Druk 3d

Temat trochę po to by się zorientować czy ktoś u nas się drukiem 3d interesował/zajmował oraz czy być może ma swoją drukarkę w domu :slightly_smiling_face:

Od razu ja się mogę pochwalić że jestem w trakcie budowy takowej :slightly_smiling_face: jeszcze brakuje sporo ale już się silniki kręcą jak należy :slightly_smiling_face:

5 polubień

Budowy czyli co? Jak?

no działa to tak że w necie można znaleźć instrukcje co potrzebne jest do zrobienia własnej drukarki 3d, korzystam z jednej z wielu i kompletuje elementy, skręcam je po kolei itd. Bardzo fajne odmóżdżające zajęcie :grin:

1 polubienie

Czasami żałuję, że nie mam, ale tak okazjonalnie, że nie ma sensu kupować. Muszę się tylko zorientować gdzie w okolicy drukują. A jakbym miał coś kupić, to pewnie Anycubic 4Max Pro

2 polubienia

No to kolega zaoszczędził mi tygodni na szukaniu drukarki.

Na moje potrzeby ten Anycubic 4Max Pro to jest bardziej niż idealny i pomyśleć, że już prawie kupiłem taką za prawie £1200.

Czy ktoś z Was posiada taką na stanie?

PS. Prusa drukarki też są popularne.

1 polubienie

$349 za nie Chińską drukarkę całkiem do mnie przemawia :slight_smile:

Mam od roku Prusę i3mk3 i mogę z całym przekonaniem polecić. Duże community, świetny soft i bardzo dobry support. Drukarka przez cały rok bezproblemowa, a ma co robić. Z kupnem tej mini poczekałbym do pierwszych testów, ale myślę, że i tak będzie lepsza niż wszelkie chińczyki w porównywalnym budżecie.

2 polubienia

Do czego wykorzystujesz drukarke? Zarobkowo czy czysto hobbystycznie?

Czysto hobbystycznie. Drukuję gadżety do domu, wieszaki, uchwyty, półeczki, naprawiam popsute narzędzia, mnóstwo pierdół dla dzieciaków, generalnie drukarka ciągle chodzi, nawet teraz się drukują nóżki do stojaka do mycia butów motocyklowych.

14 polubień

A w czym projektujesz?

Fusion 360

Królik na słuchawki jest genialny :astonished:

Hehe, uwielbiam go. Tego nie widać, ale ma jeszcze dziurkę zamiast ogonka na jacka od słuchawek :grinning:.

Nowy wydruk, podkładka pod kubek. Testy teksturowanej blachy na stół.

2 polubienia

Obudowa na zasilacz do garażu. :musical_note: Tooos a coooin to Your Witcher, oh Valley of Plenty, oh Valey of Plenty, oooooooo! :musical_note: :stuck_out_tongue_winking_eye:

FEC91405-5BEB-4355-A29F-F4F1E436617D

5 polubień

Szybkie pytanie - jaki jest finansowy próg wejścia w druk 3D?
Mam kilka rzeczy do wydruku i zastanawiam się czy zlecać czy kupować drukarkę.

Generalnie najtańsze rozsądne cenowo do jakości do samodzielnego montażu to Anet tak około 700-800zł. Choć polecam dołożyć i kupić od razu Ender 3 (około 1100zł) lub nawet Ender 3 v2 (około 1350zł).

Ender 3 v2 ma sporo zmian które co prawda można samemu wykonać, ale kosztowo raczej przekroczą różnicę tych 200-300zł. Zwłaszcza że ma automatyczne poziomowanie stołu - da się bez tego żyć ale komfort użytkowania ogromny.

Ja sam mam Ender 3 Pro (V2 nie było), ale z elementów oryginalnych to została głównie mechanika, zasilacz oraz silniki. Generalnie zaczęło się od tego że mam philips hue i potrzebowałem zamontować philipsowe piloty na istniejących przełącznikach światła. Oczywiście nie jest to kompatybilne z niczym więc zacząłem szukać czy są adaptery. Owszem są, ale koszt przy ilości sztuk które potrzebowałem znacznie przekraczał koszt drukarki do tego nie koniecznie były takie dokładnie jakie chciałem. Kupiłem drukarkę, zacząłem się bawić i mnie wciągnęło na tyle że po drodze wymieniłem płytę sterującą, domontowałem czujnik poziomowania stołu, wymieniłem hot end, wymieniłem ekstruder z bowden na direct, zrobiłem dual z axis, wymieniłem stół na którym się drukuje, dodałem octoprint (sterowanie drukarką przez raspberry PI)+kamerka, dotykowy wyświetlacz i pewnie parę mniejszych modów.

Koszt filamentu to około 80zł za kg (zależy od rodzaju i producenta bo można taniej, ale ja mówię o rozsądnej jakości). Na ile starczy to trudno powiedzieć bo zależy co drukujesz z jakim wypełnieniem itd. ale 1kg to jedna szpula i raczej na trochę starczy.

Ach wszystkie te drukarki wymagają mniejszego lub większego wkładu pracy by dobrze drukowały. Najmniej wymaga właśnie Ender 3 V2 dzięki czujnikowi do poziomowania stołu. Na szczęście można znaleźć dużo pomocnych informacji na forach/youtube.

Jeśli jednak chciałbyś drukarkę która drukuje dobrze prawie bez wysiłku to pozostaje Prusa i3 za około 4000 zł. Ewentualnie Prusa Mini za około 2000zł. Są jednak dwa problemy z Mini. Raz że ma dużo mniejszy stół od całej reszty, a dwa że wyszła pod koniec roku (2019) i miała trochę problemów wieku dziecięcego. Nie wiem czy już zostały rozwiązane, ale jeśli tak to na pewno jest to sprzęt o klasę wyżej niż Ender. Ale w razie czego upewnij się czy rzeczy które chcesz drukować zmieszczą się na stole.

Tak czy siak drukarek jest więcej, ale Ender jest polecany bo ma naprawdę rozbudowane community i łatwo się go moduje.

Ach jeszcze jedna rzecz. Stockowy Ender 3 niestety przychodzi bez zabezpieczenia przeciwko pożarowego - grzanie głowicy kiedy czujnik temperatury nie działa - co może prowadzić do pożaru. To jest jedna z rzeczy którą zaleca się poprawić na początku.

7 polubień

Czy ktoś z Wąsaczy w warszawie i okolicach ma drukarkę 3D i byłby chętny wydrukować mi kilka figurek (pewnie ze 4). Projekt z HeroForge, skala figurki to 30mm (1:60) baza figurki to mniej więcej 1cal na 1cal. Jestem gotów zaoferować butelkę czegoś dobrego, albo ekwiwalent pieniężny. Wysyłkowo też byłbym zainteresowany. Im więcej detali w druku tym byłoby fajniej.

1 polubienie

Gdybyś nie znalazł to drukowałem wysyłkowo tutaj: http://www.p3drc.pl/ (zlecenie przez allegro) i jestem zadowolony z rezultatów.

Nie da się tego przełożyć 1:1, ale co drukowałeś i za ile?