Może to trochę z armaty w muchę, ale polecam się. Linksys Velop AC6600 x3

1 polubienie

U mnie skończyło się na kupnie Linksysa WRT1900ACS i jestem zachwycony (zwłaszcza, że udało mi się dorwać go za niecałe 700zł). Prędkość po WiFi jest o wiele lepsza, coś około ~30MB/s średnio, niż na poprzednim, nieco już leciwym routerze TL-WDR4300, który wyciągał czasami kilka MB/s.
Do tego pełne wsparcie dla OpenWrt :smiling_face_with_three_hearts:

2 polubienia

Asus Rt-52u gubi mi zasięg na 2.4 dopiero przez 3 ściany z cegły, stali i betonu. Wszystko co ma zewnętrzne anteny powinno sobie radzić bez problemu.
Do użytku domowego brałbym Asusa bo za relatywnie niewielkie pieniądze masz coś na czym postawisz VPN, pseudo-NAS po podpięciu dysku/pendrive i jeszcze kilka dodatkowych opcji, z wbudowanym fw. Albo sobie zmienisz soft na Open wrt. Ten A52U w tej formie już nie jest produkowany (mam bez anten), warto zerknąć też na wyższe modele. Ale na 50m2 to wszystko co nie jest Technicolorem z UPC da se radę.

Kup przez internet, zmostkuj z UPC, sprawdź jak działa, pobaw się ustawieniami ze dwa dni i jak Ci nie spasuje to masz 14 dni na oddanie.

1 polubienie

No i ja też kupiłem tego RT-AC58U. Na ten moment – bezproblemowo :slight_smile: Jeszcze nie wgryzłem się w konfigurację, ale w wolnej chwili pogrzebię w ustawieniach, może pomyślę o OpenWRT albo pochodnym.

1 polubienie

Tylko Merlin szefie!

2 polubienia

Odkopię temat :blush:

Pytanie techniczne, jeśli lokator wyprowadził się z mieszkania i zabrał router UPC to jak kupię swój to będę miał neta? Chodzi o to, ze ziomek się wyprowadził ale nie wypowiedział umowy i dalej płaci bo tam gdzie się przeprowadził nie ma UPC, a nie chce jego pakietu za 150PLN :flushed: pokręcona sprawa XD

Raczej tak. Musisz tylko zobaczyć, dowiedzieć się w jaskiej technologii masz łącze: ADAL/światłowód czy coś innego i kupić odpowiedni sprzęt.

1 polubienie

Dzięki za info :slight_smile: raczej zwykły kabel, najwyżej zadzwonię do UPC i dopytam xD

U mnie UPC dostarcza net po koncentryku (kabel antenowy) więc warto sprawdzić :wink:

Dokładnie. Właśnie miałem pisać.
@Przemek_ckspardz jaki kable „wychodzi” ci ze ściany. Jak zwykły telefoniczny to prawa jest raczej prosta bo większość modemie obsługuje ADSL/xDSL. A jak masz zwykły koncentryk (czyli zwykły kabel antenowy) to już kupno odpowiedniego routera może nie być takie proste (choć mogę się mylić).

Czy urządzenie klienckie (np modem kablowy) nie musi być sparowane z urządzeniem po stronie operatora? Czasy kiedy klientowi po prostu przypisywano port zbiorczy w switchu i co najwyżej potrzebny był mac adres karty sieciowej minęły wraz ze zmierzchem małych sieci osiedlowych, czyli jakieś 10 lat temu

Nie, ISP w takim przypadku musiałby mieć (a, pojadę nową nomenklaturą ( ͡° ͜ʖ ͡°)) allowlist MAC adresów, a nikt nie będzie siedział i klepał ich do systemu

pamietam ze do neostrady (adsl) trzeba bylo miec usera i haslo, sam modemy nie wystarczal

1 polubienie

Jak jeszcze miałem internet od Netii to w panelu klienta na stronie www można było sobie takie dane odczytać. Orange też daje taka możliwość (i nawet na umówię są te dane z tego co pamietam). A w UPC nie mam pojęcia. Może login i hasło też gdzieś jest do odczytania. Z tym, że Ty jako nie-klient możesz mieć problemu z dostępem do takich danych.

Kurde chyba coś jednak jest na rzeczy bo UPC daje Ci modem z ich softem. Zagadałem do dwóch ziomeczków i Ci twierdzą, że jak nie masz modemu z UPC to to po prostu nie zabangla i już. Sieć UPC musi widzieć “swój” technicolor czy horizon, z niczym innym się nie połączy. Więc albo jest to allowlist na MAC, albo specyficzne ustawienia software’owe które zezwalają na dostęp.

1 polubienie