Domowe uprawy - zielsko na parapecie i nie tylko

Może to nie forum ogrodnicze, ale tematu o roślinkach w domu nie znalazłem. Mam pewien problem do rozwiązania, a wiadomo, że każdy Wąs inny, więc może znajdzie się tu ktoś z doświadczeniem również w tej dziedzinie.

Otóż:
Mam w domu parę parapetów. Mam również żonę, która maniakalnie zastawia każdy wolny skrawek tej przestrzeni różnym w żaden sposób NIEKONSUMOWALNYM zielskiem. Pandemia-srandemia, wywalczyłem jeden parapet i posadziłem ZIOŁA (nie, nie takie, ale mi dają radość - jakaś bazylia, szczypioreczek, krzaczek papryczki). Zobaczyłem, że fajnie rośnie, więc postanowiłem posadzić więcej, ale słonecznego parapetu więcej nie mam.

Zaczęło kiełkować, koperek, pietruszka, kolendrą, rozmaryn, mięta, następne papryczki, jakiś pomidorek, wszystko stoi na szafce, kawałek od okna, bo parapet się skończył. I rosną w bok, bo je do światła ciągnie. Ogólnie to ciemno mają, a jak jeszcze opuszczę roletę, żeby mi w monitor nie świeciło bo praca zdalna to już w ogóle.

Pomyślałem - kupię jakieś lampki i w pochmurne dni, czy jak roleta opuszczona, czy jak do okna będą rosły zamiast w górę będę im słońce z kabla suplementował. Internet wie wszystko - są fora, gdzie o doświetlaniu domowych upraw piszą. Głównie w jakichś innych celach, choć też konsumpcyjnych. Ale fora mnie odrzuciły - jak ktoś się pyta co ma kupić, żeby było tanio i wystarczająco na start, żeby mu bazylia w kącie pokoju rosła - to zostaje odesłany do master tematu gdzie zestaw do upraw oscyluje koło ceny nowego samochodu i policja wyraziłaby duże zainteresowanie uprawą. Do tego grow box, miernik luxów, oscylator kwantowy, hydroelektrownia na dachu, farma wiatrowa w piwnicy, zestaw dużego chemika do konstruowania nawozów.

A ja szukam tylko porady - ja kupiłem to i to, tu i tu, wyszło tyle i tyle, bazylia rośnie jak pojebana.

Więc może ktoś z Wąsów ma jakieś doświadczenie którym mógłby się podzielić? Bo na razie wiem, że ledy, czerwone i niebieskie. Patrzyłem na Aliexpress, ale chyba potrzebuję coś kupić na dniach zamiast czekać miesiąc czy dwa na paczkę (no i kupowanie oświetlenia w ciemno, bez polecenia chyba też nie jest dobrym pomysłem). Na Allegro ceny Aliexpress mniej więcej 1,5x-2x wyższe za ten sam towar, ale dalej nie wiem którą lampkę kupić, żeby domu nie spalić i wychodować bazylię, a nie wesołe krzaczki.

Ktoś coś? Help

5 polubień

Podpinam się pod temat bo ostatnio prawie kupiłem takie coś

Dobrze, że mnie Oxana powstrzymała :smiley:

3 polubienia

Jeszcze fotki, gdyby ktoś wątpił :wink:


2 polubienia

Zajebiste. Ja zwykle miałem bazylię na oknie (świeże pesto FTW) ale w tamtym mieszkaniu okna były na południową stronę. Tutaj mam na północ.

Czekam na rady, jaram się.

1 polubienie

ja kiedyś chciałem kupić zestaw do hydroponiki z IKEA - Zestaw do uprawy hydroponicznej od Ikei - Zieleń we Wnętrzach | Kraków
ale ciągle było coś niedostępne, i w końcu się poddałem. A teraz to już chyba wycofali z oferty, bo znaleźć na ich stronie nie potrafię, więc może i dobrze, bo nie miałbym możliwości rozbudowy.

1 polubienie