Gorzkie żale

Ok, widzę, że wszyscy przeszli w “solution mode” więc może przedstawię Wam moje oczekiwania/założenia i dlaczego tablet z ChromeOS byłby dla mnie najlepszym rozwiązaniem. I dlaczego go nie spełnił.

Moje stanowisko pracy wygląda tak:

Komputer którego używam przez 95% czasu to służbowy HP Elite x360, więc mogę go ustawić w takiej pozycji i pracować na nim jak na dodatkowym monitorze.

Stąd też poniższe wymagania:

  1. Zasilanie, obraz i dźwiek po USB-C w 4K. Mój setup jest oparty o monitor 4K z hubem, więc oczekiwanie zrozumiałe. Mój obecny, prywatny komputer to Surface 4 Pro. Żeby go podpiąć pod monitor, zasilanie i dźwięk, muszę mu podłączyć trzy (!) kable.
  2. Konstrukcja komputera albo musi być detachable (tablet z klawiaturą jak Surface, czy właśnie Lenovo Duet 3/5) lub 360° (jak ten HP).
  3. Te 5% czasu z prywatnym komputerem to najczęściej siedzenie przed monitorem, ale fajnie by było gdyby form factor był na tyle mały, żeby można go było użyć jako tabletu w podróży. Najchętniej 11", w ostateczności 13.3" (stąd wjechał Duet 5, bo Duet 3 jest od miesiąca nigdzie niedostępny).
  4. Nie może to być tablet z iOS (bo mam ipada mini i działa jak gunwo) ani z androidem. Bo pełna przeglądarka Chrome z pluginami > każda przeglądarka na systemie mobilnym.

Ideałem byłby tablet z ChromeOS :smiley: Bo wiem, że w 95% spełni moje oczekiwania.
Niestety, na rynku jedyne co ma sens to Duet 3 i Duet 5. Kupiłem Duet 5 i nie chce żreć z moim monitorem.
Ergo, back to square one. Już doczytałem, że karta przy tym procku może mieć problemy z 4K.

Macbook odpada z kilku powodów:

  1. Moja wrodzona niechęć do jabłka po kontakcie z Macbookiem (2010-2012), kilkoma ajfonami i failem jakim był zakup iPada mini (choć ciągle pracuję nad sobą żeby się do niego przyzwyczaić).
  2. Konstrukcja. Nie zmieści mi się na biurku w moim ustawieniu. Musiałby być minimum 360°.
  3. Cena. Te 5% czasu to jest może ze trzy godziny w tygodniu. Nie jestem w stanie uzasadnić sobie wydania pięciu czy sześciu tysięcy złotych żeby otworzyć komputer parę razy do roku.

Windows:

  1. Jedyny komputer który spełniałby wymagania form-factoru to Surface 3 Go. Tyle, że to drogie gówno, ze słabą baterią, słabym prockiem, DDR3 itd.
  2. Pozostałe komputery z Windowsem są zaskakująco drogie. Na tle Acerów z i3 za ponad cztery tysiące złotych, nagle Macbook zaczyna wyglądać sensownie. No ale patrz akapity wyżej.

Lenovo Chrome Duet 3/5 w moim ustawieniu miał same zalety:

  1. Cena: Duet 5 kosztuje dokładnie połowę z Macbooka Air (13.500czk vs 26.760 czk)
  2. Form factor: tablet. Do tego ChromeOS ma coś o czym marzą użytkownicy iPada Pro: automatyczne przełączanie między wersją desktop a tablet. Wystarczy podpiąć klawiaturę i myszkę i masz niemal pełnoprawny system.
  3. Aplikacje z androida.
  4. Ekosystem :smiley:

Jedyny fail jest taki, że Snapdragon 7c Gen 2 nie do końca radzi sobie z 4K. Gdybym miał monitor 1920x1080 to byłoby to rozwiązanie idealne. Ale mam 4K i po prostu sobie nie radzi.

Więc dzięki za rady ale Macbook odpada w związku z powyższymi. Windows odpada w związku z powyższymi również.
Allegro też odpada bo za komputer chciałem zapłacić punktami z pracy, więc musi to być czeska Alza :smiley:

4 polubienia

Chyba jeszcze nikt nie postowal stomatologicznych gorzkich zalow, wiec bede pierwszy… Juz ponad rok bujam sie z ortodonta, a dokladniej z jedynka, ktora nie chce sie ustawic. Pozostale zeby sa juz idealne tylko ta j*bana jedynka, ktora troche odstaje do przodu i jest wysunieta wzgledem drugiej jedynki - sprawia wrazenie jakby byla dluzsza. Zaczynam podejrzewac, ze ortodonta chce mnie wydoic z kasy…

2 polubienia

To jest w sumie jakiś pomysł, bo widzę że, przynajmniej cenowo, najtańszy trafiałby w mój przedział. Jedynie zastanawiam się czy mój mózg nie wybuchnie jak zacznę żonglować między Win a MacOS. Musiałbym wywalić do kosza założenia dotyczące mobilności ale warte zasatanowienia.

1 polubienie

a moze warto cos zmienic w tym ustawieniu/sposobie pracy - i na nowo to ogarnąć. rzuć granat i może sproboj na nowo „biurko zrobic” :slight_smile:
do mnie wlasnie typ od składania sprzętu mojego zadzwonił i powiedział ze nie ma szans zeby moje nowe wymagania buda od fraktala spełniła - od 10 lat chyba mam zawsze fraktala i teraz swiat mi sie rozpadł :slight_smile:
ale trudno powiedziałem, skoro cisza jest najważniejsza i ciągi powietrzne to niech bedzie inna obudowa (prawie płakałem)… zobaczymy co teraz pojdzie do kolejnej wymiany

2 polubienia

Trochę nie mam miejsca na zmiany. W kwietniu będzie większa rozbudowa bo jest w planach podnoszone biurko 160x80cm. Ale to jest nawet większy powód żeby nie wydawać nie wiadomo ile na komputer, bo biurko też swoje będzie kosztować. 3000 zł zaoszczędzone na kompie = biurko. Albo spore zakupy w Oakywood.

Faktycznie, trochę dziwne. Nawet jeśli nie byłoby fizycznie miejsca na tę jedynkę w łuku to ortodonta powinien pomyśleć o jakimś strippingu (czyli przypiłowaniu sąsiednich zębów) i uzyskałby ten brakujący milimetr, dwa. A jedynki to nie są trudne zęby do przesunięcia zwykle. Może nie tyle chce cię z kasy wydoić co może jednak niebiescy najlepszy. Może robi to od niedawna. Jeśli leczenie się przeciąga ponad czas, który był przewidziany to moim zdaniem powinien cię jakoś preferencyjnie liczyć za konsultacje, a nie kasę z ciebie kosić. A jeśli faktycznie po końcowym ustawieniu było coś nie tak jeszcze to pomysł o licówkach porcelanowych. Można nimi uzyskać delikatne korekcje ustawienia (długość, wysunięcie, rotację), oczywiście optycznie.
EDIT nie jesteś pierwszym narzekającym na stomatologię. Tadek miał przygody z implantem, a ja czasami narzekam na pracę, co tez się liczy jako narzekanie na stomatologię. :stuck_out_tongue:

9 polubień

:flushed:

aż mi się klasyk z reddita przypomniał:

uwaga, nie dla ludzi o delikatnych nerwach/zębach, NSFW

2 polubienia

Gdyby nie wymaganie numer 4 to zaproponowałbym Ci dowolnego Samsunga z trybem DEX. Zająłby dużo mniej miejsca i miałbyś pełną obsługę monitora. Być może jest opcja zastąpienia niektórych prywatnych rzeczy aplikacjami? Mam na myśli by zamiast używać przeglądarkę z pluginami miałbyś dedykowaną aplikację?

1 polubienie

7 polubień
  1. Dex < ChromeOS. Testowałem. Nie ma porównania. DEX to proteza pełnoprawnego systemu. Wielozadaniowość, skalowanie okien. Odpada
  2. Klątwa Samsunga. Zepsułoby się po dwóch tygodniach a potem 4 miesiące bym się jebał z serwisem.

Może to jest tylko moje wrażenie, ale spora część serwisów których używam; np. Allegro, ma dużo lepszą funkcjonalność przez desktopową przeglądarkę niż przez aplikację. Wyszukiwanie konkretnego użytkownika, wyszukiwanie kilku produktów od tego samego sprzedawcy itd.

Ja się tu tylko przyszedłem pożalić, nie szukać rozwiązania :wink:
Rozwiązań na stole mam dużo, choć nie w tabletowej formie: Acer Chromebook Spin 513 albo 514, Lenovo ThinkPad C13 Yoga Gen 1, Acer Spin 13. I jeszcze pewnie parę innych.

1 polubienie

No jest to protea, zgadza się. Ale czasem lepsze to niż nic.

Fakt! Zapomniałem :sweat_smile:

Jestem prosty człowiek - ktoś ma techniczny problem, staram się go rozwiązać. Moja narzeczona też nie lubi jak mi się wyżala a ja szukam rozwiązania :joy:

3 polubienia

Stripping byl w poniedzialek jako rozwiazanie ostateczne + ponowne przyklejenie zamka, zeby sprobowac wepchnac zab bardziej w dziaslo.

No wlasnie ortodonta polecany z duzym doswiadczeniem - tak w ogole to lecze sie w klinice nalezajacej do wykladowcy narzeczonej. Od razu ucinam pytanie o to dlaczego nie lecze sie u niej: nie zna sie za bardzo na ortodoncji, robi specjalizacje z protetyki:p

1 polubienie

Czyli przyszłościowo :joy:

2 polubienia

Żarty żartami, ale jeśli możesz się pogodzić z brakiem mobilności @Tadek, to naprawdę nie znajdziesz nic lepszego od miniacza za te kasę, zwłaszcza teraz z M2.

A macOS to nawet w Twoich hejterskich oczach nie przejdzie jako zły system :stuck_out_tongue:

3 polubienia

Dlatego biorę toto pod uwagę.

1 polubienie

We wtorek mam mieć operację laryngologiczną. Nie czekałem jakoś bardzo długo. Może dwa miesiące. A dzisiaj dostałem kataru. Kurwaaa!!! Mam 5 dni żeby się wyleczyć a u mnie katary zwykle się ciągną długo. W weekend leżę w łóżku i wypacam. Herbata z miodem i rumem i malinami i cytryną i może się uda.

4 polubienia

Co się dzieje na tym świecie. Piotrek kupił tesle (No tylko akcja ale to już coś)
Tadek rozważa komputer z jabłkiem

Czas końca chyba naprawdę się zbliża.

5 polubień

Nadchodzi czas pogardy i wilczej zamieci

4 polubienia

dorzuć czosnek i będzie git!!! :muscle: :crossed_fingers:

2 polubienia