Czy internet radiowy daje radę?

Siema Wąsy i bezwąsy :smiley: rozważam zakup domu, mają tam internet radiowy, wieś (z milionem napływowych mieszkańców) pod Gdańskiem. Nie znam szczegółów, ale właściciele twierdzą, że działa super, podobno czasem pracują z domu. Ja pracuje codziennie w domu, gram w gry na konsoli (nie tylko w Sylwestra) i ogólnie zastanawiam się, że z internetem radiowym faktycznie da się żyć? Poratujcie opinią!

Różnie. Zależy od odległości nadajnik-dom i pogody (jak pada to jest gorzej). Najlepiej byłoby przetestować przez zakupem i sprawdzić, czy są alternatywy.
:satellite:Mój brat miał radiówkę z anteną kierunkową i nadajnikiem ~3km. Podczas deszczu było bardzo słabo, a w najlepszych momentach ledwo szedł yt.
:iphone:Teraz ma komórkowy i działa mu Netflix, Disney+, Chromecast na FHD (bo taki ma tv). Gorzej z samym sprzętem (modemem z SIM), bo lubi się rozłączać np z komórkami - rozwiązaniem byłby osobny AP (tak sobie teraz myślę…)

2 polubienia

nie da sie. jak grasz online to sie nie da. jak w singla to da rade.
jak masz telco to wazne sa opoznienia, a radio wprowadza calkiem duzo (zalezy od radia)
przepustowośc mniej istotan jest ale na laczu 20mb słabo sie pracuje nawet z małymi opoznieniami:)

4 polubienia

Gram tylko w singla. No i najważniejsze to praca, często na kamerce

to z radiem przejebane. moj kumpel tak miał odległośc do radia niewielka ale deszcz, śnieg nie dawało sie pracować. wkurwił sie i wynajoł biuro w miescie i dojezdzał sobie 15km przez ten zjebany internet :frowning:

3 polubienia

Dzięki!

Dzięki za odpowiedź, połowy nie rozumiem, ale wywnioskowałam, że raczej słabo :sweat_smile:

Tej o radiówce, czy o komórkowym? :wink:

Co do zasady jest to słabe i niestabilne rozwiązanie. Czasem się ułoży że są jakieś wyjątki od tej reguły ale jak @Rzast napisal nie dowiesz się jak nie potestujesz w różną pogodę. Już wolisz mieć porządny GSM jeśli jest zasięg 4G.

2 polubienia

O to, to!. U brata daje radę, ale jak będą zapisy na światłowód (a u mnie były, załapałem sie rzutem na taśmę, wieś ~300 domów, z czego około połowa pusta bo emigrowali), to sie nie wahaj!. Dodaj do obserwowanych wójta gminy, pisz petycje do telekomów, naciskaj gdzie sie da.

5 polubień

Ewentualnie Starlink?

1 polubienie

@natansalda nie pisała że firma funduje internet :wink:

Jaka starlink ma prędkość za te 335 zł/mies?

chyba 300 i w miare ludzkie opoznienia maja, wiec to sie nada. w mex uzywalem w ktoryms mieszkaniu przez tydzien i bylo bardzo dopsze:)

1 polubienie

Tanio nie jest ale parametry nienajgorszy. Taniej niż wynajęcie biura z optykiem

3 polubienia

jak ziomo wynajmowal biuro to nie byl9 elona jeszcze, a teraz sie przyzwyczail:)

Ja mam starlinka od prawie roku i mega daje radę. Prędkości w sumie jak poniżej, nie miałem sytuacji gdzie miał problemy z połączeniem. Może raz, ale to była prawdopodobnie moja infrastruktura, nie starlink. Ping około 60-70 więc da się grać w gierki online.

5 polubień

W domu pod Pruszczem Gdańskim praca przez internet radiowy 7 lat temu była dramatem. Łącze w miarę stabilne, ale wolne i z wysokimi pingami.
Jak położyli neostradę to było święto. Dzisiaj światłowód :D.

Jeżeli chcesz pracować zdalnie, to obowiązkowo sprawdź jeszcze zasięg LTE i prędkość na hotspot.

2 polubienia

Z mojego doświadczenia, kupuj Startery Orange, Play i T-mobile i testuj na routerze LTE jak najlepiej ci złapie.

3 polubienia

Jak radiowy pod Gdańskiem to pewnie Wave? Tak?

Co do abonamentu za starlinka - mam nadzieję, że w najbliższych dniach trochę stanieje. U naszych zachodnich sąsiadów w ciągu ostatniego miesiąca były obniżki, więc może ta fala dotrze i do nas.

Mam dokładnie taką samą rozterkę. Widząc, że większość sąsiadów leci na LTE doszedłem do wniosku, że dla własnego komfortu wezmę starlink. Może i drogo, ale jest to dla mnie narzędzie do pracy więc :man_shrugging:t2:

4 polubienia